Czy prawo pracy obejmuje pracowników na ,,śmieciówkach”?

Kodeks pracy stanowi zbiór praw i obowiązków zarówno pracodawcy jak i pracownika. Gwarantuje on bezpieczeństwo zatrudnienia oraz chroni przed nieczystymi zachowaniami obu stron stosunku pracy. Ma zapewnić pracownikom równe traktowanie niezależnie od płci, rasy czy wyznania oraz niezbędne świadczenia wynikające z nawiązanej współpracy.

Artykuł powstał dzięki pomocy Pana Tomasza Gizińskiego – prawnika z Warszawy.

Pracodawcy z kolei gwarantuje należyte wykonanie powierzonych obowiązków przez pracowników, ich stosowne zachowanie w pracy oraz rzetelne wywiązywanie się z nałożonych umową obowiązków. Jednak czy pracownicy posiadający umowy tzw. „śmieciowe” również są objęci pomocą państwa w przypadku nadużyć ze strony pracodawców?

Niestety nie. Zarówno umowa zlecenie, jak i umowa o dzieło są umowami cywilnoprawnymi, zatem ewentualne spory na drodze pracodawca – pracownik rozwiązać można powołując się jedynie na zapisy Kodeksu Cywilnego.

Strony w umowie

Zleceniodawcę i zleceniobiorcę, ponieważ takich zwrotów powinniśmy używać w przypadku tego typu umów, obliguje wyłącznie umowa, którą między sobą zawarli. W zależności od tego, jakie zapisy zostały w niej zamieszczone, takie obowiązki mamy względem przełożonego. Niestety liczne nadużycia ze strony pracodawców kończą się niejednokrotnie tym, że ich obowiązki  często kończą się wyłącznie na wypłacie należytego wynagrodzenia.

Umowy zlecenie i umowy o dzieło są szczególnie niebezpieczne dla osób młodych, które dopiero wchodzą na rynek pracy i nie zdają sobie sprawy z tego, jakie panują na nim warunki. Często jedynym czynnikiem, który biorą pod uwagę młode osoby jest wysokość miesięcznej pensji. Jednak przełożony w tego typu umowie może zawrzeć wszystko, łącznie z różnego rodzaju obciążeniami finansowymi nakładanymi na podwładnych oraz różnego rodzaju obostrzeniami, które nie mają racji bytu w przypadku umów cywilnoprawnych.

Problemy na linii zleceniodawca-zleceniobiorca

Wielokrotnie w umowach zlecenie i umowach o dzieło spotkać się można z licznymi klauzulami niedozwolonymi, które pozwalają przełożonemu nadużywać swojej władzy. W takich sytuacjach nie jesteśmy jednak skazani na porażkę. Kodeks Cywilny mimo, iż nie posiada tak wielu zapisów dotyczących stosunku pracy pozwala osiągnąć na prawdę wiele, zaś sam fakt złożenia podpisu na umowie nie zawsze przekreśla nasze prawo do roszczeń związanych z umową.

W różnorodnych sporach wynikających na płaszczyźnie zleceniodawca – zleceniobiorca pomóc może specjalistyczna kancelaria zajmująca się prawem pracy. Choć nazwa może się wydawać mylna, radcy prawni zajmują się również konfliktami, które wynikły w relacji regulowanej umowami cywilnoprawnymi.

Jeśli na drodze współpracy pomiędzy Tobą, a Twoim przełożonym wystąpią spory, których nie jesteście w stanie załatwić w sposób polubowny, wówczas warto zwrócić się po wsparcie do kancelarii.

Nieznajomość prawa działa na Twoją niekorzyść, zaś prawnicy z kancelarii zajmującej się prawem pracy wyjaśnią Ci czy dany konflikt da się załagodzić na drodze mediacji, czy jednak konieczne będzie złożenie pozwu do sądu.

Gdy zaistnieją sytuacje, których jedynym rozwiązaniem jest postępowanie sądownicze radca prawny pomoże Ci sformułować stosowny pozew, a przez cały czas trwania postępowania będzie Ci udzielał stosownych rad i wskazówek co należy zrobić, aby rozwiązać zaistniały konflikt. Poprowadzi Cię za rękę przez zawiły świat paragrafów i kodeksów.

Zalety umów ,,śmieciowych”

Jednak decydując się na pracę warto zauważać również pozytywne aspekty umów cywilnoprawnych. Jeśli jesteś studentem będzie to dla Ciebie idealne rozwiązanie. Wówczas pracodawca z Twojej pensji odciągnie wyłącznie zaliczkę na podatek PIT, natomiast cała reszta zarobionych przez Ciebie środków trafi bezpośrednio na Twoje konto.

Umowy zlecenie oraz umowy o dzieło są również wskazane dla osób, które już posiadają stałe źródło dochodu. Jeśli więc pracujesz na etacie, a planujesz zdobywać dodatkowe środki z powodzeniem możesz się zdecydować na umowę „śmieciową”.

Jedyne o czym musisz pamiętać podpisując umowę – niezależnie czy będzie to umowa o pracę, czy umowa cywilno prawna – to dokładne zapoznanie się z jej treścią. Tylko wtedy, gdy dokładnie przeczytasz wszystkie punkty zawieranego kontraktu unikniesz nieprzyjemnych konsekwencji jakie mogą wystąpić podczas długoletniej współpracy.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij