Jak łatwo znieść poród czyli o zaletach ćwiczeń ruchowych w stanie błogosławionym

Ciąża to wyjątkowy stan, w którym kobieta przechodzi pewną metamorfozę – zarówno pod względem emocjonalnym, psychicznym, jak i fizycznym. Wzrost wagi oraz objętości ciała nie każdej z kobiet przypada do gustu, stając się powodem kompleksów i narzekań. 

Dolegliwości wynikające z bycia w ciąży także potrafią być dokuczliwe – mdłości, bóle kręgosłupa i stawów, nadwrażliwość na zapach to tylko niektóre z często pojawiających się u kobiet w ciąży przypadłości. Pomimo ich występowania, można jednak cieszyć się stanem błogosławionym – cud narodzin oraz radość, jaką przyniesie pojawienie się noworodka na świecie sprawiają, że wszelkie ciążowe niewygody pójdą w niepamięć. 

Przygotowania do porodu

Dodatkowym obciążeniem dla kobiet w ciąży staje się myśl o porodzie – lęk przed olbrzymim bólem przysparza paniom dużo stresu, który jednak może być zniwelowany dzięki odpowiedniemu przygotowaniu merytorycznemu oraz fizycznemu.

Trafną propozycją dla pań w ciąży jest uczęszczanie do szkoły rodzenia – informacje podawane podczas zajęć przybliżają zarys przebiegu procesu porodowego, uświadamiając o jego etapach i sposobach na łagodzenie bólu. Kobieta staje się świadoma czekających ją wydarzeń, co dodatkowo zmniejsza poziom lęku, gdyż kolokwialnie mówiąc wie, czego się spodziewać. 

Zajęcia szkoły rodzenia uwzględniają także występowanie prostych ćwiczeń ruchowych, które mają na celu ograniczenie bólu podczas porodu oraz ułatwienie dziecku przyjścia na świat. Położne prowadzące zajęcia prezentują kobietom bezpieczne i sprawdzone sposoby na zachowanie aktywności ruchowej, która również w stanie błogosławionym jest wskazana i zalecana.

Ćwiczenia ruchowe w ciąży

Warto zaznaczyć, że aktywność fizyczna w ciąży nie jest zakazana – jeśli stan ciąży jest unormowany, a lekarz nie wykazuje przeciwwskazań, ruch powinien towarzyszyć kobiecie na każdym etapie ciąży – oczywiście w stopniu dostosowanym do możliwości oraz samopoczucia kobiety.

Ćwiczenia ruchowe adresowane do pań ciężarnych powinny być organizowane przez profesjonalistów, znających specyfikę odmiennego stanu kobiet oraz posiadających wiedzę o bezpiecznej aktywności fizycznej podczas ciąży.

Wybierając zajęcia grupowe warto zrobić rozeznanie w internecie oraz wśród znajomych, mających okazję uczęszczać na podobne sesje. Zaletą zajęć zorganizowanych jest możliwość spotkania pań w podobnym stanie, zmagających się ze zbliżonymi dolegliwościami – zajęcia fizyczne spełniają w tym wypadku również funkcję grupy wsparcia, umożliwiając wymianę doświadczeń oraz porad dotyczących radzenia sobie z przypadłościami wynikającymi z bycia w stanie błogosławionym.

Decydując się na samodzielne wykonywanie ćwiczeń w domowym zaciszu warto najpierw rzetelnie poznać zasady aktywności ruchowej w ciąży oraz ćwiczyć według ustalonych przez specjalistów zestawów. 

Aerobik – wskazany podczas ciąży

Ćwiczenia wysiłkowe powtarzane w rytmicznym tempie – czyli prościej mówiąc aerobik, to jedna z form aktywności ruchowej polecana dla kobiet w ciąży. Aerobik pobudza pracę serca i płuc, powodując przyspieszenie krążenia krwi i lepsze natlenienie komórek. Ponadto korzystnie wpływa na stan mięśni i stawów – zmniejsza ryzyko powstawania żylaków, niweluje bóle kręgosłupa oraz hartuje fizycznie, przygotowując do zbliżającego się porodu. 

Basen – aktywność w wodzie

Pływanie wpływa na odciążenie kręgosłupa oraz poprawia kondycję mięśni bez odczuwalnego wysiłku fizycznego – w wodzie nawet kobieta w zaawansowanej ciąży poczuje się lżejsza i zrelaksowana, zapewniając jednocześnie pracę mięśni, które aktywnie uczestniczą w procesie porodowym.

Joga dla ciężarnych

Zestawy ćwiczeń opartych na technikach jogi są polecane dla pań w ciąży z uwagi na całościowe oddziaływanie na organizm – joga bowiem nie ogranicza się wyłącznie do ćwiczeń fizycznych, stając się formą relaksu oraz odnalezienia wewnętrznej harmonii.

Aktywność podczas ciąży jest więc wysoce zalecana, warto jednak pamiętać o konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę, który określi możliwości kobiety oraz stan ogólny ciąży. 

Poszukując dobrego specjalisty warto zainteresować się ofertą, jaką stanowi klinika położnicza – wpisując w wyszukiwarkę frazy: “poród w Białymstoku” oraz “ginekolog w Białymstoku” uzyskamy wyniki, które ułatwią wybór spośród szerokiej oferty specjalistów w danym mieście.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij