Czym objawia się miesiączka?

Czym objawia się miesiączka?

Miesiączka towarzyszy przez pewien czas każdej kobiecie. Świadczy ona o tym, że w danym cyklu owulacyjnym nie doszło do zapłodnienia komórki jajowej, jednak sytuacja może się zmienić w kolejnym.

Tym samym okres potwierdza fakt, że kobieta jest gotowa do wydania na świat potomstwa. Wiele mówi się na temat dolegliwości, które wiążą się bezpośrednio z tym czasem lub go nieznacznie poprzedzają. Jakie więc są najczęstsze objawy, towarzyszące miesiączce?

Ból, który czasem trudno zignorować

Każda z kobiet przechodzi miesiączkę nieco inaczej. Niektóre z nich praktycznie nie zwracają uwagi na bóle menstruacyjne, ponieważ albo zwyczajnie ich nie dotyczą, albo są tak łagodne, że nie powodują zbyt wielkiego dyskomfortu.

Niestety, większość pań ma spory  problem z ich znoszeniem, dlatego też musi sięgać po środki przeciwbólowe, by nie odciąć się zupełnie od rzeczywistości. Zwykle dolegliwości dotyczą dołu pleców i podbrzusza, a zwłaszcza okolic, w których znajdują się jajniki. Pojawiają się one albo w pierwszych dniach okresu, albo tuż przed jego wystąpieniem.

Nagła zmiana nastroju

Mówi się, że to kobiety w ciąży miewają nagłe wahania nastrojów. Tymczasem w momencie, gdy zbliża się okres, panie też robią się bardzo nieprzewidywalne. Zazwyczaj towarzyszy im kiepski nastrój, związany z nagłymi, nieuzasadnionymi wybuchami złości lub smutku.

Stan też może potęgować pojawiająca się migrena. Niestety, dużo kobiet ma z nią do czynienia tuż przed miesiączką lub w jej pierwszych dniach, gdy pojawiają się też bóle menstruacyjne.

Co jeszcze może Cię dopaść w trakcie okresu lub tuż przed nim?

Wiele kobiet skarży się, że tuż przed okresem ma problemy ze snem. Inne z kolei obserwują nagły przyrost wagi, wzdęcia, zaparcia, a także mocne obrzęki kończyn dolnych.

Trzeba też zauważyć, że zbliżająca się miesiączka nasila objawy trądziku (zmiany pojawiają się też często u osób, które na co dzień nie zmagają się z tą chorobą). Nie należy się też bać, gdy zauważy się u siebie lekko podwyższoną temperaturę – podczas menstruacji to całkiem normalne.

Nie należy też zapominać o charakterystycznym zwiastunie – obrzękniętych, a często nawet obolałych piersiach. Kobiety tuż przed okresem mogą mieć też problem z koncentracją oraz ogólnym zmęczeniem, powodującym niechęć do wszystkiego. W niektórych przypadkach wraz z pojawieniem się krwawienia może też dojść do silnych mdłości, nierzadko związanych z silną migreną.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij