Ból ucha jest nieprzyjemny, a ten, kto go doznał chociaż raz w życiu ma nadzieję nie doczekać go już nigdy więcej. Nieprzyjemne uczucie jest z reguły efektem procesów zapalnych, które dzieją się w zewnętrznej bądź środkowej części ucha. Jest to dolegliwość z którą głównie zmagają się dzieci, jednakże nie jest to reguła. 

Zapalenie ucha zewnętrznego – charakterystyka

Zapalenie ucha zewnętrznego występuje przede wszystkim u dzieci, chociaż w każdym wieku można spotkać się z bólem w uchu, a także odczuwaniem dyskomfortu. Uczucia te pojawiają się na skutek destrukcji gruczołów łojowych, dzięki czemu w uchu nie zostaje dłużej produkowana woskowina. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z roli jaką odgrywa woskowina, gdyż ta żółta, lepka wydzielina chroni ucho przed wieloma negatywnymi czynnikami. Gruczoły łojowe mogą zostać zniszczone na skutek uszkodzenia nabłonka, zbyt dużej wilgotności w uchu oraz dzięki zmianie pH występującego w przewodzie słuchowym. 

Kto narażony jest na zapalenie ucha zewnętrznego?

Zapalenie ucha zewnętrznego może spotkać dosłownie każdego, jednakże istnieje grupa osób u których występuje większe ryzyko. Mowa o ludziach zmagających się z cukrzycą, a także alergików. Jest to ściśle związane z funkcjonowaniem ich organizmu, pewnymi brakami oraz cechami charakterystycznymi. Zapalenie ucha zewnętrznego spotyka też pływaków oraz ludzi, którzy lubią i spędzają dużo czasu na basenie. Dolegliwość ta pojawia się również u osób, które niewłaściwie czyszczą uszy. Lekarze oraz farmaceuci zabraniają używania do tego celu patyczków higienicznych, których ich rolą jest czyszczenie tylko i wyłącznie zewnętrznego obszaru, w innych przypadku zatykają one ucho woskiem, wpychając go do środka. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są spraye oraz olejki, które wypłukują wosk. 

Zapalenie ucha zewnętrznego – jak się objawia?

Osoby, które zmagają się z zapaleniem zauważą u siebie przede wszystkim ból. Jest on odczuwalny cały czas, a przyjmuje na mocy w momencie, gdy rusza się żuchwą, a także dotyka skrawka ucha. W uchu można zauważyć surowiczą bądź ropną wydzielinę. Dodatkowo, pojawia się świąd, a niektórzy ludzie tracą słuch aż do momentu wyleczenia schorzenia. 

Wizyta u specjalisty (laryngologa) jest konieczna, gdyż nieleczone zapalenie ucha zewnętrznego może wywołać niepożądane komplikacje. Z biegiem czasu zapalenie przechodzi do ucha środkowe, można zauważyć u siebie zapalenie wyrostka sutkowatego, zapalenie małżowiny, a w najgorszym przypadku człowiek przestaje całkowicie słyszeć i jest to proces nieodwracalny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ