Najpiękniejsze widoki na Maderze: odkryj 3 niezwykłe miejsca

Madera to jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Bujna, egzotyczna roślinność, wysokie góry, umiarkowane temperatury, wiele unikatowych miejsc, a do tego wyśmienita kuchnia i dobre wino. To jednak tylko kilka powodów, dla których warto odwiedzić Maderę.

Madera to wyspa na Oceanie Atlantyckim należąca do Portugalii. Ze względu na przystępne temperatury przez cały rok, Madera jest nazywana Wyspą Wiecznej Wiosny. Madera to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, są tam zarówno plaże, wysokie góry, jak i malownicze miasteczka. Madera to też pływający ogród z bujną roślinnością, pełną egzotycznych gatunków kwiatów, których nie znajdziemy nigdzie indziej w Europie, na czele ze strelicją królewską, zwaną potocznie rajskim ptakiem. Na Maderę warto poświęcić co najmniej kilka dni i zwiedzić ją całą, gdyż na każdym kroku czeka na nas wiele niesamowitych atrakcji i zachwycających naturalnych krajobrazów. Które z nich warto zobaczyć na Maderze z ITAKĄ?

Ogrody botaniczne na Maderze

Madera to przede wszystkim niesamowita, egzotyczna roślinność. Dlatego warto wybrać się do ogrodu botanicznego Jardim Botânico da Madeira. Jest to najsłynniejszy ogród botaniczny na wyspie i łatwo do niego dotrzeć ze stolicy wyspy Funchal. W ogrodzie botanicznym można zobaczyć rośliny charakterystyczne np. dla obszarów podzwrotnikowych czy tropikalnych. W ogrodzie tropikalnym na Maderze występuje ponad 2 tys. gatunków roślin. Można tam też spotkać wiele rzadkich gatunków ptaków np. egzotyczne papugi. Będąc w Funchal warto też odwiedzić drugi ogród botaniczny Monte Palace Tropical Garden. Jest to położony nad miastem ogród z piękną panoramą na miasto i ocean. Na uwagę zasługują też ogrody Palheiro, zaaranżowane w stylu francuskim i angielskim, uznawane za jedne najpiękniejszych na całej Maderze.

Miradouro da Vigia – najpiękniejsza panorama wyspy

Madera to też wiele punktów widokowych, z których można podziwiać panoramę wyspy. Jeden z najpiękniejszych tarasów widokowych znajduje się na północy wyspy w miejscowości São Jorge. Punkt widokowy Vigia pozwala zobaczyć piękno północnego wybrzeża Madery z sąsiednią wyspą Porto Santo w tle. Na punkt widokowy Vigia warto wybrać się zwłaszcza tuż przed zachodem słońca. W ciągu dnia warto wypatrywać wielorybów czy delfinów. Z punkt Vigia rozciąga się też przepiękny widok na klify. Na uwagę zasługuje też punkt widokowy Ponta do Castelo, gdzie można poczuć się jak na Marsie i zobaczyć z bliska niesamowite skały wulkaniczne. Koniecznie trzeba się też wybrać na Cabo Girao, najwyższy klif na Maderze i jeden z najwyższych klifów oceanicznych na świecie. Okolicę można tam podziwiać ze szklanej platformy widokowej zamontowanej na szczycie klifu.

Malownicze lewady

To z czego znana jest Madera, to też malownicze lewady, wzdłuż których znajdują się trasy spacerowe. Lewady to systemy nawadniające, które służą do transportu wody z gór na pola położone na wybrzeżu. Na Maderze jest ok. 200 lewad o łącznej długości 3100 km. Będąc na Maderze koniecznie trzeba się wybrać na wycieczkę ich szlakiem. Jedno z najsłynniejszych miejsc, gdzie można podziwiać lewady to 25 źródeł nieopodal Rabaçal. Warto też udać się na spacer wzdłuż lewady dos Balcões. Jest to krótka, klimatyczna, niewymagająca trasa, która kończy się pięknym punktem widokowym na najwyższe szczyty Madery i dolinę z lasem wawrzynowym. Lewada do Moinho to z kolei tunele, wodospady, górskie zbocza oraz wspaniałe widoki na ocean.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij