Czy pacjentka ma prawo zmienić przychodnię kiedy jest niezadowolona?

Poradnie ginekologiczno – położnicze to jednostki zajmujące się diagnostyką i leczeniem chorób żeńskiego układu płciowego, pomocą w planowaniu rodziny oraz prowadzeniem ciąży oraz profilaktyką onkologiczną. Regularne wizyty u ginekologa są bardzo ważne, dlatego dobrze jest wybrać poradnię, która spełni nasze oczekiwania i zarazem ułatwi odbywanie wizyt kontrolnych. Jeżeli jednak nasz wybór okazał się nietrafiony należy zapoznać się także z ofertą innych placówek i rozważyć zmianę.

Artykuł powstał we współpracy z Polikliniką Arciszewscy

Zmiana lekarza

Jeżeli planujemy zmianę lekarza w obrębie jednej przychodni mamy ułatwione zadanie. Zazwyczaj lekarze nie robią problemów w takim przypadku i po prostu przekazują koledze dokumentację, a my umawiamy się na wizyty już do nowego specjalisty. Warto pamiętać, że do lekarze ginekologa nie jest wymagane skierowanie, dlatego nie musimy zgłaszać się po nie do lekarza rodzinnego.

Same wizyty również nie są obowiązkowe, choć warto umówić się na badanie przynajmniej raz do roku, a w czasie ciąży – w zależności od zaleceń lekarza. Naszej decyzji nie musimy także nigdzie tłumaczyć – wybór lekarza jest indywidualną sprawą każdej pacjentki i nawet w przypadku skierowania lekarz rodzinny nie może zlecić wizyty u konkretnego specjalisty.

Zmiana poradni

Jeżeli nie odpowiada nam nie tylko lekarz, ale cała placówka bądź nasz lekarz specjalista przeniósł się do innej poradni, możemy wybrać przeniesienie do innej jednostki. Co ważne, w przypadku wyboru jednostki nie obowiązuje nas rejonizacja.

Jeżeli interesuje nas chociażby poradnia ginekologiczna w Białymstoku, możemy zdecydować się zarówno na jednostkę położoną najbliżej naszego miejsca zamieszkania, jak i odwiedzać lekarza w Warszawie. Warto jednak rozważyć wszystkie za i przeciw takiej decyzji, gdyż takie częste zmiany uniemożliwiają lekarzom lepsze poznanie pacjentki, jej schorzeń i preferencji.

Dlatego jeśli wybieramy się np. na studia i planujemy odwiedzać raz na jakiś czas dom rodzinny w miejscowości, w której przyjmuje nasz zaufany ginekolog możemy umawiać się na wizyty kontrolne w tym czasie. Jeśli jednak z jakiegoś powodu chcemy zmienić przychodnię, nie musimy przedstawiać żadnych skierowań ani tłumaczyć się z naszej decyzji.

Wystarczy zgłosić się do placówki z dokumentem tożsamości i zapisać się na pierwszą wizytę. Nie musimy informować poprzedniej przychodni o zmianie lekarza, choć warto zadzwonić do niej i odwołać wizytę, dzięki czemu skróci się czas oczekiwania kolejnych pacjentek na wizytę.

Jeżeli w poprzedniej przychodni wykonywano nam jakieś badania, możemy odebrać kserokopie wyników – zazwyczaj wiąże się to jedynie z opłatą za skserowanie kilku stron. Przygotujmy je nawet wówczas, gdy posiadamy kartę ciąży, bowiem nie musi być ona uzupełniania zbyt sumiennie. Zmiana ginekologa nie ma znaczenia, gdy staramy się o tzw. becikowe – po przeniesieniu się do innej poradni bez problemu uzyskamy zaświadczenie.

Jak wybrać poradnię?

Jeżeli nie jesteśmy zadowolone z wyboru naszej dotychczasowej poradni, a jednocześnie nie wybrałyśmy innej, możemy przed podjęciem decyzji zapoznać się z ofertami różnych placówek. Większość lekarzy posiada swoje profile na portalach dla pacjentów, dlatego możemy zapoznać się z opiniami na ich temat.

Możemy także wybrać się do poradni i porozmawiać z rejestratorkami zanim zapiszemy się na pierwszą wizytę. Dzięki temu dowiemy się, jak wyglądają zapisy na wizyty, odbiór recept i długość kolejek. Dużym ułatwieniem są przypomnienia smsowe o wizycie lub możliwość zarejestrowania się na badanie przez telefon.

Dopytajmy także o sprzęt diagnostyczny oraz czy w danej poradni mamy możliwość wykonania badań USG i pobrania krwi. Na koniec postarajmy się zagadnąć oczekujące na wizytę pacjentki – ich opinia może pomóc w wyborze lekarza.

Zmieniając poradnię ginekologiczną wybierzmy miejsce przyjazne, budzące zaufanie i odpowiadające nam, pacjentkom. Dzięki temu chętniej będziemy zgłaszać się na kontrolne wizyty. Jeśli dotychczasowa placówka nie spełnia naszych oczekiwań, nie wahajmy się długo.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij