Kursy kosmetyczne czy fryzjerstwo? Co wybrać?

Zastanawiasz się nad wyborem przyszłego zawodu lub myślisz o przekwalifikowaniu? Zabawa wizerunkiem, moda i uroda to twoje hobby? Zatem zapewne przemknęła przez twoją głowę myśl o zostaniu kosmetyczką lub fryzjerem? W problemach decyzyjnych pomoże ci poniższy artykuł, w którym omawiamy plusy i minusy każdego z tych zawodów, jak również predyspozycje osobowościowe, czy zdrowotne do ich wykonywania. Zapraszamy do lektury.

Szanse na rynku pracy

Rynek usług zarówno kosmetycznych jak i fryzjerskich rośnie z każdym rokiem. Kobiety (i mężczyźni!) coraz chętniej korzystają szczególnie z zabiegów kosmetycznych takich jak oczyszczanie i masaże twarzy, zabiegi z pogranicza chirurgii estetycznej a także z całych serii zabiegów: depilacji laserowej, złuszczania kwasami owocowymi czy regularnego manicure. Perspektywy pracy w obydwu zawodach są podobne, przy czym kosmetyczki mają nieco większe szanse w środowiskach wiejskich i małych ośrodkach miejskich, gdzie fryzjerów nie brakuje, natomiast salony i gabinety kosmetyczne dopiero powstają.

Fryzjerstwo czy kursy kosmetyczne?

Podjęcie pracy w którymś z tych dwóch zawodów wiąże się ze zdobyciem odpowiedniego wykształcenia. I tak mogą to być szkoły zawodowe, technika (fryzjerstwo) bądź studia wyższe z zakresu kosmetologii albo krótsze, policealne szkoły czy też doszkalające kursy. Nie brakuje przede wszystkim ośrodków organizujących krótkie, kilkudniowe szkolenia.

Ich ceny wahają się w zależności od długości kursu i tematyki od około 200 zł do nawet ponad tysiąca (za trwające przykładowo 4 dni szkolenie z zakresu wizażu i tworzenia wizerunku). Choć krótkie kursy kosmetyczne są świetnym pomysłem dla osób, które posiadają już jakieś wykształcenie zawodowe, to nie poleca się ich laikom. Do bezpiecznego wykonywania pracy zarówno fryzjera jak i kosmetyczki potrzebna jest niezbędna dawka wiedzy teoretycznej z zakresu higieny pracy, możliwych reakcji alergicznych, chorób itd.

Zalety i wady pracy fryzjera i kosmetyczki

Decydując się na pracę w którymś z tych dwóch niezwykle przydatnych zawodów, należy zdawać sobie sprawę z potencjalnych zalet, jak i minusów wykonywania obowiązków fryzjera i kosmetyczki. W obydwu przypadkach podstawową zaletą jest stały kontakt z ludźmi: nie ma dwóch takich samych klientów, zatem ich potrzeby i oczekiwania będą za każdym razem inne. W tych pracach nie można narzekać na nudę!

Niewątpliwą zaletą pracy w salonie fryzjerskim jak i w gabinecie kosmetyczny jest także konieczność ciągłego doskonalenia swoich usług: rynek produktów i technologii zarówno fryzjerskich jak i kosmetycznych stale się poszerza. Im większa nasza wiedza, tym większe umiejętności a także…zarobki. Te zaś zależą także od lokalizacji i renomy miejsca pracy, tego jak wiele dodatkowych usług i zabiegów możemy zaoferować klientom, czy stażu pracy. Średnie zarobki zarówno fryzjera jak i kosmetyczki to około 2000 zł brutto.

Niestety to, co jest największą zaletą obydwu zawodów jest także ich największą wadą: stały kontakt z klientem. Niewłaściwie odczytanie i zrozumienie potrzeb klientów skutkuje utratą renomy i kolejnych klientów. Duża konkurencja na rynku pracy wymaga ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji, zatem zarówno branża fryzjerska jak i kosmetyczna są niezwykle wymagające pod względem znajomości najświeższych trendów i możliwości.

Osobowość i tężyzna górą

Jak w każdym zawodzie, także branża fryzjerska i kosmetyczna stawia przed przyszłymi pracownikami określone wymagania i predyspozycje. Aby zostać fryzjerem z pewnością trzeba lubić kontakt z drugim człowiekiem, ale także wykazywać niezwykłą wrażliwość na jego potrzeby, przy jednoczesnej umiejętności przekonywania klienta do swoich racji. To praca dla prawdziwych dyplomatów.

Przy tym, konieczna jest znajomość trendów i historii mody, ogromne pokłady kreatywności, a niekiedy także cierpliwości – wszystko zależy tutaj od docelowej grupy klientów. Praca kosmetyczki wymaga oswojenia z ludzkim ciałem i jego niedoskonałościami, przy tym przyszła kosmetyczka nie powinna być alergiczką i nie powinna wykazywać silnych reakcji na chemiczne odczynniki zawarte w kosmetykach czy środkach dezynfekujących. Fryzjer natomiast musi odznaczać się wytrzymałością fizyczną: w tym zawodzie często zdarzają się bóle dolnych odcinków kręgosłupa, nóg i kostek.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij