Rozwód a dzieci – o czym trzeba pamiętać?

Rozwód to ciężka przeprawa, zarówno dla małżonków, jak i dla dzieci. A raczej – przede wszystkim  dla dzieci. O ile dorośli ludzie wiedzą, że czasami trzeba się rozstać a budowanie więzi po pewnych wydarzeniach jest na tyle trudne, że lepiej jest zakończyć związek, o tyle dla dziecka po rozwodzie rodziców bardzo często kończy się świat.

Rozwód czy separacja?

Czasami w związku coś nie gra. Obecnie coraz więcej małżeństw się rozpada, i jest to trend raczej wzrastający. Rozstania nie zawsze muszą być złe, choć bywają bardzo bolesne. Często różnice między małżonkami są tak duże, że nie jest możliwe ich zaakceptowanie, lub też jeden z partnerów nie chce pracować nad związkiem (odmawia na przykład pójścia na terapię par). Bywają też sytuacje, kiedy rozwód jest jedyną możliwą opcją – tak często dzieje się w przypadku zdrady, zaangażowania emocjonalnego w inną relację, czy przemocy.

Jeśli jednak małżonkowie przechodzą przez pewnego rodzaju trudności, i mają jeszcze nadzieję na to, że uda im się w jakiś sposób małżeństwo naprawić, warto zastanowić się nad separacją. Kiedy zdecydować się na rozwód, a kiedy na separację sprawdzisz na sweetmama.pl, zawsze jednak warto przede wszystkim słuchać swojej intuicji i  – jeśli jest to możliwe – komunikować się z partnerem, aby wspólnie zadecydować, w jaki sposób ma zakończyć lub przekształcić się relacja.

Co znaczy dla dziecka rozwód rodziców?

Kiedy dorośli ludzie decydują się rozejść, będą odczuwać różnego rodzaju emocje. Są to ból, wściekłość, bezsilność, a czasem ulga. Zależnie od tego, z jakich powodów rozpadło się małżeństwo, możemy przechodzić przez różne fazy, jednak prawie zawsze będziemy odczuwali rodzaj żałoby za czymś, co bezpowrotnie odeszło. Jako dorośli rozumiemy, że żałoba jest potrzebna  i pozwala pożegnać się z czymś, co już nie spełnia swojej funkcji (co nie znaczy, że nie jest to czas niezwykle trudny). Dla dziecka jednak rozwód rodziców może wiązać się (w większości przypadków właśnie tak to się odbywa) z przerażeniem i bezsilnością. Rozwód bowiem oznacza, że mama i tata nie będą mieszkać już razem, i że dostęp do któregoś  z rodziców będzie utrudniony. Bardzo często skłóceni małżonkowie traktują dzieci jako kartę przetargową, każąc im wręcz wybierać czy wyrazić, z którym z rodziców wolałyby zamieszkać. Jeśli takie myśli przechodzą Ci przez głowę, pamiętaj, jest to najgorsze, co możesz zrobić. Trauma związana z poczuciem nielojalności i opuszczenia będzie dziecku towarzyszyć przez resztę życia i naprawdę nie warto narażać na nią naszego potomka. Nawet jeśli emocje pomiędzy małżonkami są napięte do granic, warto wziąć kilka głębokich oddechów i na spokojnie wytłumaczyć dziecku, że rozwód to tylko zmiana, a nie koniec relacji.

Jak wytłumaczyć dziecku rozwód?

Jak już zostało wspomniane, rozstania są niezwykle ciężkie, i bardzo często sami nie potrafimy sobie wytłumaczyć, dlaczego coś uległo rozpadowi. Aby to zrozumieć potrzeba czasu. Dla dziecka jednak, które jest zależne od rodziców, rozwód opiekunów kojarzyć się będzie z poczuciem zagrożenia i emocjonalnym niedoborem. Dziecko bardzo często obwinia się o rozwód rodziców lub chce ich na siłę pogodzić.

Niezwykle istotne jest wytłumaczenie dziecku, że decyzja taka została podjęta z konkretnych powodów (pod żadnym pozorem nie można jednak wykorzystywać tej rozmowy do wylewania żali na partnera!), ale są to powody związane tylko i wyłącznie z rodzicami. Należy zapewnić dziecko o tym, że niezależnie od okoliczności będzie tak samo kochane, oraz przedstawić mu, w jaki sposób rodzice zadbają teraz, aby jak najmniej odczuło ono zmiany. Nie mogą być to jednak puste słowa – rozłąka z którymkolwiek z rodziców będzie zawsze bardzo trudna i zwłaszcza w pierwszych chwilach trzeba dać dziecku poczucie stabilności i przeświadczenie, że zawsze może liczyć na obydwoje rodziców.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij