Dzieci z dysleksją – jak im pomóc w nauce?

Dysleksja to jedno z najczęściej występujących zaburzeń nauczania, które dotyczy czytania, pisania oraz rozumienia tekstu. Chociaż dysleksja może wiązać się z wieloma talentami – w końcu Leonardo da Vinci, Albert Einstein czy Charles Darwin także byli dyslektykami – to jest to stan, który może znacząco utrudnić rozwój edukacyjny dziecka i wymaga specjalnej uwagi oraz wsparcia ze strony rodziców, nauczycieli i specjalistów. Czym właściwie jest dysleksja, jak się objawia i jak pomóc dziecku z dysleksją w nauce?

Co to jest dysleksja?

Chociaż prawie każdy z nas o niej słyszał, to nie zawsze ma się pewność, co to jest. Dysleksja jest neurobiologicznym zaburzeniem związanym z trudnościami w nauce czytania, pisania oraz rozumienia tekstu. Jest to jedno z najczęstszych zaburzeń zdolności czytania, które może występować u dzieci oraz osób dorosłych. Osoby z dysleksją mogą mieć trudności w prawidłowym rozpoznawaniu liter, łączeniu ich w słowa, rozumieniu zasad ortografii oraz z płynnym czytaniem. Jest to zaburzenie o podłożu genetycznym, które może mieć swoje źródło w dziedziczeniu pewnych cech językowych i percepcyjnych. Wbrew powszechnej opinii, dysleksja nie jest związana z niskim poziomem inteligencji, a osoby dotknięte tym zaburzeniem często posiadają normalny lub nawet ponadprzeciętny iloraz inteligencji. Istotne jest jednak zrozumienie, że dysleksja może znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie i rozwój edukacyjny jednostki, dlatego ważne jest szybkie rozpoznanie i odpowiednie wsparcie dla osób z tym zaburzeniem.

Objawy dysleksji

Czym dokładnie objawia się dysleksja? Objawy tej przypadłości mogą być bardzo zróżnicowane, w zależności od wieku dziecka oraz stopnia zaawansowania zaburzenia. Występują one w pełni u dzieci w wieku szkolnym, jednak już dużo wcześniej niektóre zachowania mogą wzbudzać podejrzenia dysleksji. Jednymi z takich objawów jest fakt, że dziecko nie raczkowało, tylko od razu chodziło. Innymi objawami są problemy z zapinaniem guzików czy wiązaniem sznurowadeł. Chociaż mało kto o tym wie, to dysleksja u dzieckamoże objawiać się także sferze ruchowej. Dzieci z dysleksją mogą przewracać się, biegać gorzej niż rówieśnicy, mieć problemy z koordynacją ruchów czy refleksem. Jednak najłatwiejszymi do rozpoznania objawami dysleksji są trudności w nauce. Gdy nasze dziecko ma trudności z zapamiętywaniem wierszyków i liczb, dat czy nazw, ma problemy z pisaniem i ortografią, przekręca wyrazy lub literki, lub ma trudności z określeniem kierunków, to warto udać się do psychologa w celu uzyskania diagnozy dysleksji.

Dodatkowe prawa w szkole

Dzieci ze stwierdzoną przez psychologa dysleksją mogą liczyć na dodatkowe wsparcie w szkole. Przede wszystkim mają one prawo do wydłużonego czasu na sprawdzianach i egzaminach. Nie można im także obniżać oceny za popełnione błędy ortograficzne i interpunkcję. Teksty napisane przez dzieci z dysleksją są oceniane jedynie pod względem ich zawartości i wartości merytorycznej.

Jak pomóc dziecku z dysleksją w nauce?

Jak możemy pomóc naszemu dziecku, które ma dysleksję? Musimy przede wszystkim wspierać nasze dziecko i doceniać jego starania, co pomoże mu zbudować pewność siebie. Oprócz wsparcia możemy wykonywać z dzieckiem szereg ćwiczeń, które pomogą mu radzić sobie w szkole. Warto razem z dzieckiem pracować nad ortografią i rozumieniem tekstu. Dobrymi sposobami będzie np. gra w Scrabble czy zabawa w odnajdywanie innych słów w wyrazach, takich jak “kot” w kotwicy czy “leń” w słowie waleń. Różnego rodzaju puzzle czy układanie klocków pomoże rozwijać syntezę wzrokową. Ćwiczenia na koordynację oka i ręki to na przykład obrysowywanie kredką konturu jakiejś figury geometrycznej. Warto także ćwiczyć z dzieckiem gimnastykę, aby poprawić jego koordynację ruchową.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij