Wyprawy nurkowe – dla kogo?

Wyprawy nurkowe stanowią rozrywkę, która przeznaczona jest dla osób interesujących się nurkowaniem oraz posiadających choć podstawowe umiejętności w tej dziedzinie. Ekspedycje nurkowe organizowane przez biura specjalizujące się w nurkowaniu zapewniają komfortowe oraz bezpieczne rejsy łodziami, skonstruowanymi w celu podobnych wyjazdów.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą PAZOLA – wyjazdy i safari nurkowe.

Przed podjęciem decyzji o udziale w safari nurkowym warto zastanowić się nad swoimi realnymi umiejętnościami oraz tym, w jakim stopniu umożliwiają one bezpieczny i bezproblemowy udział w rejsie. Wszelkie wątpliwości związane ze stopniem trudności danego rejsu oraz wymaganiami odnoszącymi się do uczestników warto konsultować z organizatorami wyjazdu. Safari nurkowe może okazać się świetną przygodą, jednak należy się przed nim odpowiednio przygotować, zarówno pod względem merytorycznym, jak i logistycznym.

Wyjazdy nurkowe – niezbędne informacje

Rezerwując miejsce na łodzi należy uprzednio sprawdzić dostępność terminów oraz trasy proponowane przez organizatorów. Dopasowanie trasy do własnych umiejętności i preferencji pozwoli w pełni cieszyć się udziałem w ekspedycji.

Trasy wypraw nurkowych zazwyczaj dotyczą akwenu Morza Czerwonego i podzielone są według zainteresowań uczestników – miłośnicy podwodnych fotografii, jak również chętni na zwiedzanie wraków znajdą z pewnością ofertę, która będzie im odpowiadać.

Miejsca nurkowania selekcjonowane są również ze względu na stopień trudności oraz ryzyka wystąpienia załamań pogody i nagłych zmian w prądach morskich. Podobne ryzykowne trasy adresowane są raczej do bardziej zaawansowanych uczestników, a początkujący nurkowie powinni zacząć od łatwiejszych i wprowadzających tras.

Choroba morska – czy stanowi przeciwwskazanie?

Niejednokrotnie osoby rozpoczynające swoją przygodę w nurkowaniem i żeglugą obawiają się wystąpienia objawów choroby morskiej. Niekomfortowe mdłości, torsje i wymioty potrafią zepsuć najpiękniejszy rejs, dlatego ludzie cierpiący na chorobę lokomocyjną czy morską odczuwają niepokój związany z rejsem.

Organizatorzy wyjazdu najpewniej poinformują uczestników o możliwości pojawienia się nieprzyjemnych objawów. Ich wystąpienie zależy od indywidualnej wrażliwości błędnika i nie u każdego będzie mieć miejsce. Osoby, które nadmiernie reagują na kołyszący ruch fal mogą w pierwszych dniach rejsu odczuwać spory dyskomfort. Zazwyczaj w wyposażeniu apteczki łodzi znajdują specjalne środki łagodzące odruch wymiotny. Dość pocieszający może okazać się fakt, że po kilku dniach objawy powinny ustąpić, w wyniku zwiększenia tolerancji błędnika, który przyzwyczaja się do kołysania i przestaje powodować nieprzyjemne objawy.

Można więc uznać, że choroba morska nie jest drastycznym przeciwwskazaniem do odbycia wyprawy nurkowej. Warto jednak przygotować się na konieczność odbycia kilku dni w mniej komfortowej atmosferze, wynikającej z nadwrażliwości błędnika.

Nurkowie bez doświadczenia

Początkujący nurkowie, których doświadczenie w podwodnych eskapadach jest znikome mogą śmiało zdecydować się na udział w safari nurkowym. Po uprzednim poinformowaniu organizatorów o stopniu zaawansowania własnych umiejętności, zostaną zakwalifikowani do grupy początkującej, a trasa oraz plan dnia będą dopasowane do ich możliwości.

Warto zaznaczyć, że udział w ekspedycji nurkowej jest okazją do podzielenia się doświadczeniami i nauki nowych, lepszych technik nurkowych. Należy więc skorzystać z okazji obcowania z innymi pasjonatami nurkowania, od których początkujący amator może się sporo nauczyć.

W odniesieniu do osób, które nigdy nie próbowały nurkowania i nie mają wymaganych podstaw i wiedzy dotyczącej podwodnych podróży, warto odradzić udział w safari. Lepszym rozwiązaniem może okazać się wstępne szkolenie, przebyte w stacjonarnej formie, które spełni funkcję przygotowawczą, zapewniając bezpieczeństwo podczas dalekiej wyprawy nurkowej.

Reasumując, safari nurkowe to doskonała alternatywa dla osób, które rozpoczęły już swoją przygodę z nurkowaniem. Amatorzy i laicy zachęcani są do skorzystania z oferty szkoleń i kursów wstępnych, po których z całą pewnością będą gotowi na nurkową ekspedycję.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij