Jaka jest idealna praca dla kobiety

Jaka jest idealna praca dla kobiety?

Coraz rzadziej dzieli się zawody na typowo kobiece i męskie. Ważniejsze są predyspozycje i kompetencje niż płeć. Można co najwyżej wymienić stanowiska, które lepiej pasują do mężczyzn ze względu na ich fizyczność, większą wytrzymałość i siłę. Odchodzi się jednak od stosowania takiego podziału. W jakich zawodach najlepiej sprawdzają się kobiety w obecnych czasach?

Kobieta na rynku pracy

Dawniej mówiło się o podziale na zawody kobiece i męskie, dziś coraz rzadziej się to stosuje. Może to być spowodowane lepszą dostępnością do wykształcenia, późniejszym zakładaniem rodziny czy nawet kwestiami światopoglądowymi. Dziś nic już nie stoi na przeszkodzie, by kobieta była programistką czy chirurgiem, a jeszcze do niedawna takie zawody kojarzone były głównie z mężczyznami. 

Jak znaleźć odpowiednią pracę?

Poszukiwania pracy, szczególnie tej pierwszej, należy zacząć od zastanowienia się nad tym, co chce się w życiu robić. Nie zawsze wykształcenie odpowiada kompetencjom czy zainteresowaniom. Czasami warto zdecydować się na dodatkowe kursy, by wzmocnić swoje szanse na rynku pracy, konkurencja może być ogromna w każdej branży. Jak przygotować się do rozmowy o pracę przeczytasz na planetawenus.pl, odpowiednie nastawienie to połowa sukcesu. Najważniejsze to nie stresować się zbytnio, nerwy mogą zadziałać na niekorzyść.

Zawody, w których sprawdzają się kobiety

Chociaż odchodzi się od podziału na męskie i kobiece zawody, wymienić można takie stanowisko, na którym trudno wyobrazić sobie mężczyznę. Tak jest w przypadku kosmetyczek czy manikiurzystek. Kobiety częściej pracują w zawodach związanych z opieką, np. w przedszkolu czy w domach dla seniorów. Podobnie jest w przypadku pielęgniarek. Zdarza się jednak, że można spotkać pana przedszkolanka czy pielęgniarza. Kobiety są też często spotykane na stanowiskach sekretarek, instruktorek fitness, sprzątaczek, stewardess czy dietetyczek.

Zawody zyskujące popularność wśród kobiet

Kobiety coraz częściej interesują się branżą informatyczną. Można spotkać je w wielu firmach IT. W znacznej mierze są to programistki. By móc pracować w takim zawodzie, nie są wymagane specjalne studia. Są szkoły, które uczą programowania, nie brakuje też kursów dostępnych w internecie. Programista to zawód, którego można samemu się nauczyć. Niektórzy zmieniają zupełnie swoją branżę, pozostawiają nabyte umiejętności i doświadczenia, by skupić się na rozwijaniu nowych zainteresowań. Na plus jest to, że programista to nieźle opłacany zawód. 

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij