Kim jest stylista fryzur

Kim jest stylista fryzur?

Jeszcze do niedawna, wizyta u fryzjera wiązała się zarówno ze strzyżeniem i pielęgnacją, jak i modelowaniem włosów. Od kilku lat jednak, na rynku dostępne są dodatkowo usługi specjalistów z dziedziny pokrewnej, choć nie tożsamej. Styliści fryzur, bo o nich mowa, to – wbrew pozorom, nie fryzjerzy, którzy postanowili zmienić nazwę zawodu na bardziej atrakcyjną, ale wirtuozi swojego fachu, którzy wykonując go, oferują usługę z pogranicza rzemiosła i sztuki. , Gdyby przyjrzeć się dokładnie kompetencjom i umiejętnościom, które musi posiadać stylista fryzur, można przyznać , że odróżnienie go od tradycyjnego fryzjera jest jak najbardziej zasadne. Kim zatem jest stylista fryzur? Oto garść najważniejszych informacji.

Stylista fryzur – nie tylko wykonawca, czyli pomoc w doborze fryzury

Do fryzjera idzie się zazwyczaj ze sprecyzowaną wizją fryzury czy koloru, jaki ma się nadzieję uzyskać podczas zabiegu. To wygodne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które wiedzą czego chcą, są przywiązane do jakiegoś rodzaju uczesania i nie chcą go zmieniać – lub też cenią sobie tradycyjne podejście do klienta… Stylista fryzur dla odmiany, wynosi usługi fryzjerskie na zupełnie inny, wyższy poziom. Nie jest bezkrytyczny wobec wyborów swojego klienta, jeśli te są dla niego niekorzystne – zna trendy i potrafi bezbłędnie ocenić jaka fryzura będzie najlepsza dla konkretnego typu urody, stylu życia i charakteru pracy, wykonywanej przez daną osobę. Każdy zabieg poprzedzony jest rzeczową rozmową, podczas której stylista analizuje sugestie klienta i przedstawia swoje. To idealne rozwiązanie dla osób odważnych, które lubią eksperymentować, ale, paradoksalnie, również dla tych mniej pewnych siebie. Te,  bez odpowiedniego wsparcia, często  nie potrafią zdecydować  się na radykalną zmianę, która może bardzo korzystnie wpłynąć na cały wizerunek. W dużym skrócie można więc stwierdzić, że stylista to nie tylko rzemieślnik, ale również doradca, wizjoner i inicjator korzystnych zmian.

Fryzury nowoczesne czy klasyczne? – stylista musi je znać

Żeby stylista mógł faktycznie pomóc w doborze odpowiedniego cięcia i uczesania, musi mieć bardzo szeroką wiedzę nie tylko na temat samych fryzur i trendów w tej dziedzinie, ale również technik strzyżenia, a także ogólnie – dobrego stylu. Musi też wiedzieć, jak dopasować fryzurę do kształtu twarzy, charakteru pracy klienta czy choćby jego osobowości. W dużej mierze jest to kwestia indywidualnych predyspozycji i zainteresowań stylisty. Najlepiej, jeśli interesuje się trendami i nowoczesnymi technikami koloryzacji i pielęgnacji włosów nie tylko z obowiązku, ale dla własnej przyjemności. Wiedzą zasadniczą jest przy tym klasyczny kanon uczesań i fryzur. Tak kompleksowa wiedza, połączona z dodatkiem dobrego smaku, a także umiejętności odczytywania potrzeb klienta, to gotowy przepis na stylistę fryzur, któremu można w pełni zaufać.

Stylizacja fryzur – dziedzina, która wymaga ciągłego rozwoju

Kolejną cechą, która powinna charakteryzować dobrego stylistę fryzur, to elastyczność i chęć ciągłego rozwoju. Częstą przypadłością fryzjerów jest fakt, że po zakończeniu edukacji w szkole lub na kursie, kończą na dobre swój proces nauki zawodu. To duży błąd, bo fryzjerstwo to dziedzina, która ciągle się zmienia. Pojawiają się nowe techniki strzyżenia, nowe fryzury, udoskonalane są preparaty do pielęgnacji i układania włosów. Nie wystarczy z tym wszystkim zapoznać się za pośrednictwem katalogu czy strony internetowej. Trzeba zastosować i wykorzystać je w praktyce – bez tego, nie można polecać ich potem z czystym sumieniem klientom i klientkom. Dlatego też dobry stylista powinien być nastawiony na ciągły rozwój i edukację. Znalezienie odpowiedniego kursu lub szkolenia, które może podnieść kwalifikacje zawodowe, nie jest obecnie problemem. Wielu fryzjerów rezygnuje z nich jednak, często ze względu na cenę. To błąd, bo pieniądze wydane na taki kurs, należy traktować jako inwestycję – po ich ukończeniu, dzięki zdobyciu większyhc kompetencji, można pochwalić się dyplomami i certyfikatami, które pozwolą liczyć na większe zarobki. I to bez względu na to, czy stylista szuka pracy u kogoś, czy też jako właściciel salonu. Wysoka cena za usługę dobrego fachowca, który oferuje kompleksową obsługę na bardzo wysokim poziomie, nie powinna odstraszyć świadomego klienta. Gruntowna edukacja jest również podstawą, aby móc w przyszłości próbować oferować własne, autorskie rozwiązania.

Stylista fryzur to również rzemieślnik

Wymieniona na końcu, ale wcale nie najmniej ważna kwestia, to po prostu tak zwany… fach w rękach i holistyczne podejście do zawodu. Mówiąc obrazowo, chodzi o to, aby stylista umiał umiejętnie zdefiniować oczekiwania klienta, jego temperament, typ urody, otwartość na zmiany i połączyć je z bieżącymi trendami, proponując kompleksową usługę, z której klient będzie zadowolony. Bez tego, nawet najlepsza wiedza na temat trendów i technik może przydać się tylko do teoretycznych dyskusji. Umiejętność wprawnego operowania nożyczkami, maszynką, grzebieniem i innymi akcesoriami, jest wymogiem absolutnie niezbędnym, żeby można było powiedzieć o kimś – stylista fryzur. Podstawowe umiejętności trzeba zdobyć w szkole lub na kursie, a potem doskonalić każdego dnia, aby móc sprostać oczekiwaniom, nawet najbardziej wymagających klientów.

Stylista – fryzjer o znacznie większych kompetencjach

Podsumowując, można stwierdzić, że stylista to osoba, której kompetencje dalece wykraczają poza te, które tradycyjnie przypisuje się fryzjerowi. To co dla fryzjera jest esencją pracy, czyli samo cięcie i układanie włosów, dla stylisty jest ostatnim elementem procesu, na który składa się poznanie klienta, jego potrzeb i preferencji, dobranie uczesania do jego urody i stylu, a także zaproponowanie odpowiednich technik wykonania fryzury. Szerzej na ten temat można przeczytać na stronie internetowej – https://jestem.fryzjerembo.pl/. Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że stylista fryzur nie jest po prostu nową nazwą dla tradycyjnego fryzjera. Jest to raczej wyższy poziom wtajemniczenia tego zawodu.

 

Artykuł sponsorowany

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij