Kursy kosmetyczne czy fryzjerstwo? Co wybrać?
Zastanawiasz się nad wyborem przyszłego zawodu lub myślisz o przekwalifikowaniu? Zabawa wizerunkiem, moda i uroda to twoje hobby? Zatem zapewne przemknęła przez twoją głowę myśl o zostaniu kosmetyczką lub fryzjerem? W problemach decyzyjnych pomoże ci poniższy artykuł, w którym omawiamy plusy i minusy każdego z tych zawodów, jak również predyspozycje osobowościowe, czy zdrowotne do ich wykonywania. Zapraszamy do lektury.
Szanse na rynku pracy
Rynek usług zarówno kosmetycznych jak i fryzjerskich rośnie z każdym rokiem. Kobiety (i mężczyźni!) coraz chętniej korzystają szczególnie z zabiegów kosmetycznych takich jak oczyszczanie i masaże twarzy, zabiegi z pogranicza chirurgii estetycznej a także z całych serii zabiegów: depilacji laserowej, złuszczania kwasami owocowymi czy regularnego manicure. Perspektywy pracy w obydwu zawodach są podobne, przy czym kosmetyczki mają nieco większe szanse w środowiskach wiejskich i małych ośrodkach miejskich, gdzie fryzjerów nie brakuje, natomiast salony i gabinety kosmetyczne dopiero powstają.
Fryzjerstwo czy kursy kosmetyczne?
Podjęcie pracy w którymś z tych dwóch zawodów wiąże się ze zdobyciem odpowiedniego wykształcenia. I tak mogą to być szkoły zawodowe, technika (fryzjerstwo) bądź studia wyższe z zakresu kosmetologii albo krótsze, policealne szkoły czy też doszkalające kursy. Nie brakuje przede wszystkim ośrodków organizujących krótkie, kilkudniowe szkolenia.
Ich ceny wahają się w zależności od długości kursu i tematyki od około 200 zł do nawet ponad tysiąca (za trwające przykładowo 4 dni szkolenie z zakresu wizażu i tworzenia wizerunku). Choć krótkie kursy kosmetyczne są świetnym pomysłem dla osób, które posiadają już jakieś wykształcenie zawodowe, to nie poleca się ich laikom. Do bezpiecznego wykonywania pracy zarówno fryzjera jak i kosmetyczki potrzebna jest niezbędna dawka wiedzy teoretycznej z zakresu higieny pracy, możliwych reakcji alergicznych, chorób itd.
Zalety i wady pracy fryzjera i kosmetyczki
Decydując się na pracę w którymś z tych dwóch niezwykle przydatnych zawodów, należy zdawać sobie sprawę z potencjalnych zalet, jak i minusów wykonywania obowiązków fryzjera i kosmetyczki. W obydwu przypadkach podstawową zaletą jest stały kontakt z ludźmi: nie ma dwóch takich samych klientów, zatem ich potrzeby i oczekiwania będą za każdym razem inne. W tych pracach nie można narzekać na nudę!
Niewątpliwą zaletą pracy w salonie fryzjerskim jak i w gabinecie kosmetyczny jest także konieczność ciągłego doskonalenia swoich usług: rynek produktów i technologii zarówno fryzjerskich jak i kosmetycznych stale się poszerza. Im większa nasza wiedza, tym większe umiejętności a także…zarobki. Te zaś zależą także od lokalizacji i renomy miejsca pracy, tego jak wiele dodatkowych usług i zabiegów możemy zaoferować klientom, czy stażu pracy. Średnie zarobki zarówno fryzjera jak i kosmetyczki to około 2000 zł brutto.
Niestety to, co jest największą zaletą obydwu zawodów jest także ich największą wadą: stały kontakt z klientem. Niewłaściwie odczytanie i zrozumienie potrzeb klientów skutkuje utratą renomy i kolejnych klientów. Duża konkurencja na rynku pracy wymaga ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji, zatem zarówno branża fryzjerska jak i kosmetyczna są niezwykle wymagające pod względem znajomości najświeższych trendów i możliwości.
Osobowość i tężyzna górą
Jak w każdym zawodzie, także branża fryzjerska i kosmetyczna stawia przed przyszłymi pracownikami określone wymagania i predyspozycje. Aby zostać fryzjerem z pewnością trzeba lubić kontakt z drugim człowiekiem, ale także wykazywać niezwykłą wrażliwość na jego potrzeby, przy jednoczesnej umiejętności przekonywania klienta do swoich racji. To praca dla prawdziwych dyplomatów.
Przy tym, konieczna jest znajomość trendów i historii mody, ogromne pokłady kreatywności, a niekiedy także cierpliwości – wszystko zależy tutaj od docelowej grupy klientów. Praca kosmetyczki wymaga oswojenia z ludzkim ciałem i jego niedoskonałościami, przy tym przyszła kosmetyczka nie powinna być alergiczką i nie powinna wykazywać silnych reakcji na chemiczne odczynniki zawarte w kosmetykach czy środkach dezynfekujących. Fryzjer natomiast musi odznaczać się wytrzymałością fizyczną: w tym zawodzie często zdarzają się bóle dolnych odcinków kręgosłupa, nóg i kostek.