Spacerówka – kiedy można zastąpić nią wózek głęboki?

Spacerówka – kiedy można zastąpić nią wózek głęboki?

Jesteś mamą kilkumiesięcznego maleństwa. Codziennie wychodzisz z nim na co najmniej jednogodzinne spacery, wykorzystując do tego wózek głęboki (tak zwaną gondolę). Podczas spacerowania mijasz mnóstwo mam, które robią dokładnie to samo co Ty. Zdarza się, że czasami wymienicie ze sobą kilka zdań, a potem każda idzie w swoją stronę. Ostatnio zauważyłaś, że kilka mam zmieniło wózki dla dzieci z gondoli na spacerówki. Czy zastanawiałaś się, od którego momentu Twoje dziecko powinno już być wożone nie w głębokim wózku, ale spacerowym? Jeśli tak, to dobrze trafiłaś!

Kiedy przejść z wózka głębokiego na spacerówkę?

Moment, w którym dziecko powinno być już wożone w spacerówce jest różny dla każdego dziecka – i o tym należy pamiętać. Przede wszystkim powinniśmy patrzeć na wzrost dziecka. Nie ukrywajmy, ale nawet najlepsze wózki dziecięce mają gondole o długości niewiele ponad osiemdziesiąt centymetrów – innych w sklepie dla dzieci nie znajdziemy. Trzeba mieć na uwadze również to, że niemowlę w gondoli jednak trochę się porusza i musi mieć miejsce, by chociażby przekręcić się z boczku na boczek albo też na ruszanie nóżkami. Dlatego najczęściej z wózków głębokich mamy rezygnują, gdy maleństwa osiągają wzrost około siedemdziesięciu centymetrów – jak dzieci są wyższe, to po prostu nie mają absolutnie miejsca w gondoli i leżą w niej ściśnięte. Najczęściej niemowlaki taki wzrost osiągają mając około pół roku, jednak wszystko zależy od tempa wzrostu naszego dziecka oraz to, jaką miało długość przy narodzinach. Także mamo nie stresuj się, gdy Twoje dziecko ma ponad pół roku i nadal jeździ w wózku głębokim.

Czym powinny charakteryzować się wózki dziecięce – spacerówki, dla dzieci niesiedzących?

Zdarza się jednak, że dzieci wzrost około siedemdziesięciu centymetrów osiągają szybciej niż w sześć miesięcy życia i trzeba wcześniej zacząć korzystać ze spacerówki. Robiąc zakupy w sklepie dla niemowląt należy pamiętać o tym, że najlepsze wózki dziecięce powinny posiadać funkcję opuszczenia oparcia siedziska niemal całkowicie do pionu. Jest to ważne dla młodszych dzieci, które jeszcze nie potrafią siedzieć. W takim przypadku jeśli opuścimy oparcie siedziska do pionu, możemy położyć na płasko naszego niemowlaka, który będzie czuł się w wózku dziecięcym spacerówce tak samo jak w gondoli, a przede wszystkim jako rodzice zadbamy o dobrą kondycję kręgosłupa maleństwa – jest to bardzo ważne dla jego prawidłowego rozwoju. Byłoby też dobrze, gdyby spacerówkę można było montować przodem do kierunku jazdy (dziecko przed sobą widzi to, co rodzic) oraz tyłem do kierunku jazdy (niemowlę patrzy na rodzica). Jest to ważne dla maluchów, które jeszcze nie siedzą, bowiem tylko leżąc mają cały czas na widoku swojego rodzica i czują się wtedy o wiele bezpieczniej, a i sam rodzic może obserwować to, co aktualnie robi jego pociecha.

Czym powinny charakteryzować się wózki dla dzieci – spacerówki, dla dzieci siedzących?

Ważne by spacerówka przeznaczona dla dzieci już siedzących miała dołączone pasy – dzięki nim będzie można zapiąć dziecko i bezpiecznie z nim spacerować. Dlaczego to takie ważne? Takie maluchy są już bardzo ruchliwe oraz ciekawskie i lubią wychylać się, by podziwiać otaczającą ich przyrodę. Jeśli nie będą odpowiednio zapięte, mogą wypaść z wózka i zrobić sobie krzywdę. Drugą rzeczą, którą powinny charakteryzować się spacerówki dla siedzących już dzieci to poręcz, która jest dodatkowym zabezpieczeniem przed wypadnięciem dziecka z wózka. Może ona pełnić rolę również zabawową, jeśli przyłączymy do niej trąbkę, by dziecko mogło się nią bawić podczas spaceru. Taka poręcz jest atrakcją dla maluchów, ponieważ siedząc mogą się jej trzymać i kontrolować poziom wychylania się z wózka podczas spaceru, co jest ważne dla ich rozwoju
Pamiętaj o tym!

Najlepiej zmienić wózek głęboki na spacerówkę w momencie kiedy nasze dziecko już stabilnie samo siedzi. Pamiętajmy jednak o tym, że jeśli nasze maleństwo jednak szybciej wyrośnie z gondoli, to nie ma się czym martwić. Wystarczy wtedy odwiedzić sklep dla dzieci i wybrać wózek o odpowiednich parametrach. Warto o swoich oczekiwaniach opowiedzieć sprzedawcy, który pomoże nam w dobraniu sprzętu do naszych potrzeb. Pracownicy sklepu dla niemowląt są dobrze wyszkoleni, jeśli chodzi o dziecięce wózki i z pewnością dobrze nam doradzą.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij