Ułatwiaj życie sobie i swojej wątrobie

Ułatwiaj życie sobie i swojej wątrobie

Jeden z najważniejszych organów – wątroba – spełnia wiele funkcji, które są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Niestety, często nie ułatwiasz jej normalnej pracy. Niezdrowe jedzenie, stresujący tryb życia i alkohol obciążają wątrobę w nadmierny sposób, a ta nie jest w stanie normalnie pracować.

To w wątrobie składniki odżywcze, dostarczane wraz z pożywieniem, przetwarzane są na niezbędne związki, które w łatwy sposób organizm może przyswoić.

Wątroba też jest miejscem, gdzie neutralizowane są toksyczne związki i substancje, które trafiają do niej z zewnątrz, ale także są produktami ubocznymi innych procesów zachodzących w ludzkim organizmie. Sprawdź, jak możesz ułatwić życie swojej wątrobie.

Ogranicz lub zrezygnuj z produktów wysokoprzetworzonych…

…bo te zawierają bardzo duże ilości związków chemicznych, które są zwyczajnie szkodliwe dla ludzkiego organizmu. Wszystkie te toksyczne substancje musi zneutralizować wątroba, a i tak wiele z nich odkłada się w organizmie, powodując cały szereg chorób często zagrażających życiu człowieka. Kupując więc produkty w sklepie, czytaj etykiety. Omijaj produkty, które w swoim składzie zawierają chemiczne barwniki, konserwanty, aromaty lub tak zwane polepszacze.

To prawda, że przygotowywanie posiłków z takich produktów często zabiera tylko  kilka minut. Jednak w trosce o swoje własne zdrowie, warto zacząć gotować samemu i odkrywać naturalne smaki jeden po drugim.

Omijaj fast foody…

…nawet, jeśli masz niewiele czasu na zjedzenie posiłku. To źródło nadmiernej ilości tłuszczu dla Twojego organizmu, ogromna porcja soli oraz przeróżnych, chemicznych dodatków używanych w kiepskiej gastronomii na co dzień. Dziś oferta szybkich posiłków poza domem jest bardzo duża.

Rozejrzyj się po okolicy, a z pewnością znajdziesz świetne bary sałatkowe, restauracyjki z domowym jedzeniem, albo miejsca, w których serwuje się potrawy przyrządzane z produktów ekologicznych. Na ogół wystarczy tylko poszukać, a warto to zrobić, bo wątroba nie radzi sobie z przetwarzaniem zbyt wielkich ilości tłuszczu i manifestuje to przeciążeniem i postępującą niewydolnością.

Unikaj alkoholu…

…lub ogranicz jego spożycie do minimum. Wątroba zbudowana jest między innymi z komórek zwanych hepatocytami, w których zachodzą najważniejsze procesy realizowane w tym organie.

Alkohol niestety niszczy hepatocyty, pozbawiając możliwości pracy kolejne obszary wątroby. Z biegiem czasu rozwija się więc marskość tego organu, a to schorzenie, które w skrajnych przypadkach doprowadza do śmierci.

Jednak wątroba słynie też ze swoich ogromnych możliwości regeneracji. Jeśli więc odstawisz alkohol, to jest duża szansa, że po jakimś czasie wątroba wróci do dawnej sprawności.

Zażywaj tylko niezbędne leki…

…ponieważ ogromna część toksycznych związków trafiających do organizmu pochodzi właśnie z leków. Wątroba musi je neutralizować, a to powoduje znaczne „rozszerzenie jej zakresu obowiązków”. Według statystyk ponad połowa przypadków niewydolności wątroby spowodowana jest nadużywaniem przyjmowania lekarstw, po które sięgasz być może bez zastanowienia.

Wystarczy zdać sobie sprawę, że leki na bazie paracetamolu bez konsultacji z lekarzem można przyjmować maksymalnie przez pięć dni. Tymczasem są osoby, które każdego dnia łykają po kilka tabletek przeciwbólowych. Zastanów się więc, czy nie ulegasz zbytnio reklamom i nie fundujesz sobie problemów z powodu nadmiaru leków zażywanych jednak bez powodu.

Pływaj, spaceruj, biegaj…

…bo każda aktywność fizyczna jest bezcenna dla zachowania zdrowia. Poprawia ona Twoją wydolność, utrzymuje wagę na właściwym poziomie oraz wspomaga wydzielanie serotoniny – hormonu szczęścia, dzięki któremu świat wydaje się sympatyczniejszy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij