Zapalenie ucha zewnętrznego – jak się objawia

Zapalenie ucha zewnętrznego – jak się objawia?

Ból ucha jest nieprzyjemny, a ten, kto go doznał chociaż raz w życiu ma nadzieję nie doczekać go już nigdy więcej. Nieprzyjemne uczucie jest z reguły efektem procesów zapalnych, które dzieją się w zewnętrznej bądź środkowej części ucha. Jest to dolegliwość z którą głównie zmagają się dzieci, jednakże nie jest to reguła. 

Zapalenie ucha zewnętrznego – charakterystyka

Zapalenie ucha zewnętrznego występuje przede wszystkim u dzieci, chociaż w każdym wieku można spotkać się z bólem w uchu, a także odczuwaniem dyskomfortu. Uczucia te pojawiają się na skutek destrukcji gruczołów łojowych, dzięki czemu w uchu nie zostaje dłużej produkowana woskowina. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z roli jaką odgrywa woskowina, gdyż ta żółta, lepka wydzielina chroni ucho przed wieloma negatywnymi czynnikami. Gruczoły łojowe mogą zostać zniszczone na skutek uszkodzenia nabłonka, zbyt dużej wilgotności w uchu oraz dzięki zmianie pH występującego w przewodzie słuchowym. 

Kto narażony jest na zapalenie ucha zewnętrznego?

Zapalenie ucha zewnętrznego może spotkać dosłownie każdego, jednakże istnieje grupa osób u których występuje większe ryzyko. Mowa o ludziach zmagających się z cukrzycą, a także alergików. Jest to ściśle związane z funkcjonowaniem ich organizmu, pewnymi brakami oraz cechami charakterystycznymi. Zapalenie ucha zewnętrznego spotyka też pływaków oraz ludzi, którzy lubią i spędzają dużo czasu na basenie. Dolegliwość ta pojawia się również u osób, które niewłaściwie czyszczą uszy. Lekarze oraz farmaceuci zabraniają używania do tego celu patyczków higienicznych, których ich rolą jest czyszczenie tylko i wyłącznie zewnętrznego obszaru, w innych przypadku zatykają one ucho woskiem, wpychając go do środka. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są spraye oraz olejki, które wypłukują wosk. 

Zapalenie ucha zewnętrznego – jak się objawia?

Osoby, które zmagają się z zapaleniem zauważą u siebie przede wszystkim ból. Jest on odczuwalny cały czas, a przyjmuje na mocy w momencie, gdy rusza się żuchwą, a także dotyka skrawka ucha. W uchu można zauważyć surowiczą bądź ropną wydzielinę. Dodatkowo, pojawia się świąd, a niektórzy ludzie tracą słuch aż do momentu wyleczenia schorzenia. 

Wizyta u specjalisty (laryngologa) jest konieczna, gdyż nieleczone zapalenie ucha zewnętrznego może wywołać niepożądane komplikacje. Z biegiem czasu zapalenie przechodzi do ucha środkowe, można zauważyć u siebie zapalenie wyrostka sutkowatego, zapalenie małżowiny, a w najgorszym przypadku człowiek przestaje całkowicie słyszeć i jest to proces nieodwracalny.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij