Rower miejski – czym się kierować wybierając pojazd do miasta?

Rower miejski – czym się kierować wybierając pojazd do miasta?

Rower miejski to unikalny design, wygoda i oryginalność. To także prostota i naturalna pozycja podczas jazdy. Poszczególne modele różnią się pod względem zamontowanych podzespołów, podobnie jak rowery górskie czy trekingowe, o czym należy pamiętać, podejmując decyzję o zakupie.

Liczne rowery miejskie. Warszawa na dwóch kółkach

Używanie roweru, by dotrzeć do pracy, na spotkanie ze znajomymi lub na zakupy, to coraz popularniejszy trend w Stolicy. Troska o zdrowie i o ekologię, wygodne modele pojazdów oraz panująca moda powodują, że kolejne osoby spontanicznie podejmują decyzję o przesiadce na rower.

Tego typu zachowania są już bardzo popularne w stolicach zachodniej Europy oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie widok biznesmena w garniturze, kierującego rowerem, nie jest niczym nadzwyczajnym. Warto wprowadzać takie zwyczaje, ze względu na ich pozytywne skutki.

Pierwszym celem osób, które chcą dokonać w swoim życiu takiej zmiany, jest zazwyczaj wypożyczalnia rowerów. W Warszawie funkcjonuje wiele tego typu firm oraz miejski program rowerowy, który pozwala pożyczać i oddawać pojazd na jednej z wielu stacji, przygotowanych specjalnie w tym celu.

Rowery, które przygotowane zostały do tego programu, są zadbane, sprawne oraz bezpieczne, jednak ich parametry nie są zbyt wygórowane. Dla osób myślących o stałym, codziennym korzystaniu z roweru, lepszym krokiem będzie zakup własnego egzemplarza. Na jakie szczegóły warto zwrócić uwagę?

Najważniejsze parametry rowerów miejskich

Największym elementem roweru jest rama, występująca w różnych rozmiarach. W większości rowerów miejskich użytym w jej konstrukcji tworzywem jest stal. Dobrze, aby również widelec zrobiony był z tego materiału. Inną istotną kwestią są hamulce, zapewniające bezpieczeństwo podczas jazdy oraz opony, które odpowiadają za przyczepność do podłoża. Szczegółowy osprzęt, np. piasty, różni się w poszczególnych modelach pod względem jakości, jednak zawsze posiada wspólny mianownik: należy o niego dbać.

Warto regularnie konserwować swój rower lub oddawać go na niedługą chwilę w ręce specjalisty, dzięki czemu nawet tańszy egzemplarz będzie w stanie z powodzeniem posłużyć właścicielowi przez wiele sezonów. Zaniedbany rower z najwyższej klasy osprzętem może natomiast szybko utracić swoje właściwości. Miasto to miejsce, w którym na ulicach znajduje się niestety sporo kurzu i piasku, a wkrótce po sezonie zimowym również soli, co nie może pozostawać bez wpływu na poszczególne podzespoły rowerowe.

Podobnie, a może nawet bardziej, narażone na działanie tychże czynników są rowery górskie. Warszawa, Mazury czy Bieszczady – niezależnie od tego czy jeździmy po stolicy, czy pakujemy rower na dach i jedziemy w daleką podróż, właściwa pielęgnacja ma w przypadku rowerów niebagatelne znaczenie. Rower miejski może również posiadać przerzutki, ułatwiające rozpędzanie się i jazdę pod górę, co zapewni niezbędny komfort i pozwoli połączyć przyjemne z pożytecznym.

Dodatkowe wyposażenie w rowerach miejskich

Miejski rower powinien posiadać kilka dodatkowych elementów, które zapewniają wygodę podczas użytkowania i chronią kierowcę przed różnymi nieprzyjemnymi sytuacjami. Jednym z nich jest nóżka, pozwalająca „godnie” zaparkować rower, bez konieczności poszukiwania na siłę miejsca, by go oprzeć i ryzykowania, że i tak zaraz upadnie. Niezwykle istotną rzeczą, szczególnie dla adeptów „Cycle chic”, jest posiadanie w swoim pojeździe błotników.

Przy ich braku, nawet niewielkie opady deszczu, mogą spowodować podczas jazdy powstawanie brzydkich plam na odzieży. Przydatnym narzędziem jest również dzwonek, dostępny w różnych oryginalnych formach. Warto zainwestować również w ciekawe zapięcie, pokrowiec na najpotrzebniejsze rzeczy czy elegancki koszyk. Oprócz funkcji użytkowych, pozwalają one uczynić swój pojazd wyjątkowym i wywołać uśmiech na twarzach przechodniów, a czy jest coś bardziej cennego, niż ludzkie szczęście?

Wypróbowanie interesujących modeli

Dobrym sposobem na utwierdzenie się w podjętej decyzji jest kilkukrotne wypożyczenie roweru. Warszawa jest miejscem, w którym funkcjonuje wiele wypożyczalni z bogatą ofertą. „Jazda próbna” na różnych modelach z pewnością pomoże w wyborze tego najbardziej odpowiedniego dla siebie.

Podobnie jak samochody, rowery również mogą sprawiać całkiem inne wrażenie, kiedy ogląda się je na sklepowej wystawie, a inne kiedy przyjdzie pokonać na nich kilku – bądź kilkunastokilometrowy dystans.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij