Gdzie nurkować w Polsce?

Być może wydaje Ci się, że przygodę z nurkowaniem można rozpocząć tylko poza granicami naszego kraju. Nic bardziej mylnego! Choć w Polsce nie możemy pochwalić się Wielką Rafą Koralową, nie mamy też tak przejrzystych wód jak w Morzu Adriatyckim, to jednak znajdzie się kilka interesujących miejsc zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych nurków.

Jeziora w różnych zakątkach kraju 

Na terenie naszego kraju znajdziemy wiele jezior, które nie tylko zaskakują piękną fauną i florą, ale również umożliwiają widoczność nawet do 15 metrów. Do takich jezior należy między innymi Hańcza na Suwalszczyźnie. Hańcza jest najgłębszym jeziorem w Polsce (maksymalna głębokość to 108,5 metra), nic zatem dziwnego, że tak chętnie przyjeżdżają tam nurkowie. Dodatkowe atuty to czysta woda, brak prądów i ciekawa topografia. Wśród dobrych miejscówek nurkowych na północy kraju znajdziemy jeszcze: jezioro Kłodno (Kaszuby), jezioro Piłakno (niedaleko Mrągowa) czy jezioro Pile (Pojezierze Pomorskie). Z kolei na południu możemy spróbować swoich nurkowych sił głównie w sztucznych zbiornikach. Najpopularniejszym z nich jest krakowski Zakrzówek. 

Zalane kamieniołomy 

Zalew Zakrzówek to sztuczny zbiornik wodny w Krakowie powstały po zalaniu starego kamieniołomu wapienia. Składa się z dwóch zbiorników połączonych ze sobą przesmykiem o szerokości 25 metrów. Maksymalna głębokość nurkowania to 30 metrów, a widoczność 15 metrów zimą i około 8 metrów latem. W ciepłe miesiące otoczone połaciami zieleni wapienne skały i czysta woda wewnątrz kamieniołomu przyciągają w to miejsce nie tylko fanów nurkowania, ale również tysiące turystów i krakowian. Niektórzy nie mogą uwierzyć, że takie miejsce znajduje się jedynie kilka kilometrów od tętniącego życiem centrum miasta. 

Zalane kamieniołomy idealne do nurkowania znajdziemy także niedaleko Krakowa – w Trzebini i na Śląsku – w Jaworznie. W takich miejscach często pracują profesjonalne firmy nurkowe, które organizują szkolenia zarówno dla początkujących, jak i średnio zaawansowanych nurków. Ofertę szkoleń znajdziesz w Internecie. Voucher na nurkowanie w zalanym kamieniołomie to bajeczna przygoda i świetny pomysł na prezent na urodziny, imieniny czy święta dla osoby, którą pasjonuje podwodny świat. 

Profesjonalne centrum nurkowe 

Czy wiesz, że w Polsce znajduje się jeden z najgłębszych basenów do nurkowania na świecie? Centrum nurkowe pod Warszawą to doskonała alternatywa dla tych, którzy wolą spróbować wodnej aktywności w bardziej komfortowych warunkach. W tym miejscu możesz nauczyć się wszystkich rodzajów nurkowania, czyli nie tylko scuba diving (nurkowanie z butlą), ale również free diving (nurkowanie swobodne, na bezdechu, bez użycia dodatkowego sprzętu). Do dyspozycji gości obiekt oddaje basen o głębokości 45 metrów z przejrzystą i ciepłą wodą, a także nowoczesny, certyfikowany sprzęt. Nad bezpieczeństwem wszystkich nurków czuwa doświadczona kadra szkoleniowców. Dzień spędzony w centrum nurkowym jest świetnym pomysłem na rozrywkę z dziećmi. Wejściówka do obiektu to wspaniały prezent na urodziny czy Dzień Dziecka dla ciekawej świata pociechy. Na najmłodszych czeka mnóstwo atrakcji – między innymi odkrywanie podwodnych jaskiń i przeszukiwanie wraku. 

Nurkowanie – korzyści z uprawiania tego sportu 

Wciąż zastanawiasz się, czy warto eksplorować podwodny świat? Sprawdź, jakie korzyści płyną z nurkowania!

  • Wyciszenie i oderwanie się od trudów codzienności. Nurkowanie to świetny sposób na redukcję stresu. Pod wodą panuje głęboka cisza, a Ty musisz skupić się tylko na tym, co tu i teraz.
  • Korzyści zdrowotne – uspokojenie pracy serca, obniżenie ciśnienia krwi, odciążenie układu kostnego (przede wszystkim pleców i kręgosłupa), wzmocnienie mięśni i stawów.
  • Możliwość obcowania z naturą.
  • Możliwość odwiedzania różnych miejsc w Polsce i za granicą.
  • Świetny sposób na aktywne spędzanie czasu z całą rodziną lub ze znajomymi. 
  • Poznawanie nowych ludzi, głównie fanów nurkowania i innych wodnych aktywności. 
  • Rozwijanie pasji, dzięki której czujesz, że żyjesz! 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij