Jak zadbać o samopoczucie chorego członka rodziny?
Któż z nas nie ma w swoim otoczeniu osób przewlekle chorych? Wielu z nas ma z nimi do czynienia na co dzień, wielu z nas boryka się z problemem złego samopoczucia fizycznego, a także psychicznego u bliskich walczących z przewlekłą chorobą, np. nowotworami.
Często, choć szczerze pragniemy im pomóc, czujemy się w tej kwestii bezsilni. Niesłusznie jednak, możemy bowiem o samopoczucie chorego zadbać na wiele różnych sposobów. Jednym z nich jest naturalna terapia nowotworowa, która ma za zadanie wpłynąć wieloaspektowo na stan osoby borykającej się z tym, coraz bardziej powszechnym problemem. Czym jednak ona jest i jak się jej podjąć?
Jak wygląda powszechnie stosowana terapia nowotworowa?
W Polsce chorzy, którzy mieli nieszczęście zachorować na nowotwór niestety najczęściej z tym problemem zostają pozostawieni sami sobie. Nie dość bowiem, że już sama profilaktyka oferowana przez NFZ jest na bardzo niskim poziomie, to jeszcze dochodzi do tego nieudolna diagnostyka i długie oczekiwania na samo leczenie. Jak więc zapobiegać chorobom nowotworowym, jak je leczyć i jak wspierać chorego pacjenta w walce z chorobą? Terapia nowotworowa może wyglądać zupełnie inaczej.
Otóż najważniejsza okazuje się samoświadomość zarówno u osób zdrowych, jak i tych, które już podjęły walkę z chorobą. Niekonwencjonalne metody leczenia raka, jakże krytykowane w środowisku medycznym, mogą jednak mieć bardzo pozytywny wpływ na przebieg całego leczenia. Nie wykluczają one bowiem jednoczesnego leczenia farmakologicznego a wzbogacają je o dodatkowe elementy – terapie psychologiczne, spotkania ze specjalistami, leczenie naturalne. Wszystko to razem pozwala choremu zrozumieć i zaakceptować stan w jakim się znalazł.
Na czym polegają naturalne metody leczenia raka?
Już na samym początku należy zauważyć, iż naturalne metody leczenia raka należy stosować wyłącznie jako uzupełnienie tradycyjnych metod oraz leczenia farmakologicznego. Na czym jednak właściwie się one opierają? Otóż naturalne metody czerpią nie tylko z natury, z obecnych w przyrodzie składników i roślin, które od wieków stosowano w medycynie naturalnej, ale także rozległej wiedzy psychologicznej, świadomości na temat niepożądanych skutków zdrowotnych takich czynników jak długotrwałe stresy, traumatyczne doświadczenia, nieleczone choroby psychiczne (np. depresja). Medycyna naturalna dąży bowiem do osiągnięcia równolegle do zdrowia fizycznego również zdrowia psychicznego, jako nieodłącznego elementu równowagi ciała w ogóle.
Czym są domy zdrowienia?
Domy zdrowienia to miejsca, w których chorzy, walczący z chorobami nowotworowymi mogą w spokoju i przyjaznej atmosferze kontemplować swój stan zdrowia. Z dala od zimnych sal szpitalnych oraz milczącego personelu mogą podjąć swoją prywatną walkę o życie. Miejsca takie skupiają nie tylko innych chorych, którzy znaleźli się w podobnie trudnej sytuacji życiowej, ale także wykwalifikowanych lekarzy, farmaceutów, psychologów i innych specjalistów, którzy najdrobniejszych nawet wątpliwości pacjentów nie pozostawią bez odpowiedzi.
Domy zdrowienia znajdują się zazwyczaj z dala od dużych aglomeracji miejskich, bliżej natury – w lasach, oddalonych wsiach. W takiej atmosferze powrót do zdrowia jest zdecydowanie łatwiejszy zarówno dla samego pacjenta, jak i dla jego najbliższych.
Jakie korzyści dają chorym domy zdrowienia?
Zwolennicy domów zdrowienia zgodnie twierdzą, iż miejsca takie pomagają chorym w walce z trudnościami dnia codziennego na wiele sposobów. Analizując zasady funkcjonowania takich miejsc, nie ma powodów by twierdzić inaczej. Z pewnością natomiast w żaden sposób nie szkodzą. Jakie jednak konkretnie korzyści czerpią chorzy z pobytu w domach zdrowienia? Otóż miejsca takie wpływają pozytywnie przede wszystkim na samopoczucie właśnie.
Pomagają zrozumieć chorobę i powrócić do równowagi emocjonalnej zaburzonej informacją o diagnozie. Rozmowy ze specjalistami uświadamiają także, jakie czynniki mogą wpłynąć na powstawanie i przebieg choroby, jak je ograniczyć i przede wszystkim, jak się nie poddawać.