Refluks – jak się objawia i jak go leczyć

Refluks – jak się objawia i jak go leczyć?

Refluks żołądkowo – przełykowy spotyka zarówno niemowlęta, jak i osoby dorosłe. Jego specyfiką jest cofanie treści żołądkowej, co powoduje bardzo nieprzyjemne uczucie w przełyku. Występuje także pieczenie oraz zgaga, które także powiązane są z tą chorobą. Czy można temu zapobiegać? 

Refluks żołądkowo – przełykowy – jak się objawia?

Schorzenie określane mianem refluks to cofanie się kwaśnej treści, która znajduje się w żołądku. Dochodzi ona do przełyku, co sprawia, że człowiek czuje jej smak w jamie ustnej. Pojawia się ona zarówno po zjedzeniu niewłaściwego pokarmu, który może być ciężkostrawny, tłusty bądź kaloryczny, albo po przyjęciu zbyt duże ilości jedzenia. Refluks pojawia się, gdyż napięcie zwieracza dolnego przełyku nie działa właściwie. Kiedy cofanie się występuje regularnie, nie trzeba długo czekać aby zauważyć u siebie stan zapalny, który może dotyczyć wielu narządów wewnętrznych. Zgaga oraz pieczenie, a nawet ból odczuwany w klatce piersiowej to kolejne, nieprzyjemne skutki uboczne związane z występowaniem tej dolegliwości. 

Czy jest to częsta dolegliwość?

Przyjmuje się, że od 5 do nawet 10% społeczeństwa zmaga się z refluksem każdego dnia, a z kolei u 20% ludzie występuje on średnio raz w tygodniu i jest to efekt spożycia niewłaściwego pokarmu bądź przejedzenia się. Schorzenie to wielokrotnie pojawia się razem z wiekiem. Można wyróżnić przypadki, kiedy szansa na pojawienie się refluksu jest większa, chodzi o ciążę, otyłość, problemy z opróżnianiem żołądka oraz niewłaściwe funkcjonowanie dolnego zwieracza przełyku. 

Jak rozpoznać refluks żołądkowo – przełykowy?

Osoby zmagające się z tą przypadłością w pierwszej kolejności zauważają u siebie ból brzucha. Może pojawiać się on niespodziewanie i trwać przez chwilę, albo wręcz przeciwnie zmieniać swoją intensywność. Pojawia się także zgaga, czyli uczucie określane przez ludzi jako palenie w klatce piersiowej. Człowiekowi odbija się w sposób pusty oraz kwaśny. W przełyku coraz częściej występuje treść pokarmowa, piecze w mostku. Można jednak wskazać także groźniejsze objawy wśród których mowa o krwawieniu z przełyku, chudnięciu, braku możliwości jedzenia. W każdym z przypadków należy sięgnąć po sprawdzone leki. Dobrym rozwiązaniem jest Anesteloc, Ranigast czy Bioprazol. Każdy z nich przynosi ulgę oraz niweluje bardzo nieprzyjemne skutki uboczne dolegliwości. Nie warto jednak zapominać, że refluks wymaga konsultacji lekarskiej, gdyż tabletki są tylko i wyłącznie doraźną pomocą. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij