Rozwój osobisty na czym polega, co robić, aby się rozwijać

Rozwój osobisty: na czym polega, co robić, aby się rozwijać?

Czujesz, że stoisz w miejscu i zaczyna ci to ciążyć? Chcesz się rozwijać, ale nie masz pomysłu, jak zacząć? Mamy dla ciebie kilka inspiracji, które mogą cię w końcu zmobilizować do rozpoczęcia jakichkolwiek działań.

Co to jest rozwój osobisty?

Rozwój osobisty to proces mający na celu osiągnięcie zmian wpływających na poprawę jakości określonych obszarów życia człowieka. Rozwój może dotyczyć zarówno kwestii związanych z pracą zawodową, hobby, jak i z życiem emocjonalnym.

W praktyce rozwój osobisty to wszystkie te działania, które przyczyniają się do realizacji określonych celów, spełnienia marzeń, a także do pełnego wykorzystania swojego potencjału. Poprzez rozwój osobisty można rozumieć m.in. zdobywanie wiedzy, kształcenie nowych umiejętności (także społecznych), czy zwiększenie samoświadomości. Wszystko zależy od tego, w jakim obszarze chcesz się rozwijać, a także jakimi sposobami to osiągasz. Dlatego przedstawimy kilka sposobów na rozwój osobisty.

Zmiana pracy

Rozwój osobisty to np. zmiana pracy czytaj więcej na Doradztwo.net, aby poznać praktyczne wskazówki, jak to osiągnąć. Kiedy warto zdecydować się na taki krok? Gdy czujesz, że obecna praca nie dość, że nie sprawia ci satysfakcji, to jeszcze nie przynosi żadnych nowych wyzwań, nie umożliwia awansu. 

W tym wypadku masz dwie możliwości. Możesz zacząć szukać pracy w tej samej branży lub… całkowicie ją zmienić, jeśli czujesz, że mógłbyś się sprawdzić w nowym zawodzie. 

Książki wspierające rozwój osobisty

Rozwój osobisty mogą wspierać książki – to tak naprawdę jeden z najprostszych do zrealizowania sposobów. Przy czym ich charakter będzie uzależniony od twoich potrzeb. Mogą to być poradniki dotyczące tego, jak się zmotywować, jak zacząć działać, czy jak efektywnie zarządzać swoim czasem bądź jakiekolwiek inne uczące „miękkich” kompetencji. Równie dobrze sprawdzą się też książki, dzięki którym zaczniesz rozwijać nowe, konkretne umiejętności, takie jak fotografia, programowanie, a nawet stolarstwo.

Minusem rozwoju osobistego poprzez książki jest konieczność posiadania odpowiedniej motywacji oraz zachowania samodyscypliny. Trzeba też cały czas pamiętać, że samo czytanie, bez praktycznych działań, niczego nie zmieni

Kursy i warsztaty, szkolenia

Inną, często bardziej skuteczną metodą, jest udział w szkoleniach, warsztatach, kursach. Mogą mieć one charakter tradycyjny lub online. Zwykle są odpowiedzią na konkretne potrzeby, uczą nowych umiejętności. Mogą dotyczyć obszarów, na których się znasz, lecz chcesz je udoskonalić, a także dotykać zagadnień zupełnie różnych od tego, czym się na co dzień zajmujesz. 

Udział w różnego rodzaju warsztatach jest też sposobem na to, aby odkryć, co tak naprawdę cię interesuje, co jest lub może stać się twoją pasją, hobby. 

Hobby

Nie potrzebujesz żadnych drastycznych zmian w swoim życiu? A może nie interesuje cię regularna nauka czegoś nowego? Nie ma w tym nic złego! Rozwijać możesz się także dzięki hobby, którym zajmujesz się po pracy. Może to być gotowanie, pielęgnowanie ogródka, czy jazda na rowerze – wszystko zależy od ciebie, tego, co lubisz. Ważne jest tylko, aby stawiać sobie różne wyzwania w tym obszarze, a nie poddawać się rutynie (np. sięgnąć po inny gatunek literacki niż ten, który lubisz, czy wypróbować nową pozycję w jodze). 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij