Rodzaje folii ogrodniczych. Czym kierować się przy wyborze, by wybrać najlepszą?

Prowadzenie upraw pod osłonami nie należy do prostych prac ogrodowych. Na pewno jest bardzo czasochłonne, a do tego sama konstrukcja musi być odpowiednio przygotowana, aby rośliny miały właściwe warunki do prawidłowej wegetacji. Niezbędny jest zatem wybór dobrej jakości folii ogrodniczej. W dzisiejszym poradniku poznasz ich rodzaje i dowiesz się, czym kierować się przy wyborze i jak wybrać najlepszą.

Gramatura folii ogrodowej ma znaczenie

Założenie własnego ogródka pod osłonami wymaga wybrania odpowiedniej konstrukcji tunelu foliowego. Niezależnie czy jest to tunel wykonany z rur PFC, metalu, drewna czy kątowników można do niego dobrać odpowiednią folię ogrodową. Istotne znaczenie ma to by konstrukcja miała gładką strukturę. Folia musi się charakteryzować przede wszystkim odpowiednią gramaturą, czyli gęstością materiału. Przyjmuje się, że nie powinna być ona mniejsza niż 100 g/m2. Najlepiej jeśli wynosi przynajmniej 150 g/m2. Grubość folii ma znaczenie, gdyż powinna ona być dość odporna na czynniki zewnętrzne, przynajmniej wiatr i rzęsisty deszcz. Jeśli chodzi o grad i inne anomalia pogodowe, to folię do ogrodu można zabezpieczyć specjalną siatką ochronną przeciwgradową. Można również zdecydować się na folie zbrojone wzmocnione siatką, zwłaszcza jeśli na danym terenie często występują takie zjawiska pogodowe. W miejscach, gdzie uprawia się rośliny ciepłolubne sprawdzają się folie ogrodowe bez perforacji. Zapewniają utrzymywanie wysokiej temperatury przez cały czas. Gdy istnieje ryzyko chorób grzybowych i chce się im zapobiec, należy sięgnąć po folie perforowane.

Sprawdź przepuszczalność światła, by Twoje rośliny miały właściwe warunki

Poza wentylacją, istotne znaczenie ma także przepuszczalność światła, dlatego trzeba dostosować ją do potrzeb danych roślin. Im więcej światła, tym lepsza i szybsza wegetacja, dlatego warto sięgać po folię do ogrodu, która posiada współczynnik przenikania światła na poziomie przynajmniej 90%. Dobrej jakości produkt powinien zapewniać dostęp światła przynajmniej na poziomie 80%. Zdarza się, jednak że konieczne jest zacienienie, bo nie wszystkie rośliny preferują intensywne nasłonecznienie. Wtedy warto wybierać siatki zacieniające do folii ogrodowej. Takie produkty wykonane są z polipropylenu i charakteryzują się znaczną trwałością i odpornością na uszkodzenia.

Kluczowy parametr, czyli stabilizacja przeciw promieniom UV

Ochrona przeciw promieniowaniu UV jest bardzo ważna nie tylko dla nas, ale również dla roślin, dlatego niezwykle ważną cechą folii ogrodowej jest stopień stabilizacji przeciw promieniowaniu UV. Może wynosić od od 2 do 5 sezonów, co jest widoczne w oznaczeniach UV2 lub UV5. Warto wiedzieć, że folia UV2 przeznaczona jest na rok, mamy bowiem sezon wiosenno-letni i jesienno-zimowy, natomiast folia ze stabilizacją UV5 będzie chroniła przed szkodliwym promieniowaniem przez 2,5 roku, a nie pięć lat, jak to często jest postrzegane przez laików. Zatem po tym okresie folię należy wymienić na nową nawet, jeśli nie jest uszkodzona, gdyż nie będzie stanowiła już skutecznej bariery dla ultrafioletowego promieniowania. Zatem jeśli prowadzisz uprawę „na próbę” i nie wiesz czy będziesz kontynuować ją w kolejnych latach, wybierz folię UV2, gdy jesteś zdecydowany na dłuższą przygodę z uprawami pod osłonami, kup folię UV4 lub UV5.

Czy kolor folii do ogrodu ma znaczenie?

Wiele osób uważa, że kolor folii do ogrodu nie ma znaczenia i z punktu widzenia jakości, czy gramatury rzeczywiście tak jest. Bowiem folie niebieska, zielona, czy różowa mogą mieć podobne parametry, jednak różnica tkwi często w stabilizacji przeciwko promieniowaniu UV. Zatem folia UV2 ma niebieską barwę, a UV3 żółtą. Jeśli szukasz folii na dwa lata, to z całą pewnością musisz wybrać zieloną, a na dwa i pół roku będzie odpowiedni model w kolorze różowym. Bardzo często zielona folia jest wzmocniona siatką i ma wysoki filtr UV.

Wybór odpowiedniej folii do ogrodu musi być podyktowany tym, co zamierzamy uprawiać w tunelu foliowym. Jeśli rośliny potrzebują stałego dostępu świeżego powietrza, warto wybrać perforowaną, z kolei dla gatunków egzotycznych nieperforowaną. W drugim przypadku należy pamiętać jednak o regularnym wietrzeniu tunelu.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij