Brama segmentowa a uchylna – na jaki zdać się kompromis?

W latach trzydziestych XX wieku ogromną popularnością zaczęła cieszyć się motoryzacja, a fabryki wystartowały z masową produkcją samochodów. Wtedy to właśnie powstawały pierwsze garaże. Budowane były ze stali, aby jak najbardziej utrudnić kradzież bardzo cennych pojazdów. Właściciele chcieli ochronić również swoje drogocenne nabytki przed szkodliwymi działaniami atmosferycznymi, takimi jak deszcz, czy grad.

Następne garaże, o charakterystycznym kształcie łuku, powstawały z blachy falistej. Współcześnie istnieje ogromny wybór materiałów, z których wykonuje się garaże oraz bramy do nich. Coraz większe znaczenie ma nowoczesny design połączony z jak najlepszym zabezpieczeniem pojazdu oraz jak największą pojemnością.

Kwestią sporną jest wybór bramy garażowej. Do dyspozycji mamy bramy segmentowe, uchylne, roletowe i rozwierne. Największą popularnością cieszą się dwa pierwsze rodzaje i na nich właśnie skupimy uwagę.

Bramy segmentowe i uchylne

Jak sama nazwa wskazuje, bramy segmentowe tworzone są z segmentów połączonych przegubowo zawiasami. Brama garażowa segmentowa otwiera się dzięki prowadnicom, po których na rolkach prowadzone są segmenty. Jest to jedna z najpopularniejszych opcji wyboru bram garażowych. Z szeroką ofertą takich bram można się zapoznać pod tym adresem: http://wawruk.pl/oferta/bramy-garazowe/.

Mniej popularne są ostatnio bramy uchylne. Konstruuje się je z pojedynczej płyty, zamontowanej na listwach. Bramy uchylne unoszą się ku górze, zatrzymując się w pozycji równoległej do podłoża. 

Oszczędność miejsca

Jeśli nie mamy do dyspozycji dużego terenu i zależy nam na zaoszczędzeniu miejsca, nie powinniśmy wybierać bramy uchylnej. Jej minusem, który sprawił, że coraz mniej się ją używa, jest to, że samochód nie może stać bezpośrednio przed wjazdem do garażu, ponieważ do bezkolizyjnego otwarcia potrzebna jest przestrzeń. Wybierając natomiast bramę segmentową, oszczędzamy miejsce i nie narażamy samochodu na ryzyko uszkodzenia, gdyż brama segmentowa unosi się prostopadle do podłoża.

Komfort i bezpieczeństwo

Oba rodzaje bram można wyposażyć w napęd elektryczny, umożliwiający otwieranie bramy nawet z wnętrza samochodu. Dzięki niektórym napędom mamy również możliwość zamykania garażu, znajdując się już w domu. Każdemu zdarza się zapomnieć o tym, czy garaż został zamknięty. Systemy umożliwiające taką kontrolę stanowią doskonałe wyjście dla zapominalskich lub tych z nerwicą natręctw.

Gwarantują nie tylko komfort (nie ma potrzeby chodzić i sprawdzać, czy aby na pewno zamknęliśmy garaż), ale również bezpieczeństwo – chronimy siebie i bliskich przed złodziejami, którzy tylko czekają na nasz błąd.

Kolejnym rozwiązaniem pozwalającym chronić naszą prywatność są sterowniki kodowe, generujące kod znany tylko osobom pożądanym. Dobrym wyjściem jest także zainstalowanie fotokomórki, która unieruchamia bramę, kiedy napotka na swoje drodze przeszkodę. Jest to szczególnie przydatne, jeśli mamy małe dzieci lub zwierzęta domowe.

Termoizolacja

Brama garażowa powinna być solidna i odporna na działanie czynników atmosferycznych, aby zapobiec utracie ciepła w domu i wyższym cenom za ogrzewanie. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się brama segmentowa, mimo nieszczelności wynikających z jej konstrukcji. W miejscach połączeń segmentów instaluje się dodatkowe uszczelki, zapewniające jej hermetyczność.

Bramy uchylne natomiast są krytykowane za przepuszczanie chłodu, ponieważ w miejscach zetknięcia się płyty ze ścianami i podłożem występują szczeliny. Aby ocieplić bramę uchylną należy zamontować uszczelki lub docieplić skrzydło pianką poliuretanową lub polistyrenem ekstrudowanym. Oczywiście powoduje to dodatkowe koszty.

Estetyka

Kwestie estetyczne zależą od indywidualnych upodobań użytkowników. Duża popularność bram segmentowych wskazuje na to, że ich wygląd przypada do gustu wielu nabywcom, jednak są i tacy, którzy pozostają wierni bramom uchylnym.

Zarówno wybór bramy segmentowej, jak i uchylnej oraz nakład finansowy, jakim dysponujemy, decyduje o oryginalności i kolorze naszej bramy. Dodatkowym plusem bram segmentowych jest możliwość wyboru kształtu otworu, czego nie można powiedzieć o bramach uchylnych.

Cena

Bramy w Białymstoku, Warszawie, Poznaniu i całej Polsce można kupić w różnych cenach. Oczywiście droższą wersją będzie zamówienie bramy u producenta, tańszą wybór w jednym z marketów budowlanych. Ceny bram segmentowych wahają się w granicach 1600-2400 zł, natomiast koszt bramy uchylnej to ok. 800-1000 zł. 

Którą bramę wybrać?

Wybór bramy zależy od upodobań użytkownika. Zarówno bramy segmentowe, jak i w uchylne możemy obsługiwać automatycznie. Jeśli jednak zależy nam na oszczędności miejsca, nie powinniśmy decydować się na bramę uchylną. Również w przypadku oszczędności energii nie jest ona polecana. Jej największą zaletą jest jednak cena, bramy segmentowe są nawet o 1000 zł droższe.

Artykuł powstał dzięki firmie W.Awruk

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij