W jakim wieku uczyć dziecko jazdy na rowerze?

Jazda na rowerze to świetny sposób zarówno zabawy, jak i rozwijania koordynacji ruchowej dziecka. Jest przyjemną metodą na zaszczepienie w naszych pociechach zamiłowania do sportu i receptą na odciągnięcie go od telewizora czy komputera. Rowerowe przejażdżki to także nauka cierpliwości i wytrwałości na porażki przy okazji pobudzając do działania wiele partii ciała, co jest niezwykle ważne w okresie dorastania.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym Rowerzysta.pl

Dodatkowo wspólna nauka jazdy z pewnością zacieśni więzi rodzinne, a korzyści zdrowotne z zabawy na świeżym powietrzu odniesie także i rodzic. Kiedy jednak warto zacząć uczyć dziecko jazdy na rowerze?

Magia pierwszych kroków

Do nauki jazdy na rowerze dziecko może przystąpić już od pierwszego roku życia. Ważne jednak, by nie rzucać malucha od razu na głęboką wodę. Warto zatem zacząć od specjalnie do tego przeznaczonych rowerków biegowych. Pozbawione są one pedałów, przez co dziecko musi odpychać się nóżkami, by wprawić go w ruch.

Jest to świetny sposób do nauki równowagi dla początkujących, który w szybki sposób przygotuje malucha do przesiadki na klasyczny rower. Gdy nasza pociecha opanuje już podstawy, dobrym pomysłem będzie sprawienie mu rowerka z doczepianymi kółkami.

Można powiedzieć, że jest to już wyższa szkoła jazdy. Wiek, w jakim dziecko powinno zacząć korzystać z roweru czterokołowego, nie jest jasno określony i zależy od umiejętności i koordynacji dziecka. Nauka nie powinna sprawiać trudności, a przyzwyczajenia z czterokołowca stworzą podstawy pod właściwą jazdę na rowerze.

Podczas pierwszych przejazdów po parkach czy domowych podwórkach dziecko nauczy się podzielności uwagi i aktywnie spędzi czas, poprawiając swoją kondycję. Gdy nasza pociecha będzie już gotowa na odrzucenie dodatkowych kółek, przyjdzie pora na prawdziwą naukę jazdy, która wymagać będzie od nas dużej cierpliwości i umiejętności motywowania dziecka.

Początki na rowerach dwukołowych zazwyczaj nie są proste i obfitują w wiele upadków, dlatego warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie dziecka w postaci kasku i ochraniaczy. Optymalny wiek to od 4 do 5 lat, jednak tak jak w przypadku czterokołowców jest to uzależnione od umiejętności i zaangażowania dziecka. Im wcześniej jednak zaczniemy przyzwyczajać dziecko do rowerowej aktywności, tym szybciej osiągnie pożądane rezultaty.

Wzloty i upadki

Nauka jazdy na rowerze często z początku bywa pasmem porażek, które może zniechęcić dziecko do dalszych prób. Pamiętajmy, że każdy z nas jest inny i rozwija się w swoim tempie. Odpowiednia motywacja młodego rowerzysty to klucz do sukcesu. Przypomnijmy sobie nasze początki. Zapewne nie były one łatwe, a nasi nauczyciele wykazać się musieli nie lada cierpliwością, którą teraz okazać musimy naszemu potomstwu.

Ważne, aby uświadomić dziecku, że porażki to droga do sukcesu a z każdym kolejnym upadkiem zbliża się do upragnionej samodzielności. Świadomość, że rodzic jest oparciem, nadaje pewności siebie i motywuje do działania. Zanim wyruszymy na ulicę, powinniśmy mieć pewność, że dziecko dobrze radzi sobie z kontrolą roweru.

Ćwiczyć można na domowych podwórkach, parkach, czy specjalnych miasteczkach rowerowych, które coraz częściej pojawiają się w miastach. Dobrze też przedstawić mu podstawy zachowania na drodze i obowiązków, jakie rowerzysta musi spełniać wobec reszty uczestników ruchu drogowego. Tak przygotowany maluch może rozwijać w sobie pasje jazdy na rowerze ,by kiedyś przekazać ją swojemu potomstwu.

Jak wybrać odpowiedni rower?

O ile rowerki biegowe i ”czterokołowce” to elementy przejściowe tak pierwszy rower klasyczny to wyjątkowy prezent, który zostanie z dzieckiem na długie lata. Odpowiedni dobór roweru powinien bazować na optymalnej wysokości i rozmiarze kół. Powinien być również w pełni wyposażony w odblaski oraz światła zarówno z przodu, jak i tyłu, które zapewnią widoczność pociechy na drodze.

Jedną z popularniejszych marek oferujących rowery dla dzieci jest firma Kross. Cieszy się dużą popularnością i przystępną ceną w stosunku do dobrego wykonania. Zawiera szeroką gamę rowerków w różnych rozmiarach zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek.

Ogromną popularnością cieszą się teraz charakterystycznie wyprofilowane rowery miejskie przywodzące na myśl holenderskie miasteczka. Firma Mexller posiada naprawdę sporą ofertę tego typu rowerów, z którą możemy zapoznać się choćby pod tym adresem: http://www.rowerzysta.pl/rowery_mexller.html. Rowery Mexller będą zatem świetnym prezentem komunijnym zwłaszcza dla przyszłych rowerzystek.

Podsumowując, nauka jazdy na rowerze to spory wyczyn zarówno dla rodziców, jak i dzieci. Jednak jest to trud, który przyniesie korzyści na wielu płaszczyznach. Maluch nauczy się przede wszystkim koordynacji ruchowej i podzielnej uwagi.

Opanuje umiejętność radzenia sobie z własnymi porażkami, wypracuje sumienność i wytrwałość w dążeniu do celu. Dzięki nauce jazdy spędzi także wiele czasu na świeżym powietrzu, rozwijając kondycję poprzez świetną zabawę. Jak zatem widać nauka jazdy na rowerze to ogrom zalet dlatego warto wyciągnąć malca z domu i zabrać go w podróż przez rowerowe przygody.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij