Rower miejski to unikalny design, wygoda i oryginalność. To także prostota i naturalna pozycja podczas jazdy. Poszczególne modele różnią się pod względem zamontowanych podzespołów, podobnie jak rowery górskie czy trekingowe, o czym należy pamiętać, podejmując decyzję o zakupie.

Liczne rowery miejskie. Warszawa na dwóch kółkach

Używanie roweru, by dotrzeć do pracy, na spotkanie ze znajomymi lub na zakupy, to coraz popularniejszy trend w Stolicy. Troska o zdrowie i o ekologię, wygodne modele pojazdów oraz panująca moda powodują, że kolejne osoby spontanicznie podejmują decyzję o przesiadce na rower.

Tego typu zachowania są już bardzo popularne w stolicach zachodniej Europy oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie widok biznesmena w garniturze, kierującego rowerem, nie jest niczym nadzwyczajnym. Warto wprowadzać takie zwyczaje, ze względu na ich pozytywne skutki.

Pierwszym celem osób, które chcą dokonać w swoim życiu takiej zmiany, jest zazwyczaj wypożyczalnia rowerów. W Warszawie funkcjonuje wiele tego typu firm oraz miejski program rowerowy, który pozwala pożyczać i oddawać pojazd na jednej z wielu stacji, przygotowanych specjalnie w tym celu.

Rowery, które przygotowane zostały do tego programu, są zadbane, sprawne oraz bezpieczne, jednak ich parametry nie są zbyt wygórowane. Dla osób myślących o stałym, codziennym korzystaniu z roweru, lepszym krokiem będzie zakup własnego egzemplarza. Na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę?

Najważniejsze parametry rowerów miejskich

Największym elementem roweru jest rama, występująca w różnych rozmiarach. W większości rowerów miejskich użytym w jej konstrukcji tworzywem jest stal. Dobrze, aby również widelec zrobiony był z tego materiału. Inną istotną kwestią są hamulce, zapewniające bezpieczeństwo podczas jazdy oraz opony, które odpowiadają za przyczepność do podłoża. Szczegółowy osprzęt, np. piasty, różni się w poszczególnych modelach pod względem jakości, jednak zawsze posiada wspólny mianownik: należy o niego dbać.

Warto regularnie konserwować swój rower lub oddawać go na niedługą chwilę w ręce specjalisty, dzięki czemu nawet tańszy egzemplarz będzie w stanie z powodzeniem posłużyć właścicielowi przez wiele sezonów. Zaniedbany rower z najwyższej klasy osprzętem może natomiast szybko utracić swoje właściwości. Miasto to miejsce, w którym na ulicach znajduje się niestety sporo kurzu i piasku, a wkrótce po sezonie zimowym również soli, co nie może pozostawać bez wpływu na poszczególne podzespoły rowerowe.

Podobnie, a może nawet bardziej, narażone na działanie tychże czynników są rowery górskie. Warszawa, Mazury czy Bieszczady – niezależnie od tego czy jeździmy po stolicy, czy pakujemy rower na dach i jedziemy w daleką podróż, właściwa pielęgnacja ma w przypadku rowerów niebagatelne znaczenie. Rower miejski może również posiadać przerzutki, ułatwiające rozpędzanie się i jazdę pod górę, co zapewni niezbędny komfort i pozwoli połączyć przyjemne z pożytecznym.

Dodatkowe wyposażenie w rowerach miejskich

Miejski rower powinien posiadać kilka dodatkowych elementów, które zapewniają wygodę podczas użytkowania i chronią kierowcę przed różnymi nieprzyjemnymi sytuacjami. Jednym z nich jest nóżka, pozwalająca „godnie” zaparkować rower, bez konieczności poszukiwania na siłę miejsca, by go oprzeć i ryzykowania, że i tak zaraz upadnie. Niezwykle istotną rzeczą, szczególnie dla adeptów „Cycle chic”, jest posiadanie w swoim pojeździe błotników.

Przy ich braku, nawet niewielkie opady deszczu, mogą spowodować podczas jazdy powstawanie brzydkich plam na odzieży. Przydatnym narzędziem jest również dzwonek, dostępny w różnych oryginalnych formach. Warto zainwestować również w ciekawe zapięcie, pokrowiec na najpotrzebniejsze rzeczy czy elegancki koszyk. Oprócz funkcji użytkowych, pozwalają one uczynić swój pojazd wyjątkowym i wywołać uśmiech na twarzach przechodniów, a czy jest coś bardziej cennego, niż ludzkie szczęście?

Wypróbowanie interesujących modeli

Dobrym sposobem na utwierdzenie się w podjętej decyzji jest kilkukrotne wypożyczenie roweru. Warszawa jest miejscem, w którym funkcjonuje wiele wypożyczalni z bogatą ofertą. „Jazda próbna” na różnych modelach z pewnością pomoże w wyborze tego najbardziej odpowiedniego dla siebie.

Podobnie jak samochody, rowery również mogą sprawiać całkiem inne wrażenie, kiedy ogląda się je na sklepowej wystawie, a inne kiedy przyjdzie pokonać na nich kilku – bądź kilkunastokilometrowy dystans.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ