zwariowana laska

Top 5 sposobów na poprawę samopoczucia i samooceny

Coraz więcej osób ma kompleksy i obniżoną samoocenę. Z czego to wynika? Z niedoceniania przez innych? Nie, gdyż to nie opinia innych powinna decydować o tym co o sobie myślimy. Nie chodzi o to by sobie pobłażać, ale również nie być wobec siebie nazbyt krytycznym, gdyż taka postawa powoduje jeszcze więcej stresu i paradoksalnie blokuje wszelkie działanie i kreatywne myślenie. Pozytywne myślenie o sobie jest kluczem do osiągnięcia sukcesu w wielu sferach życia. Zatem dziś przedstawimy top 5 sposobów na poprawę samopoczucia i samooceny.

Rada nr 1: Zmiana wizerunku nie jest zła, a więc zadbaj o nową fryzurę i ubranie

podcinanie koncówekChoć brzmi to banalnie, to czasem zmiana wizerunku może pozwolić odbudować pewność siebie. I nie chodzi nam nawet o przemianę z brzydkiego kaczątka w seksbombę czy z nerda w eleganckiego biznesmena, a po prostu znalezienie swojego stylu, który przy okazji podkreśli atutów urody, bo to w niczym nie będzie urągać Twojej inteligencji. Nawet jeśli twierdzisz, że wygląd jest dla Ciebie sprawą drugorzędną, to jednak dbanie o siebie może przynieść Ci wiele satysfakcji. Nawet jeśli teraz tego nie czujesz… Dobrze dobrana do owalu twarzy fryzura, a także odpowiednio dobrane do sylwetki ubranie pozwoli Ci po prostu lepiej się poczuć we własnej skórze, wszak każdy ma jakieś kompleksy. Poza tym zakupy mogą spowodować produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia, a jeśli nie one to może przynajmniej finalny efekt.

Rada nr 2: Uważasz, że nie jesteś inteligentny i nie możesz równać się z innymi? Pamiętaj, że każdy jest wyjątkowy! Włącz pozytywne myślenie i działaj!

Nasza druga rada również na pozór pełna jest truizmów, jednak to naprawdę działa. Warto na samym początku wypisać sobie cele na dany dzień. Mogą być nawet prozaiczne. Na koniec dnia możesz odhaczyć to, co udało Ci się osiągnąć. Pomyśl z czym masz problem i pracuj nad tym każdego dnia. Pamiętaj również, że każdy ma jakieś mocne strony. Jeśli nie umiesz tego dostrzec, zapytaj o to bliską Ci osobę. Na pewno wymieni wiele Twoich zalet i mocnych stron. Pamiętaj, że inteligencja to nie tylko ilość przeczytanych książek, ale również zdolność do odpowiedniej reakcji w trudnej sytuacji czy pomocy innym w potrzebie. Inteligencja emocjonalna czasem bywa ważniejsza od wyuczonych formuł. Oczywiście nie znaczy to, że nie możesz spróbować się rozwijać, np. czytać książki, które pogłębią Twoją wiedzę i umiejętności, a te bywają nawet ważniejsze.

Rada nr 3: Znajdź pasję!

druty do materiałuO tym powiedzieliśmy już nieco wcześniej. Twoją pasją może być zarówno czytanie, jak i np. nauka języków obcych czy zgłębianie historii danego kraju czy regionu. Mówi się, że ludzie, którzy łączą swoją pasję z pracą są prawdziwymi szczęściarzami. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, to gratulacje – jesteś w zaszczytnym gronie. Gdy praca nie jest Twoją pasją i Cię męczy być może czas na zmianę. Łatwo powiedzieć, gorzej zrealizować, gdyż wiadomo jak wygląda rynek i nie zawsze możemy liczyć na pracę naszych marzeń. Dlatego jeśli nie uda Ci się znaleźć wymarzonej pracy, to swoje pasje możesz rozwijać po pracy. Może być to droga do doskonalenia siebie albo po prostu dobra odskocznia od stresu życia codziennego.

Rada nr 4: Zadbaj o swoją dietę i zmień złe nawyki żywieniowe

Wiele osób narzeka na swój wygląd i sylwetkę. Jednak nic nie robią by to zmienić, bądź idzie to bardzo opornie. Zwykle jest tak, że popełniamy błędy żywieniowe z których nie zdajemy sobie sprawy. Spożywanie posiłków zbyt późno lub w zbyt długich odstępach czasu, zbyt obfite posiłki zamiast jedzenia mniej a częściej to najczęstsze problemy, jednak sama częstotliwość nie byłaby takim problemem, gdyby nie kiepska jakość i spożywanie gotowych posiłków. Dziś mamy taką pokusę bo w supermarkecie możemy zakupić kompletny zestaw obiadowy, który wystarczy podgrzać. Niestety często nie patrzymy na etykiety i ilość dodatków, a także węglowodanów w takim posiłku. Dlatego jeśli chcesz coś zmienić, a lato jest doskonałym momentem, gdyż o tej porze roku po prostu nie mamy zwykle chęci jedzenia obfitych i tłustych posiłków, to wybierz fit catering. Jedzenie może zostać dowiezione pod wskazany adres, a możesz wybrać całodniowy jadłospis posiłków domowych i zdrowych, przygotowanych przy współpracy z dietetykami. Na samym początku nie musisz wykupować tygodniowego fit cateringu, możesz zdecydować się na zamówienie np. takiego na 3 dni dla wypróbowania. Odpowiednia dieta sprawia, że czujemy się lżej, mniej senni, bardziej chętni do działania, a z czasem również z lepszym samopoczuciem. Jak pokazują badania z zakresu Psychiatrii Żywienia australijskiego instytutu „Food and Mood Centre” to jak jemy wpływa na nasze samopoczucie i odpowiednią dietą możemy je poprawić, nawet cierpiąc na depresję. Oczywiście nie namawiamy tu do porzucania terapii, ale uzupełnienia jej o zdrową dietę.

Rada nr 5: Zadbaj o aktywność fizyczną na co dzień!

Niewątpliwie na nasze samopoczucie pozytywnie może wpłynąć ruch i on jest oficjalnie polecany osobom cierpiącym na zaburzenia nastroju czy depresję. Zatem znajdź aktywność, która jest odpowiednio dopasowana do Twojej kondycji i stanu zdrowia. Może być to nordic walking, jazda na rowerze, bieganie, pływanie czy gra w tenisa. Ważne, by solidnie się zmęczyć, gdyż wtedy produkowana jest dopamina – hormon motywacji, a także serotonina, poprawiająca humor i dodająca energii.

Zanim stwierdzisz, że to banały, wypróbuj nasze proste sposoby na poprawę samopoczucia i samooceny. Z pewnością znajdziesz aktywność, która Ci pomoże.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij