Różnica między cyfrowym a analogowym mammografem

Różnica między cyfrowym a analogowym mammografem

Kobieta, czyli „płeć piękna” – oprócz uroków natury i wszystkich atrybutów, które posiada, najważniejsze, żeby do tych określeń móc dopisać „zdrowa”. Zdrowie bowiem jest najważniejsze w naszym życiu. Dlatego regularne badanie piersi u kobiet jest zwyczajowych „must have”. Technologia w medycynie wdraża coraz nowsze metody diagnostyki. Dla każdej kobiety po 35 roku życia największym przyjacielem staje się mammograf cyfrowy.

 

Mammograf cyfrowy – jakość i precyzja

 

Każda kobieta lubi dobrze wyglądać i mieć piękne, zadbane piersi. Ale to nie wygląd jest najważniejszy, ale nasze zdrowie i kondycja. Modą stało się dbanie o piersi. Kobiety chcą czuć się bezpieczne, dlatego badanie piersi stało się powszechne i nie jest tematem tabu. Najważniejsze jest badanie samodzielne, które pozwala na bieżąco weryfikować, czy nic złego się nie dzieje. Co ważne, dzięki samobadaniu zmiany w piersiach wykrywa aż 80% kobiet. Należy je wykonywać min. raz w miesiącu. Jeśli dostrzeżemy jakiekolwiek zmiany, należy niezwłocznie umówić się do lekarza, który wykona USG. U kobiet w wieku 20-35 lat wskazane jest wykonywanie takiego badanie przynajmniej raz w roku. Nie jest ono kosztowne, cena wynosi od 50-200 zł za badanie. Jeżeli kobieta skończy 35 rok życia wskazane staje się wykonanie mammografii. Koszty zaczynają się od 100 zł, dają dużo większą precyzję w diagnostyce niż zwykle usg.

Badanie mammografii polega na prześwietleniu za pomocą małej dawki promieni rentgenowskich piersi. Badanie niestety nie zawsze jest dla kobiet komfortowe, bo polega na dociskaniu piersi na ułożonej na specjalnej płytce ukośnej.  Do badania wykorzystuje się mammografy analogowe, dzięki którym uzyskujemy obraz na kliszach fotograficznych – 4 zdjęcia, po dwa z każdej piersi. Zaawansowanym sprzętem jest mammograf cyfrowy, którego początki sięgają 2000 roku w Stanach Zjednoczonych. Od tamtej pory w Stanach badania piersi wykonywane są w 80% za pomocą mammografu cyfrowego.

 

Dostępność w Polsce – analogowy czy cyfrowy

 

W Polsce nadal bardziej powszechne są aparaty analogowe. Powodem jest cena. Zakres cenowy sprzętu do mammografii możemy zweryfikować poprzez wyszukiwarkę internetową google.pl wpisując hasło: „aparat do mammografii cena”. W wynikach i artykułach wyświetlonych znajdziemy łatwo informację mówiącą o zakresie cenowym mammografu tradycyjnego i mammografu cyfrowego. Cena waha się w granicach od 250 tys. do nawet 1 mln złotych. Zdecydowanie droższy jest mammograf cyfrowy, którego cena mieści się w tej górnej granicy przedziału. Rozwiązaniem dla wieli placówek jest zastosowanie rozwiązania pośredniego, czyli ucyfrowienie metoda CR. Zestaw CR składa się z analogowego aparatu, kasety, skanera oraz konsoli komputerowej do przetwarzania zdjęć. Koszty sprzętu wahają się w granicach 250-500 tys. złotych. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Zdrowia taka praktyka jest uznawana za pełnoprawną alternatywę do mammografu cyfrowego.

Artykuł powstał na bazie informacji zaczerpniętych z https://www.philips.pl/healthcare/solutions/mammography/digital-mammography

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij