Jak wybierać kosmetyki, aby nie szkodzić swojej cerze?
Mimo iż codziennie stosujesz drogie kremy do twarzy, cera i tak jest poszarzała, brak jej blasku? A może jest za tłusta lub za sucha i ostatecznie z rezygnacją stwierdzasz, że taka jest jej natura? Problemem może okazać się zły dobór kosmetyków, dlatego skorzystaj z naszych wskazówek.
Jak wybierać kosmetyki?
Po pierwsze weź pod uwagę, że to, co sprawdziło się u twojej siostry/koleżanki/przyjaciółki znajomej, wcale nie musi sprawdzić się u ciebie, nawet jeśli macie podobny typ cery. A po drugie pamiętaj, że najdroższy/najbardziej popularny kosmetyk wcale nie musi być najlepszy.
Często podstawowym błędem jest kupowanie kremów, serów, które nie są dopasowane do potrzeb twojej skóry. Innej pielęgnacji wymaga skóra sucha, a innej mieszana, czy naczynkowa. Jak się dowiedzieć, jaki jest twój typ? Możesz udać się do dermatologa, kosmetologa lub przeanalizować to samodzielnie, ale na podstawie sprawdzonych źródeł.
Kolejnym błędem jest zbyt duże zaufanie do sloganów marketingowych. To, że producent na opakowaniu zawarł co najmniej kilka egzotycznych składników aktywnych, nie oznacza, że one faktycznie będą działać. Wszystko zależy od tego, w jakim stężeniu znajdują się w kremie. I tak płynnie przechodzimy do kolejnego punktu, czyli jak czytać skład kosmetyków.
Kosmetyki naturalne – jak czytać skład kosmetyków?
Czego unikać w kosmetykach dowiesz się czytając artykuł na https://jejzdrowie.pl – znajdziesz tam listę substancji, które mogą szkodzić twojej cerze, bez względu na jej typ. Wystarczy, że zapamiętasz (lub spiszesz, choćby w telefonie) nazwy tych składników i zaczniesz zwracać baczną uwagę na to, czy znajdują się w kosmetykach, które wybierasz. Wyeliminowanie ich to pierwszy, bardzo duży krok ku naturalnej pielęgnacji.
Jednocześnie, aby kosmetyk mógł mieć dłuższą datę trwałości, muszą znaleźć się w nim konserwanty. Mogą być jednak pochodzenia naturalnego, ekologiczne lub znajdować się w małym stężeniu, które nie blokuje działania składników aktywnych. Jak to sprawdzić? To akurat proste – producenci są zobowiązani do podawania składników w kolejności uwzględniającej ich występowanie w produkcie. Na pierwszym miejscu będzie więc ta substancja, której jest najwięcej itd. Szukaj kremów, serów czy balsamów, które na początku składu mają składniki aktywne.
Ułatwieniem może być też fakt, że skład podawany jest według nomenklatury INCI (International Nomenclature of Cosmetic Ingredients), która zakłada, że substancje roślinne muszą być opisane w języku łacińskim, a związki chemiczne w języku angielskim.
Kosmetyki do makijażu
Stosujesz naturalne kosmetyki, unikasz formaldehydu, parabenów i silikonów, a twoja cera nadal nie wygląda tak, jakbyś chciała? Przyjrzyj się dokładnie swoim kosmetykom do makijażu. Często podkład, puder, róż do policzków używane są codziennie, na twarzy pozostając przez kilka godzin. To właśnie one mogą szkodzić twojej skórze.
I tutaj mamy złą wiadomość – naturalne kosmetyki do makijażu potrafią być nawet dwa razy droższe, wykazując przy tym mniejszą trwałość. Jak znaleźć złoty środek między ceną a jakością? Sprawdź kosmetyki mineralne o prostym składzie, które nie podrażniają cery, ani też nie rujnują portfela. Pamiętaj też o tym, aby po powrocie do domu od razu dokładnie zmyć makijaż i dać skórze odpocząć.