Co warto wiedzieć o synbiotykach dla dzieci?

jakich sytuacjach i jak długo? Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące synbiotyków.

1. Czy warto podawać synbiotyki dziecku?

Zdecydowanie tak. Synbiotyki dla dzieci wzmacniają i ochraniają florę jelit. Częściowo wzmacnia ją też dieta bogata w bakterie probiotyczne oraz odpowiedni styl życia, na przykład przebywanie z dzieckiem w naturze. Jednak synbiotyki w całkowicie bezpieczny i szybki sposób potrafią dostarczyć do mikrobiomu dobroczynne bakterie.

2. Synbiotyk a probiotyk – czym się różnią?

Być może spotykasz się naprzemiennie z tymi dwoma nazwami, ale nie do końca wiesz, co oznaczają. Probiotyk dla dziecka zawiera dobre bakterie probiotyczne, które wzmacniają mikroflorę jelit. Natomiast synbiotyk dla dzieci oprócz probiotyków ma też w składzie prebiotyki. To składniki odżywcze dla bakterii probiotycznych, które sprzyjają namnażaniu dobrych bakterii w jelitach. Tak naprawdę synbiotyk może mieć silniejsze działanie niż probiotyki dla dzieci oraz lepiej wzmacniać florę jelitową.

3. Jaki powinien być bezpieczny synbiotyk dla dziecka?

Synbiotyk dla dzieci powinien mieć przede wszystkim bezpieczne i dobrze przebadane składniki. W suplementach dla dzieci zazwyczaj umieszcza się jeden szczep bakterii, taki jak Lactobacillus rhamnosus GG. Jest on niezwykle bezpieczny i dobrze przebadany. Z prebiotyków często są stosowane bezpieczne dla dzieci fruktooliuosacharydy. Jeśli więc szukasz suplementu dla dziecka, szukaj dokładnie tych substancji w jego składzie.

4. Kiedy należy podawać dziecku synbiotyki?

Synbiotyki warto podać dziecku w kilku przypadkach, zwłaszcza gdy dziecko:

  • jest w trakcie lub po antybiotykoterapii

  • jest po infekcji rotawirusowej

  • wzmacniająco w okresie jesienno-zimowym

  • gdy przyjmuje leki przeciwzapalne lub przeciwbólowe, na przykład popularne leki z ibuprofenem

  • jest niemowlakiem, który nie jest karmiony piersią; dziecko naturalnie otrzymuje bakterie probiotyczne wraz z mlekiem matki

Synbiotyki mogą być też podawane dzieciom w każdej sytuacji, w której chcesz wzmocnić jego mikrobiom.

5. Jak długo podawać dziecku synbiotyki?

Zarówno synbiotyki, jak i probiotyki dla dzieci, możesz podawać swojemu dziecku tak długo jak chcesz. To suplementy diety, dlatego nie ma ograniczeń w ich stosowaniu. Możesz podawać go więc w każdej sytuacji, gdy chcesz chronić i odbudowywać jego mikrobiom.

6. Czy można podawać synbiotyk dla dzieci niemowlakowi?

Większość preparatów można podawać bezpiecznie niemowlakom, które ukończyły pierwszy miesiąc życia. To dlatego, że zawierają bezpieczne dla dzieci bakterie probiotyczne oraz prebiotyki. Wybierając synbiotyk lub probiotyk dla dziecka pamiętaj, aby wybrać go we właściwej formie. Najwygodniejsze są krople, które możesz zakroplić bezpośrednio do buzi dziecka lub do mleka. Dobrze jest też wybrać preparat bez smaku. Nie ryzykujesz wtedy tym, że suplement nie będzie smakował dziecku i go na przykład wypluje.

Materiał opracowano we współpracy z USP Zdrowie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij