Wyprawy nurkowe stanowią rozrywkę, która przeznaczona jest dla osób interesujących się nurkowaniem oraz posiadających choć podstawowe umiejętności w tej dziedzinie. Ekspedycje nurkowe organizowane przez biura specjalizujące się w nurkowaniu zapewniają komfortowe oraz bezpieczne rejsy łodziami, skonstruowanymi w celu podobnych wyjazdów.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą PAZOLA – wyjazdy i safari nurkowe.

Przed podjęciem decyzji o udziale w safari nurkowym warto zastanowić się nad swoimi realnymi umiejętnościami oraz tym, w jakim stopniu umożliwiają one bezpieczny i bezproblemowy udział w rejsie. Wszelkie wątpliwości związane ze stopniem trudności danego rejsu oraz wymaganiami odnoszącymi się do uczestników warto konsultować z organizatorami wyjazdu. Safari nurkowe może okazać się świetną przygodą, jednak należy się przed nim odpowiednio przygotować, zarówno pod względem merytorycznym, jak i logistycznym.

Wyjazdy nurkowe – niezbędne informacje

Rezerwując miejsce na łodzi należy uprzednio sprawdzić dostępność terminów oraz trasy proponowane przez organizatorów. Dopasowanie trasy do własnych umiejętności i preferencji pozwoli w pełni cieszyć się udziałem w ekspedycji.

Trasy wypraw nurkowych zazwyczaj dotyczą akwenu Morza Czerwonego i podzielone są według zainteresowań uczestników – miłośnicy podwodnych fotografii, jak również chętni na zwiedzanie wraków znajdą z pewnością ofertę, która będzie im odpowiadać.

Miejsca nurkowania selekcjonowane są również ze względu na stopień trudności oraz ryzyka wystąpienia załamań pogody i nagłych zmian w prądach morskich. Podobne ryzykowne trasy adresowane są raczej do bardziej zaawansowanych uczestników, a początkujący nurkowie powinni zacząć od łatwiejszych i wprowadzających tras.

Choroba morska – czy stanowi przeciwwskazanie?

Niejednokrotnie osoby rozpoczynające swoją przygodę w nurkowaniem i żeglugą obawiają się wystąpienia objawów choroby morskiej. Niekomfortowe mdłości, torsje i wymioty potrafią zepsuć najpiękniejszy rejs, dlatego ludzie cierpiący na chorobę lokomocyjną czy morską odczuwają niepokój związany z rejsem.

Organizatorzy wyjazdu najpewniej poinformują uczestników o możliwości pojawienia się nieprzyjemnych objawów. Ich wystąpienie zależy od indywidualnej wrażliwości błędnika i nie u każdego będzie mieć miejsce. Osoby, które nadmiernie reagują na kołyszący ruch fal mogą w pierwszych dniach rejsu odczuwać spory dyskomfort. Zazwyczaj w wyposażeniu apteczki łodzi znajdują specjalne środki łagodzące odruch wymiotny. Dość pocieszający może okazać się fakt, że po kilku dniach objawy powinny ustąpić, w wyniku zwiększenia tolerancji błędnika, który przyzwyczaja się do kołysania i przestaje powodować nieprzyjemne objawy.

Można więc uznać, że choroba morska nie jest drastycznym przeciwwskazaniem do odbycia wyprawy nurkowej. Warto jednak przygotować się na konieczność odbycia kilku dni w mniej komfortowej atmosferze, wynikającej z nadwrażliwości błędnika.

Nurkowie bez doświadczenia

Początkujący nurkowie, których doświadczenie w podwodnych eskapadach jest znikome mogą śmiało zdecydować się na udział w safari nurkowym. Po uprzednim poinformowaniu organizatorów o stopniu zaawansowania własnych umiejętności, zostaną zakwalifikowani do grupy początkującej, a trasa oraz plan dnia będą dopasowane do ich możliwości.

Warto zaznaczyć, że udział w ekspedycji nurkowej jest okazją do podzielenia się doświadczeniami i nauki nowych, lepszych technik nurkowych. Należy więc skorzystać z okazji obcowania z innymi pasjonatami nurkowania, od których początkujący amator może się sporo nauczyć.

W odniesieniu do osób, które nigdy nie próbowały nurkowania i nie mają wymaganych podstaw i wiedzy dotyczącej podwodnych podróży, warto odradzić udział w safari. Lepszym rozwiązaniem może okazać się wstępne szkolenie, przebyte w stacjonarnej formie, które spełni funkcję przygotowawczą, zapewniając bezpieczeństwo podczas dalekiej wyprawy nurkowej.

Reasumując, safari nurkowe to doskonała alternatywa dla osób, które rozpoczęły już swoją przygodę z nurkowaniem. Amatorzy i laicy zachęcani są do skorzystania z oferty szkoleń i kursów wstępnych, po których z całą pewnością będą gotowi na nurkową ekspedycję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ