Miesiączka towarzyszy przez pewien czas każdej kobiecie. Świadczy ona o tym, że w danym cyklu owulacyjnym nie doszło do zapłodnienia komórki jajowej, jednak sytuacja może się zmienić w kolejnym.

Tym samym okres potwierdza fakt, że kobieta jest gotowa do wydania na świat potomstwa. Wiele mówi się na temat dolegliwości, które wiążą się bezpośrednio z tym czasem lub go nieznacznie poprzedzają. Jakie więc są najczęstsze objawy, towarzyszące miesiączce?

Ból, który czasem trudno zignorować

Każda z kobiet przechodzi miesiączkę nieco inaczej. Niektóre z nich praktycznie nie zwracają uwagi na bóle menstruacyjne, ponieważ albo zwyczajnie ich nie dotyczą, albo są tak łagodne, że nie powodują zbyt wielkiego dyskomfortu.

Niestety, większość pań ma spory  problem z ich znoszeniem, dlatego też musi sięgać po środki przeciwbólowe, by nie odciąć się zupełnie od rzeczywistości. Zwykle dolegliwości dotyczą dołu pleców i podbrzusza, a zwłaszcza okolic, w których znajdują się jajniki. Pojawiają się one albo w pierwszych dniach okresu, albo tuż przed jego wystąpieniem.

Nagła zmiana nastroju

Mówi się, że to kobiety w ciąży miewają nagłe wahania nastrojów. Tymczasem w momencie, gdy zbliża się okres, panie też robią się bardzo nieprzewidywalne. Zazwyczaj towarzyszy im kiepski nastrój, związany z nagłymi, nieuzasadnionymi wybuchami złości lub smutku.

Stan też może potęgować pojawiająca się migrena. Niestety, dużo kobiet ma z nią do czynienia tuż przed miesiączką lub w jej pierwszych dniach, gdy pojawiają się też bóle menstruacyjne.

Co jeszcze może Cię dopaść w trakcie okresu lub tuż przed nim?

Wiele kobiet skarży się, że tuż przed okresem ma problemy ze snem. Inne z kolei obserwują nagły przyrost wagi, wzdęcia, zaparcia, a także mocne obrzęki kończyn dolnych.

Trzeba też zauważyć, że zbliżająca się miesiączka nasila objawy trądziku (zmiany pojawiają się też często u osób, które na co dzień nie zmagają się z tą chorobą). Nie należy się też bać, gdy zauważy się u siebie lekko podwyższoną temperaturę – podczas menstruacji to całkiem normalne.

Nie należy też zapominać o charakterystycznym zwiastunie – obrzękniętych, a często nawet obolałych piersiach. Kobiety tuż przed okresem mogą mieć też problem z koncentracją oraz ogólnym zmęczeniem, powodującym niechęć do wszystkiego. W niektórych przypadkach wraz z pojawieniem się krwawienia może też dojść do silnych mdłości, nierzadko związanych z silną migreną.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ