Hortensje na stałe zagościły w naszych ogrodach, zyskując sobie opinie jednych z najpiękniejszych i najdłużej kwitnących krzewów liściastych. Ich okres kwitnienia trwa od wczesnej wiosny, do jesieni, dzięki czemu nawet kiedy w ogrodzie brak innych kwiatów, cieszą one nasze oko. Ponadto, również zimą, ich wyschnięte, oszronione lub przyprószone śniegiem kwiatostany upiększają ogrody.

Wymagania siedliskowe

Wszystkie odmiany hortensji wymagają łagodnego i wilgotnego klimatu. Dobrze jest sadzić je na stanowiskach osłoniętych od wiatru, półcienistych. Należy za to unikać miejsc silnie nasłonecznionych, ponieważ ziemia będzie szybko wysychała., a także pełnego cienia, w którym roślina będzie słabo kwitła. 

Za prawidłowy wzrost i kondycję hortensji odpowiada właściwie dobrane podłoże. Krzewy te lubią głęboko uprawione, żyzne, próchnicze i dobrze przepuszczalne gleby o kwaśnym lub lekko kwaśnym pH. Należy unikać gleb zasadowych, gdyż mogą one zaowocować wystąpieniem chlorozy, czyli żółknięciem liści.

Ziemia ogrodnicza do hortensji powinna być stale wilgotna; są to rośliny bardzo wrażliwe na suszę, ponieważ wytwarzają dużo zielonej masy i okazałe kwiatostany. Jeśli nie mamy w naszym ogrodzie odpowiednich warunków glebowych dla hortensji, dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie mieszanki, którą możemy wykonać na bazie ziemi uniwersalnej zmieszanej z kwaśnym torfem, obornikiem bydlęcym lub innym nawozem dedykowanym do krzewów kwitnących. Takie mieszanki dostaniemy w dobrym sklepie ogrodniczym, takim jak choćby Euro Ogród

Przygotowawszy odpowiednią ziemię dla naszej hortensji, wykopujemy obszerny dół, wsypujemy ziemię do środka i umieszczamy w dole roślinę. Następnie obsypujemy hortensję resztą ziemi, mocno udeptujemy, ściółkujemy korą i obficie podlewamy.

Nawożenie

Jest to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie wykonujemy przy tej roślinie. Obecnie, na rynku ogrodniczym dostępne są specjalne, wieloskładnikowe nawozy przeznaczone dla hortensji. Należy je stosować 2-3 razy w ciągu sezonu wegetacyjnego. Natomiast w okresie jesiennym warto użyć nawozów potasowych, sprzyjających drewnieniu pędów i tym samym, ułatwiających wrażliwej na mrozy roślinie przezimowanie.

Cięcie

Prawidłowo wykonane cięcie pielęgnacyjne jest gwarantem silnego wzrostu i obfitego kwitnienia krzewu, natomiast jego zaniechanie może spowodować, że hortensja nie będzie kwitła wcale. O sposobie cięcia decyduje fakt, że roślina ta kwitnie na pędach zeszłorocznych.

Wiosną należy zawsze usunąć pędy martwe, przygięte ku ziemi, słabe lub złamane. Po okresie kwitnienia usuwamy z koli zeschnięte kwiatostany. Nie wolno natomiast wycinać ani skracać silnych pędów wyrastających u podstawy rośliny, ponieważ zmniejszenie ich liczby będzie skutkowało ograniczeniem kwitnienia. 

Zabezpieczanie przed przymrozkami

Hortensja zakwita na pędach zeszłorocznych, a zawiązane z końcem lata pąki łatwo przemarzają zimą, dlatego na okres mrozów musimy starannie zabezpieczyć roślinę. Najlepiej związać pędy sznurkiem w taki sposób, aby powstał kopczyk, a następnie nałożyć na cały krzew otulinę z agrowłókniny lub słomianej maty. Osłonę zdejmujemy wiosną, kiedy mija ryzyko wystąpienia przymrozków. 

Rozmnażanie

Hortensje rozmnaża się poprzez sadzonki pędowe, wybierając zdrowe, niezdrewniałe pędy niekwitnące z dwoma lub trzema parami liści. Sadzonki pozyskujemy od czerwca do sierpnia. Usuwamy z nich odcinek szczytowy, a resztę tniemy tak, aby zostały dwie pary liści. Następnie usuwamy dolną parę liści, zanurzamy gałązkę w ukorzeniaczu i umieszczamy w odpowiednio przygotowanym podłożu.

Najlepsza jest piaszczysta ziemia z dodatkiem kompostu. Inną metodą jest umieszczenie pobranych pędów w słoiku z wodą i przeniesienie do gleby po wykształceniu się korzonków. Sadzonki ukorzeniają się po około dwóch miesiącach, ale pierwszy rok powinny spędzić w inspekcie. Dopiero w kolejnym sezonie przenosimy je na stanowisko stałe w ogrodzie.

Ekspozycja hortensji w ogrodzie

Hortensje najlepiej wyglądają w towarzystwie wysokich traw (miskanty, rozplenice), żurawek, tawułek, czy zawilców japońskich. Warto zestawić je z późno kwitnącymi cyklamenami i roślinami o przebarwiających się jesienią liściach. Dobrze posadzić w okolicy krzewu kilka tulipanów, kępkę krokusów lub narcyzów, które zakwitną wiosną, zanim na hortensji pojawią się liście. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ