Psychologia w związku — o czym warto wiedzieć

Psychologia w związku — o czym warto wiedzieć?

Czy psychologia w miłości ma jakiekolwiek znaczenie? Jak najbardziej tak i okazuje się, że wręcz ogromne. Miłość to relacja między dwojgiem ludzi, którzy decydują się być ze sobą, jednak to czy będzie to więź na długie lata, czy raczej krótka znajomość, zależy od wielu czynników.

Kiedy mamy do czynienia z miłością?

Miłość to tak naprawdę bardzo szerokie pojęcie, ponieważ odnosi się ogólnie do uczuć i relacji międzyludzkich, co dotyczy nie tylko związków między kobietą a mężczyzną, ale i wielu innych. Jednak nawet patrząc na miłość w aspekcie typowo romantycznym i tutaj nie można mówić o jednym stałym wymiarze. Uczucia te, choć piękne, są jednocześnie bardzo zmienne, a ich rozwój czy degradacja zależy od doświadczenia i tego, w jakiej fazie związku się jest.

Zazwyczaj zaczyna się od uniesienia, radości, zachwytu, motylków w brzuchu i dopiero potem przychodzi zejście na ziemię. Ten moment jest kluczowy dla dalszego istnienia relacji, ale nawet wtedy, gdy się go się przejdzie, nie ma gwarancji, że wszystko będzie już tylko lepsze, a co ważniejsze — na zawsze. Miłość nie jest rzeczą stałą – trzeba o nią dbać i ją pielęgnować, bez tego zwiędnie i opadnie. Do tego tanga trzeba jednak dwojga.

Psychologia w związku – jak to wygląda?

Psychologia to dziedzina nauki, która zajmuje się między innymi relacjami międzyludzkimi. Najczęściej odnosi się to do problemów psychicznych czy przejściowych kryzysów, ale w związkach także ma to duże znaczenie. Gdy dwoje ludzi decyduje się być razem, tworzy się więź osób, nierzadko o całkowicie odmiennych charakterach, co może to generować także kłopoty. Psychologia związku to zagadnienie, które warto zgłębić, np. czytając porady na botaak.pl, żeby wiedzieć, na co zwracać uwagę oraz w jaki sposób powinno się budować wzajemne relacje. 

O wiele łatwiej jest stworzyć coś stałego i trwałego, co przetrwa niejeden kryzys i burzę, znając mechanizmy działające w pomiędzy ludźmi. Należy pamiętać, że problemów nie uniknie żaden związek, ale to, w jaki sposób sobie z nimi radzą partnerzy, świadczy o dojrzałości ich miłości.

Jak stworzyć udany związek?

Relacje międzyludzkie mogą wyglądać różnie i nie inaczej jest w przypadku związku kobiety i mężczyzny. Duży wpływ ma na to przede wszystkim osobowość. Najwięcej problemów wynika właśnie z niedopasowania charakterów, a także w drugiej kolejności z braku należytej komunikacji. Partnerzy, żeby stworzyć udany związek, muszą się poznać, a także umieć ze sobą rozmawiać, zaufać sobie wzajemnie, by móc też na sobie polegać. Miłość to pewien rodzaj odsłonięcia – oddaje się drugiej osobie część siebie, robi się to dobrowolnie i z wiarą, że nasze „ja” jest w dobrych rękach. Stworzenie udanego związku nie jest proste i przede wszystkim nie następuje od razu. To długotrwały proces, który wymaga zaangażowania od każdej ze stron.

Jakie są etapy w związkach?

Psychologowie podzielili związki na 4 fazy, które opierają się przede wszystkim o etapy wzajemnego poznania. Pierwszym z nich jest zakochanie się, czyli przysłowiowe „motylki w brzuchu”, uczucie fascynacji i pożądania. Etap ten zazwyczaj trwa od kilku miesięcy do maksymalnie 1 roku czy 2 lat. Po tym czasie pierwsze gwałtowne emocje zaczynają opadać, pojawia się rutyna i zaczyna się kolejny etap, który w przypadku wielu par jest kluczowy, czyli budowanie związku. Ta faza trwa zazwyczaj od 2 do 4 lat i jest szansą na lepsze poznanie się partnerów.

Kolejną etapem jest miłość kompletna, która następuje po 4 latach związku i nazywana jest także związkiem na poważnie. Jest wysoko nasycony emocjami, pojawiają się wspólne plany i marzenia dotyczące przyszłości. Ostatnim etapem jest jeszcze miłość przyjacielska, z którą ma się do czynienia po 7 latach wspólnego życia, gdy opadają już emocje i wchodzi rutyna szarego życia i często brak już namiętności, za to jest wzajemne zaangażowanie, intymność oraz znajomość własnych potrzeb. Ten etap może trwać bardzo długo, nawet do końca życia.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij