Cykl bezowulacyjny – objawy i leczenie

Cykl owulacyjny towarzyszy każdej kobiecie, a co z cyklami bezowulacyjnymi? Przyjęło się, że owulacja po prostu jest. Z biegiem lat okazało się jednak, że istnieją również cykle bezowulacyjne, które stały się dla kobiet poważną dolegliwością szczególnie wtedy, kiedy ze swoim partnerem starają się o dziecko. Cykl bezowulacyjny – objawy i leczenie to szeroki temat obejmujący mnóstwo przyczyn, leków, a także ćwiczeń. Cykl bezowulacyjny to nie brak miesiączki, a owulacji. Oznacza to, że w jego czasie komórka jajowa nie zostaje uwolniona, a co za tym idzie, nie może dojść do zapłodnienia.

Przyczyny cyklu bezowulacyjnego

Przyczyną takiego stanu rzeczy mogą być wrodzone (zmiany mózgowe), hormonalne oraz chorobowe. Szukając odpowiedzi w tematyce cykl bezowulacyjny – objawy i leczenie znajdziemy bardzo wiele upośledzeń układu rozrodczego, zmian hormonalnych, chorób oraz stanów spowodowanych stresem czy zażywaniem środków antykoncepcyjnych. Nie można więc bez konsultacji lekarskiej stwierdzić, czym spowodowany jest brak owulacji. Czy będziemy mogły z tym walczyć? To zależy od dokładnej przyczyny.

Objawy cyklu bezowulacyjnego

Jak jednak zorientować się, że cokolwiek dzieje się w naszym ciele? Cykl bezowulacyjny objawia się na wiele sposobów. Najczęściej jest to bolesne miesiączkowanie w dole podbrzusza oraz kłucie po jednej ze stron w okolicach jajników. Drugim najczęstszym objawem jest wydzielina, przypominająca białko kurzego jaja. Niestety cykl bezowulacyjny – objawy i leczenie to zbyt rozbudowany problem, by mogły o nim świadczyć pojedyncze objawy. Dlatego często bagatelizujemy sam ból, znosząc go lekiem przeciwbólowym. Czy już wtedy powinnyśmy reagować? Z całą pewnością warto o tym wspomnieć swojemu lekarzowi. Kolejnym ważnym objawem jest brak regularności w cyklach miesiączkowych, co bardzo łatwo zauważyć, jeśli prowadzimy tak zwany kalendarzyk. Owulacja niesie za sobą szereg zmian w organizmie. Jak często sprawdzamy temperaturę ciała? Jeśli nie jest ona wyższa podczas miesiączki, cykl może być bezowulacyjny.

Leczenie cyklu bezowulacyjnego

Leczenie tego problemu zależy od przyczyny. Lekarz może zadecydować o podjęciu terapii hormonalnej (tak jak w przypadku zespołu policystycznych jajników) lub też zalecić operacyjne usunięcie zmian chorobowych. Zanim jednak jakiekolwiek leczenie będzie mieć miejsce, ginekolog zleci bardzo wiele badań, takich jak USG, wymazy, badanie hormonów z krwi by ustalić, co dokładnie jest przyczyną. Jak zatem widzimy, cykl bezowulacyjny – objawy i leczenie to poważny problem, który może zburzyć marzenia wielu par. w Polsce wiele klinik bezpłodności zajmuje się nie tylko monitorowaniem ciąży, ale również leczeniem tego schorzenia hormonalnie, jak i używając innych metod. Udanie się do lekarza jest zatem koniecznym krokiem. Wykonanie wszystkich badań nie jest dla pacjenta bolesne – warto zatem wszystko sprawdzić.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij