Kiedy adwokat pomoże podważyć niekorzystny testament?

Polska rzeczywistość prawna nie należy do najłatwiejszych. Ludzie są tego świadomi, dlatego bez chwili namysłu, przy już na pierwszy rzut oka trudnych sprawach, idą do kancelarii adwokackiej, by tam zasięgnąć rady lub załatwić sobie zastępstwo procesowe. Jednak niektóre sytuacje, które znajdują się w obrębie uregulowań prawnych mogą się wydać na tyle błahe lub proste, że potencjalny klient nie będzie chciał skorzystać z usług prawnika.

Zazwyczaj będą to sytuacje typowe, które zna się z własnego życia czy telewizji. Idealnym przykładem będzie testament. Czasami, bez większej świadomości, ludzie podchodzą do spraw testamentowych, jakby były one całkowicie oderwane od prawa i nie można byłoby nic w tej tematyce zrobić.

Szczególna rola testamentu

Warto wspomnieć, że testament jest oświadczeniem woli, czyli podstawowego elementu czynności prawnej. Jednak sam testament jest szczególnego rodzaju oświadczeniem woli, ze względu na to, iż jest on względem innych uprzywilejowany.

Jak każde inne oświadczenie woli, może być spisany właściwie na wszystkim i na wszystkich możliwych nośnikach. Inaczej mówiąc- zapisana ołówkiem serwetka, która jest przejawem woli testatora (czyli spadkodawcy) jest ważnym testamentem. Jego szczególna cecha to ta, iż testament zawsze powinien być interpretowany na korzyść testatora. Polskie prawo stawia sobie bowiem za cel jak najlepiej zrealizować wolę spadkodawcy. 

Niekorzystny testament

Co więc zrobić w sytuacji, w której testament jest wyjątkowo niekorzystny? Jak już zostało wspomniane wcześniej, można zostawić temat w spokoju, jak zrobiłaby większość ludzi. Jednak świadomy obywatel może skorzystać z usług adwokata. Sprawy spadkowe to nic szokującego, więc adwokat na pewno podejmie się takiej sprawy. 

Dziedziczenie testamentowe ma to do siebie, że osobami dziedziczącymi są te, które zostały wskazane w testamencie. Trudno więc ubiegać się o jakiekolwiek środki, jeżeli nie zostało się w testamencie wymienionym. W takich sytuacjach konieczne będzie obalenie testamentu, co nie jest takie łatwe. Potrzebna będzie współpraca z adwokatem (najlepiej takim, dla którego spadki to chleb powszedni, jak choćby warszawski adwokat Jan Przemysław Kopko), lecz nic nie zastąpi jego przygotowania i doświadczenia.
 
Przyczyn nieważności spadku można upatrywać w regulacjach kodeksu cywilnego. I tak testament jest nieważny, kiedy został sporządzony w stanie wyłączającym świadome lub dobrowolne powzięcie decyzji; pod wpływem błędu, uzasadniającego twierdzenie, że gdyby spadkodawca nie działałby w błędzie, nie sporządziłby testamentu tej treści lub pod wpływem groźby. By obalić testament należy więc udowodnić, że zaszła jedna z wyżej wymienionych okoliczności. 

Zachowek

Oprócz obalania testamentu, można także ubiegać się o zachowek. Ta opcja zalecana jest, kiedy nie uda się pierwsze wyjście. Wynosić będzie on tyle, ile należałoby się się pominiętemu krewnemu, w razie, gdyby otrzymał spadek. Roszczenie kierowane jest do osoby, która otrzymała spadek. Należy się jednak przygotować na bój w sądzie, co nie każdemu może pasować. Dlatego też to rozwiązanie polecane jest osobom, które są przekonane, że należy im się określona część testamentu i w imię tego są gotowe na nieprzyjemną rozprawę sądową. 

Obalony testament

Jeżeli testament zostanie obalony, można mówić o dziedziczeniu ustawowym. Jest to taki rodzaj dziedziczenia, który występuje, jeżeli testamentu nie było. Przepisy kodeksu cywilnego jasno opisują proces takiego dziedziczenia. W pierwszej kolejności należy brać małżonka i dzieci denata.

Dziedziczą oni w częściach równych. Przypada tu jednak zaznaczenie, że część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza, niż jedna czwarta całego spadku. Z kolei jeżeli dziecko spadkodawcy nie dożyje otwarcia spadku, udział, który mu przypadał, przypada pozostałym dzieciom w częściach równych.

Każdy adwokat sprawy spadkowe traktuje poważnie. To nie tylko dochodowe, ale i trudne zajęcie, które pozwoli mu stać się poważanym w środowisku. Warto pamiętać więc przy wyborze adwokata o jego doświadczeniu, gdyż to właśnie one pozwala posiadać pewność, że sprawa, której się tyka będzie rozwiązana pozytywnie.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij