Praca dla opiekunek w Niemczech – jak zacząć?

Wyjazd do Niemiec jako opiekunka seniora jest dla wielu osób wydarzeniem równie ekscytującym, co stresującym. Stres pojawia się przede wszystkim przy pierwszym wyjeździe. Nowa sytuacja rodzi wiele pytań np. to jak przygotować się do wyjazdu czy co ze sobą zabrać. Jakie są na nie odpowiedzi. Od czego zacząć przygotowania do wyjazdu do Niemiec?

Legalna praca w Niemczech dla opiekunki – gdzie jej szukać?

Do Niemiec najlepiej jechać z już podpisaną umową. Dzięki temu na miejscu nie będzie trzeba szukać zatrudnienia, a także obawiać się tego na czarno. Praca dla opiekunek w Niemczech na zainteresowanych czeka na opieka.felizajob.pl. Na stronie polskiej agencji opiekunek można odszukać ogłoszenia różniące się od siebie zakresem obowiązków, wynagrodzeniem, warunkami zatrudnienia, miejscem pełnienia obowiązków. Rekrutacja odbywa się jeszcze w Polsce, a za zachodnią granicę jedzie się już z legalną umową, a także do konkretnego podopiecznego. Plusem jest również fakt, że agencja opiekunek zajmuje się wszystkimi formalnościami. A tym nie brakuje.

Chcąc pozostać w Niemczech dłużej niż 3 miesiące i pracować legalnie, trzeba zameldować się w jednym z punktów meldunkowych. Taki urząd nazywa się Bürgeramt lub Einwohnermeldeamt. Złożyć należy w nim wniosek wskazujący adres, pod którym będzie się przebywać. Należy też pamiętać, że przy zmianie pracy (a co za tym idzie miejsca zamieszkania) należy się wymeldować i ponownie zameldować w nowym miejscu. Na procedurę tą ma się ok. 1-2 tygodnie. Niedopełnienie jest karane grzywną. Zaświadczenie Anmeldebestätigung/ Meldebescheinigung będzie potrzebne do załatwienia wielu formalności.

Czy polska opiekunka posiada ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech?

Wbrew powszechnemu przekonaniu polskiej opiekunce pracującej w Niemczech nie wystarczy karta EKUZ. Upoważnia ona tylko do podstawowych świadczeń medycznych. Aby być objętym pełną ochroną, konieczne jest odprowadzenie składek do niemieckiej kasy chorych – jej wysokość wynosi 15% brutto. Zgodnie z prawem ubezpieczenie musi być ważne od pierwszego dnia rozpoczęcia pracy. Alternatywnym rozwiązaniem jest prywatne ubezpieczenie.

Jak rozliczać pracę opiekunki w Niemczech?

Pracując legalnie, konieczne jest płacenie podatków. Czy jednak polska opiekunka pracująca w Niemczech powinna płacić je nad Wisłą, czy za zachodnią granicą?  O ile opiekunka nie jest rezydentem podatkowym w Niemczech, to rozlicza się ona z polskim fiskusem.

Czy polskiej opiekunce potrzebne jest niemieckie konto bankowe?

Będąc zatrudnionym przez polską agencję opiekunek, otrzymuje się wynagrodzenie na polskie konto bankowe. Nie oznacza to jednak, że niemiecki rachunek bankowy będzie zupełnie niepotrzebny. Karta do niego przypisana przyda się do płatności u naszych zachodnich sąsiadów i zapobiegnie nieopłacalnemu przewalutowaniu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij