20-pielegnacja-skory-tradzikowej-u-dzieci-i-doroslych

Pielęgnacja skóry trądzikowej u dzieci i dorosłych

Trądzik przez wiele młodych ludzi jest poczytywany za pewien defekt kosmetyczny. Tymczasem to poważna choroba, z którą należy odpowiednio walczyć. Skóra, dotknięta rozmaitymi zmianami, takimi jak wypryski, zaskórniki czy krosty, wymaga właściwej opieki. Czego innego jednak potrzeba w okresie dojrzewania, a co innego przyda się osobom dorosłym, które wciąż zmagają się z trądzikiem.

Ogólne zasady opieki nad skórą trądzikową

Kiedy konieczna okazuje się pielęgnacja skóry trądzikowej, najlepiej jest używać łagodnych środków, przeznaczonych głównie do cery wrażliwej. W przypadku ciężkiej postaci choroby i konieczności wdrożenia leków, w ogóle warto wybierać najdelikatniejsze kosmetyki.

Podstawę powinien stanowić specjalny żel antybakteryjny, służący do mycia twarzy. Warto również regularnie przemywać cerę tonikiem antybakteryjnym, a na dzień stosować specjalny krem, wykazujący zdolności matujące. Raz na tydzień dobrze jest zastosować maseczkę oczyszczającą, choć tylko wówczas, gdy nie pojawiają się żadne zmiany ropne.

Jeśli chodzi o dietę, dobrze będzie jeść dużo owoców, a ograniczyć spożycie słodyczy, w tym czekolady. Warto również zadbać o właściwą suplementację witamin A, B2 i B5.

Co z trądzikiem w okresie dojrzewania?

Problemy z trądzikiem w okresie dojrzewania wywołuje nadmierna produkcja łoju, który przyczynia się do powstawania zmian skórnych. Można próbować radzić sobie z nim samodzielnie, jednak nie zaszkodzi też wizyta u dobrego dermatologa.

Wówczas uda się przeprowadzić kompletne rozpoznanie choroby skórnej i wykluczy się inne dolegliwości. Pierwszym krokiem będzie oczyszczenie porów skórnych przy użyciu właściwych kosmetyków (warto robić to regularnie – dwa razy dziennie).

Trzeba też zadbać o właściwe ph skóry – w tym celu należy użyć tonik. Najważniejszym działaniem okazuje się natomiast właściwe nawilżenie (tutaj pomogą kremy). Czasem twarz trzeba też odpowiednio zmatowić, by nie ulegała nieestetycznemu świeceniu się.

Gdy trądzik zaskoczy Cię w dorosłym życiu

Trądzik u dorosłych ma zdecydowanie inne przyczyny niż u młodzieży. Zwykle wiąże się on z nadmiernym stresem oraz przemęczeniem. Niekiedy przyczyną jest długotrwałe stosowanie leków antykoncepcyjnych.

W takim przypadku pielęgnacja skóry trądzikowej jest oczywiście wskazana, jednak konieczna okazuje się przede wszystkim wizyta u dermatologa. Niekiedy konieczna bywa też konsultacja ginekologiczna, jeśli winne stają się hormony.

Chcesz wiedzieć więcej o trądziku, występującym w różnym wieku? Zajrzyj na: https://www.iwostin.pl/codzienna-pielegnacja/.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij