dieta samuraja catering

Plan żywieniowy sportowca. Jak dopasować dietę do intensywności swojego treningu i utrzymać mięśnie w dobrej kondycji?

Sportowcy inaczej niż osoby sporadycznie czy amatorsko uprawiające sport muszą w sposób szczególny dbać o swój plan żywieniowy. Podaż kaloryczna uzależniona jest nie tylko od wieku, płci, ale również intensywności treningu w ciągu dnia. Istotne znaczenie ma utrzymanie w organizmie glikogenu na zrównoważonym poziomie zarówno przed, w trakcie, jak i po wysiłku. Z tego powodu obok dobrze przyswajalnych białek, to właśnie węglowodany stanowią główne paliwo w diecie sportowców, zarówno te złożone, jak i szybko przyswajalne. 

 

O kaloryczności dobowej u zawodowych sportowców słów kilka 

Tak naprawdę konieczność zwiększenia kaloryczności posiłków w ciągu dnia związana jest z intensywnością treningu, bowiem trzeba stale dostarczać paliwo dla mięśni, aby były w dobrej kondycji. Warto przytoczyć tu przykład pływaków. Multimedalista olimpijski Michael Phelps w ciągu dnia zjadał nawet 12 tys. kcal dziennie i to jedząc trzy posiłki, czyli 6 razy więcej niż przeciętny człowiek, choć wydaje się to niewyobrażalne, to treningu i starty w tym sporcie są na tyle wyczerpujące, że organizm spala bardzo wiele. Śniadanie pływaka składało się np. z sześciu kanapek, trzech naleśników i 5 omletów. Inaczej rzecz ma się ze sportami, gdzie intensywność treningu nie jest duża tutaj podaż kaloryczna może być zwiększana nawet o 500 do 1000 kcal w stosunku do przeciętnej diety dorosłego człowieka. Przykładowo skoczek narciarski w ciągu dnia zjada niewiele. Adam Małysz wyznał, że gdy był aktywnym sportowcem, to jego bilans energetyczny wynosił 1500 kcal dziennie. Obecnie wzrost świadomości dotyczącej diety nieco zmienił sytuację. Skoczek w dni beztreningowe, aby utrzymać masę ciała na poziomie poniżej 21 BMI spożywa 1600 kcal, natomiast w dni treningowe podaż kalorii jest odpowiednio większa w zależności od jego intensywności. Zgoła inaczej wygląda dieta biegaczy i biegaczek narciarskich. U mężczyzn zapotrzebowanie energetyczne wynosi nieco ponad 8000 kcal na dobę, a u kobiet blisko 5 tys. kcal. 

 

Trening mało intensywny – podaż węglowodanów 

Sportowcy muszą bardzo uważać, by przez restrykcyjną dietę nie doprowadzić do obniżenia tempa podstawowej przemiany materii, nie doprowadzić do spadku gęstości masy kości, zaburzeń hormonalnych i immunologicznych. Progowa wartość pobierania energii nie powinna być mniejsza niż 30 kcal na kg beztłuszczowej masy ciała. Węglowodany są najważniejszym źródłem energii w czasie treningów. Powinny być zgromadzone w formie zapasów o łatwej przystępności. Dlatego rekomenduje się węglowodany złożone przed treningiem. Sportowiec jest w stanie zmagazynować od 400 do 1000 g glikogenu, większość w mięśniach, a do 50 do 100 g w wątrobie. Przy niewielkim obciążeniu treningowym wystarczy spożycie 3-5 g/kg masy ciała na 24 godziny.       

 

Trening średnio intensywny – jakie jest zapotrzebowanie? 

dieta samuraja catering

Przy średnim obciążeniu treningowym zapotrzebowanie na węglowodany wynosi od 5-7 g/kg masy ciała/dobę. Określa się tym mianem wysiłek o średniej intensywności trwający do godziny dziennie. Dla porównania w przypadku treningu o średniej intensywności trwającym od 1 do 3 godzin dziennie podaż węglowodanów powinna wynosić 6-10 g/kg masy ciała/dobę.  Doskonałym wyborem dla sportowców może być dieta samurajaCatering może się składać z trzech lub 5 posiłków. Opiera się na bezglutenowych produktach zbożowych, ograniczeniu produktów strączkowych, mięsu, rybach, owocach i warzywach i dobrej jakości tłuszczach, których w diecie sportowca powinno być od 23 do 30%.     

 

Trening bardzo wyczerpujący – co należy jeść?   

W przypadku bardzo wysokich obciążeń treningowych, czyli 4-5 godzin treningu o średniej intensywności dziennie podaż węglowodanów powinna wynosić  8 do 12 g/kg masy ciała na 24 godziny. W czasie zawodów sportowcy często także spożywają dodatkowe węglowodany, a dotyczy to wysiłku wytrzymałościowego i ultrawytrzymałościowego. W przypadku tego trwającego do 2 godzin sportowiec dostarcza od 30 do 60 g węglowodanów na godzinę, a w przypadku maratonów jest to nawet 90 g węglowodanów na godzinę. Wzmożony wysiłek prowadzi do katabolizmu białek  mięśniowych. Ich zapotrzebowanie u sportowców określa się na 1,2-1,6 g/ kg mc na dobę. W przypadku treningów siłowych konieczna jest zwiększona podaż białka pełnowartościowego zawartego w jajkach, mleku czy serach. Trening szybkościowy wymaga odpowiednich mikroelementów, a w szczególności fosforu, który ma wpływ na refleks i szybkość reakcji.     

Dieta sportowca opiera się na odpowiednim zbilansowaniu białek, tłuszczy i węglowodanów. Tych ostatnich w diecie jest od 50 do 75%. Wiele zależy od rodzaju treningu i jego intensywności. Niewątpliwie dieta ma duży wpływ na osiągane wyniki sportowe.                   

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij