Kilka słów o rynku pracownika

Dzisiejsza sytuacja występująca na rynku pracy, bardzo często nazywana jest przez specjalistów terminem „rynek pracownika”. Nowoczesne rozwiązania firmowe i brak odpowiednich pracowników zdolnych do pracy w danym przedsiębiorstwie, z powodu braku kwalifikacji czy umiejętności, sprawia, że pracodawcy mają problem ze znalezieniem kompetentnej osoby do pracy. Powoduje to poważne braki kadrowe, dlatego taka sytuacja odwraca zupełnie tendencję, przez co to pracodawca, musi dostosować warunki pracy do pracownika, a nie odwrotnie.

Taka nagła zmiana z pewnością jest korzystna dla pracownika, który ma teraz więcej do powiedzenia, przez co pracodawca zmuszony jest na pewne ustępstwa po to, aby uzupełnić braki kadrowe, ponieważ inaczej firma nie jest w stanie skutecznie funkcjonować na rynku i stanowić konkurencji w danej branży.

Poważny problem dla pracodawcy

Kryzys na rynku pracy na pewno nie jest na rękę pracodawcom, zwłaszcza jeśli muszą oni płacić swoim pracownikom większe pieniądze. Rynek pracy nie wygląda tak różowo. Lawinowo rośnie liczba publikowanych ogłoszeń o pracę przez pracodawców, a mimo to, co jakiś czas, dany pracodawca musi ponawiać ogłoszenie, ponieważ znalezienie właściwego pracownika to naprawdę trudne zadanie.

Problem z kompetencjami ma ogromne znaczenie, zwłaszcza jeśli firma zajmuje się specjalistycznymi sprawami, gdzie niezbędne są unikatowe umiejętności i nie każdy jest w stanie spełnić takich oczekiwań. Dużym problemem dla firm jest wzrastający poziom imigracji, przez co bardziej wykształceni pracownicy wolą wyjechać za granicę niż zostać w kraju, ponieważ w grę wchodzą większe pieniądze, a firmy nie mogą sobie pozwolić na dostosowanie zarobków do poziomu Niemiec czy Anglii. Gospodarka w naszym kraju rozwija się dobrze i przez to potrzebne są dodatkowe ręce do pracy, których zwyczajnie brakuje.

Przedsiębiorstwa się zmieniają

Firmy przekształcają się głównie po to, aby zarabiać jeszcze więcej, ale do tego wszystkiego potrzeba pracowników, a niż demograficzny z pewnością nie nastraja pracodawców optymistycznie. Ściągnie ludzi zza granicy nie jest opłacalne, ponieważ Ukraińcy oraz inne mniejszości nie są w stanie spełnić szeregu wymagań, które są niezbędne do zatrudnienia. Koniunktura rośnie, a branże specjalistyczne specjalizujące się w nowych technologiach, mają problem z rozwojem przez brak pracowników.

Tutaj wymagani są specjaliści po studiach, posiadający przynajmniej kilkanaście lat praktyki za sobą. Znalezienie kogoś takiego graniczy z cudem, ponieważ pomimo większych zarobków niż w tradycyjnej fabryce, brakuje zainteresowanych. To bardzo patowa sytuacja, ponieważ brak odpowiednich specjalistów może sprawić, że firma będzie musiała zniknąć. Każdy kryzys można rozwiązać, ale trzeba to robić w nowoczesny sposób. Tylko tak możemy na nowo zrozumieć realia rynku pracy.

Jak rozwiązać kryzys?

Specjalistyczne firmy nie poddają się i jeśli normalne ogłoszenie o pracę nie zdaje rezultatu, to pracodawca korzysta z innych metod, pozwalających na znalezienie odpowiednich kandydatów. Wśród tych sposobów wyróżniamy między innymi pracowników z polecenia, Jest to bardzo dobry i efektywny kanał, pozwalający pozyskać dobrych specjalistów, a jednocześnie metoda ta może wpłynąć na poprawę morale firmy, co jest kluczowym aspektem, ponieważ w ten sposób atmosfera w firmie ulegnie zmianie, co przełoży się na jakość pracy.

Pracownicy z polecenia nie są osobami, które otrzymują pracę po znajomości, dlatego nie wolno mieszać tych dwóch pojęć. Innym sposobem na rozwiązanie braków kadrowych jest zatrudnienie przez firmę headhunterów, którzy zajmują się wyszukiwaniem odpowiednich kandydatów. Tego typu usługi pozwalają na błyskawiczne znalezienie właściwych pracowników o bogatej karierze zawodowej.

Headhunterzy kosztują, ale prezes firmy powinien zgodzić się na taki wydatek, ponieważ pracodawca zyskuje w ten sposób właściwych pracowników, a koszta usługi zwrócą się w krótkim czasie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij