Samobadanie piersi

Jedną z najbardziej poważnych chorób w dzisiejszych czasach jest nowotwór. Dotyka on wielu ludzi, bez względu na wiek oraz płeć. Jednak warto pamiętać, iż istnieją rodzaje nowotworów, które dotykają jedynie kobiety. Są to przede wszystkim rak szyjki macicy oraz rak piersi. Pierwszy przypadek czasem może rozwijać się w naszym organizmie bezobjawowo, jednak raka piersi możemy wykryć stosunkowo wcześnie. Jednak jak to zrobić?

Profilaktyka raka piersi

Przede wszystkim w przypadku raka piersi bardzo ważna jest profilaktyka. Warto wiedzieć, iż we własnym domu możemy systematycznie dokonywać samobadania piersi. Jednak jak to zrobić? Samobadanie piersi złożone jest z dwóch głównych etapów. Pierwszy etap to przede wszystkim oglądanie stanu naszych piersi przed lustrem. Kolejny etap to palpacja, czyli badanie dotykowe.

Podczas samobadania piersi powinnyśmy znajdować się w ciepłym, a także spokojnym miejscu, aby móc się dokładnie skupić nad przeprowadzanymi czynnościami i tym samym nie przeoczyć żadnych ważnych objawów. Oglądanie stanu naszych piersi powinnyśmy przeprowadzać przed lustrem. W tym celu należy rozebrać się do pasa i stanąć przed dużym lustrem, w którym będziemy dobrze widoczne. Podczas oglądania piersi należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy nie pojawiły się na nich jakieś zmiany, przykładowo wypryski lub pieprzyki, a także zmiana ich koloru lub też koloru brodawek. Również warto zwrócić uwagę na powstanie ewentualnych dołków, a także wciągnięcia skóry. Oględzin powinnyśmy dokonywać stojąc bezpośrednio przed lustrem, a także z profilu mając ręce za głową oraz podpierając się rękoma w pasie. Warto również dokładnie przyjrzeć się naszym piersiom w pozycji pochylonej, ponieważ wówczas również inaczej się układają i możemy dostrzec ewentualne zmiany.

Badanie dotykowe piersi

Kolejny etap samobadania piersi, to tak zwane badanie dotykowe. Tę czynność najlepiej wykonywać w pozycji leżącej. Prawą rękę należy położyć pod głowę i wykonać badanie piersi lewą ręką. Podczas badania należy wykonywać ruchy po całym obszarze piersi, mocniej uciskając gruczoł. Nie należy wykonywać badania zbyt delikatnie, ponieważ nie wyczujemy żadnych potencjalnych zmian, również nie możemy robić tego zbyt mocno. Skórę należy dotykać całą powierzchnią dłoni, a nie tylko palcami. Całe badanie należy powtórzyć na drugiej piersi.

Samobadanie piersi jest bardzo ważne. Dzięki temu w domowym zaciszu systematycznie możemy kontrolować stan swoich piersi. W przypadku wykrycia różnorodnych nieprawidłowości, koniecznie powinnyśmy udać się do specjalisty. Niestety w dzisiejszych czasach bardzo mało kobiet poważnie myśli o swoim zdrowiu. Obecnie jesteśmy zbyt zabiegani i zajęci innymi rzeczami. Wiele Pań przykładowo szczególną uwagę przywiązuje do swojego wyglądu, udając się systematycznie do kosmetyczki na malowanie paznokci na wodzie, zamiast dokonywać systematycznego samobadania piersi. Czasem gdy okazuje się, iż dana pacjentka jest chora, jest już za późno na ratunek, ponieważ z powodu zaniedbań, choroba jest w bardzo zaawansowanym stadium.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij