Oświetlenie rowerowe – co musisz o nim wiedzieć?

Wielu rowerzystów często zapomina o tym, jak ważne jest, żeby rower był odpowiednio oświetlony. Brak odpowiednich lampek czy odblasków szczególnie po zmroku może mieć duże konsekwencje. Oświetlenie roweru ma rowerzyście zapewnić bezpieczeństwo – wyposażenie bicykla w odpowiedni sposób sprawi, że będziemy na drodze o wiele lepiej widoczni.

Artykuł powstał we współpracy z internetowym sklepem rowerowym Rowerzysta.pl

Za dnia zwykłe odblaski, które z reguły znajdują się przy każdym rowerze wystarczą. Jeśli jednak planujemy robić wycieczki rowerowe wieczorami lub nocą szczególnie na nieoświetlonych trasach, warto zainwestować w coś lepszego. Dobrej jakości oświetlenie możemy znaleźć na przykład w Internecie, sprawdzając sklep rowerowy online.

Rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury

Rozporządzenie Ministerstwa Infrastruktury o warunkach technicznych pojazdów oraz ich niezbędnym wyposażeniu jasno precyzuje jak powinno wyglądać oświetlenie każdego roweru. Rowery z przodu muszą mieć zamontowane światło pozycyjne w kolorze białym lub żółtym oraz (nieobowiązkowo) odblask barwy białej.

Tylne oświetlenie roweru musi składać się z czerwonego odblasku a także czerwonej lampki pozycyjnej. Zarówno światło przednie jak i tylne nie musi świecić światłem ciągłym, może również migać.

Dodatkowo możemy mieć też żółte odblaski na pedałach oraz po dwa odblaski na każdym kole. Dla znacznego zwiększenia własnego bezpieczeństwa po zmroku można założyć również kamizelkę odblaskową, jednak nie jest to obowiązek.

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do roweru?

Jedną z rzeczy, którą powinniśmy rozważyć przy wyborze oświetlenia do własnego roweru jest: wybrać dynamo czy lampki na baterie? Niektóre rodzaje dynamo mogą nie działać właściwie w czasie złej pogody, są też dosyć ciężkie. Te, które nie sprawiają takich trudności są z reguły bardzo drogie i nadają się raczej do rowerów miejskich.

Jednak bardzo dużą zaletą tego typu oświetlenia jest fakt, że pomimo większych kosztów, za dynamo zapłacimy tylko raz i nie musimy już pamiętać o tym, że należy wymieniać baterie.

Większość lampek rowerowych zasilanych na dynamo gaśnie, kiedy przestajemy kręcić pedałami. Niektóre z nich są jednak wyposażone dodatkowo w kondensator, dzięki czemu jesteśmy widoczni przez cały czas.

Lampki na baterie mają wiele zalet. Największą z nich jest fakt, że są one dużo tańsze w porównaniu do dynamo, a dzięki coraz częściej wykorzystywanym diodom LED baterie nie wymagają już aż tak częstej wymiany.

Jest jednak wiele czynników, na które powinniśmy spojrzeć przy wyborze lampek na baterie. Niezależnie od tego, jaką metodę oświetlenia wybierzemy, pamiętajmy, że w większości przypadków wyższa cena oznacza również wyższą jakość, a dzięki temu urządzenie będzie nam służyć dłużej i lepiej.

Oferty oświetlenia rowerów różnych firm

Sklep rowerowy online to bardzo duże udogodnienie dla rowerzystów oraz wygoda. Coraz więcej firm korzysta z możliwości takiej dystrybucji swoich produktów, ponadto bezproblemowo znaleźć można różne informacje na temat kupowanych przez nas produktów, w które wyposażone będą nasze rowery. Romet to jedna z firm, która ma dla nas szeroką gamę produktów stosowanych do oświetlenia roweru i ich produkty można znaleźć choćby pod tym adresem: http://www.rowerzysta.pl/rowery_romet.html.

W ich sklepie rowerowym online znajdziemy wiele różnych elementów oświetleniowych nie tylko dla rowerów ale też rowerzystów czyli na przykład lampy czołowe. Sprawdzając oferty innych marek, których produkty sprawią, że o wiele bardziej widoczne będą nasze rowery, rowery Focus to z całą pewnością dobry wybór i firma, której produkty poszczycić się mogą wysoką jakością a przede wszystkim trwałością – na uwagę zasługuje szczególnie zestaw KELLYS, który zawiera zarówno przednie jak i tylne oświetlenie.

Wśród innych topowych firm zajmujących się tego typu akcesoriami, jest firma, której produkty zadowolą każdego, kto posiada rower. Unibike ma w swojej ofercie wiele elementów, które pasować będą do każdego roweru, który z łatwością dostaniemy choćby w tym sklepie: http://www.rowerzysta.pl/rowery_unibike.html. Oświetlenie powinno być dostosowane do roweru oraz do celów, w jakich nam on służy. Nie można też zapominać o tym, że oświetlenie rowerowe nie może być zbyt słabe.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij