Uroczysty obiad czy normalne wesele?

Wielu osobom wydaje się, że ślub bez wesela to jak życie bez ręki lub nogi. Stół uginający się od nadmiaru jedzenia, alkohol lejący się strumieniami i zabawa do białego rana to tradycyjny obraz polskiego wesela, który w obecnych czasach wydaje się dla wielu osób przesadzony. Zwolennicy wesela uważają, że jest to tradycja, którą odprawia się przede wszystkim dla rodziny, natomiast przeciwnicy uważają to za zbyteczny element, który pochłania jedynie ogromne ilości pieniędzy, nie dając nic w zamian.

Tradycyjne wesele czy może uroczysty obiad?

Tradycyjne wesele wiąże się nie tylko z dosyć sporym kosztem, ale również całą masą różnych przygotowań. Aby wszystko przebiegało bez zakłóceń, dobrze jest stworzyć sobie harmonogram działań, aby krok po kroku realizować kolejne etapy. Przygotowania do wesela należy rozpocząć już na około 12 miesięcy przed planowaną uroczystością. Dlaczego tak wcześnie? Z tego względu, iż konieczne jest znalezienie odpowiedniej sali/restauracji, w której odbędzie się przyjęcie weselne. Należy mieć świadomość tego, iż najlepsze restauracje mają zarezerwowane terminy nawet z kilkuletnim wyprzedzeniem, dlatego też konieczne jest jak najszybsze znalezienie odpowiedniego miejsca na imprezę. Jednak sala to nie wszystko, gdyż równie ważne jest także znalezienie zespołu muzycznego oraz ewentualnie kamerzysty a z racji wykonywanego zawodu osoby te mają bardzo napięty grafik, dlatego też poszukiwania należy rozpocząć również jak najszybciej.

Jednak organizacja tradycyjnego przyjęcia weselnego nie sprowadza się jedynie do załatwienia przedstawionych powyżej spraw, gdyż jest to dopiero wierzchołek góry lodowej. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniej dekoracji, a także zamówienie kwiatów, które uświetnią uroczystość. Oczywiście Państwo Młodzi mogą sami wszystko przygotować, ale jeśli nie dysponują zbyt dużą ilością czasu, to mogą zlecić to dekoratorce ślubnej, która ze względu na posiadany talent i doświadczenie może zamienić zwykłą salę weselną w prawdziwy pałac. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, czy dysponujemy dodatkowymi środkami pieniężnymi, ponieważ takie usługi nie należą niestety do najtańszych i nie każda para może sobie pozwolić na taki luksus.

Kolejną ważną kwestią związaną z weselem jest przede wszystkim wybór odpowiedniego menu, zakup alkoholu, zamówienie tortu oraz ciast, uzgodnienie repertuaru z zespołem muzycznym, a także ewentualnych zabaw dla gości.

Przedstawione powyżej kolejne czynności dotyczą jedynie wesela, które odbywa się w lokalu, jednak bardzo często przyszli małżonkowie decydują się na organizację wesela w plenerze, co wiąże się oczywiście z dodatkowymi czynnościami, które są do wykonania. Trzeba przede wszystkim znaleźć odpowiednie miejsce, wynająć stoły, krzesła, namioty, zastawę stołową oraz obsługę, co pochłania jeszcze większą ilość czasu. Należy również liczyć się z tym, iż całkowity koszt takiej imprezy zamyka się w co najmniej kilku tysiącach, dlatego należy dobrze zastanowić się nad całym tym przedsięwzięciem.

Koszt organizacji tradycyjnego wesela waha się zazwyczaj w graniach od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wynajem sali, posiłek dla wszystkich gości, zespół muzyczny, dekoracje to dla wielu par zbędny wydatek, na który bardzo często nie mogą sobie pozwolić, a nawet nie chcą. Z tego właśnie względu młode pary, które uważają, iż organizowanie wesela to jedynie kupa nerwów, pieniędzy oraz zmarnowanego niepotrzebnie czasu powinny rozważyć awaryjne wyjście z sytuacji, którym jest poślubny obiad w restauracji. Rezygnacja z tradycyjnego wesela może się okazać sporym szokiem dla najbliższej rodziny, dlatego też wynikające z takiego kroku niezadowolenie warto zrekompensować w postaci uroczystego obiadu. Decydując się na takie małe przyjęcie, można dodatkowo zaoszczędzić całkiem niemałą kwotę pieniędzy, która może zostać przeznaczona przykładowo na podróż poślubną, zakup samochodu czy też nowego mieszkania. Coraz większa liczba par decyduje się obecnie na urządzenie takiego uroczystego obiadu przede wszystkim ze względów finansowych.

Czym różni się tradycyjne wesele od uroczystego obiadu?

Przede wszystkim tym, iż jest to dużo bardziej kameralna uroczystość w gronie jedynie najbliżej rodziny. Trwa zazwyczaj kilka godzin, a nie całą noc, czasami zdarza się również, iż kilka par tańczy w rytm muzyki z odtwarzacza, jednak nigdy nie przyjmuje to tonu weselnej zabawy. Rola Młodej Pary sprowadza się jedynie do wyboru odpowiedniego menu, kolorystyki kwiatów, świec, obrusów oraz serwetek. Przygotowania do takiego obiadu nie trwają całymi miesiącami jak w przypadku tradycyjnego wesela, dlatego też coraz większa liczba par decyduje się na takie rozwiązanie. Tradycja tradycją, jednak najważniejsze jet to, na czym najbardziej zależy przyszłym małżonkom. Tradycyjne wesele to dobry pomysł, jeśli ma się nieograniczone możliwości finansowe, jednak w przypadku niewielkiego budżetu najlepszym rozwiązaniem jest uroczysty obiad poślubny, który obecnie staje się coraz popularniejszy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij