Jak i kiedy stosować probiotyki w kroplach dla dzieci?
Dla każdego rodzica bardzo ważne jest dbanie o zdrowie dziecka, a więc również o jego florę bakteryjną, która może ulec osłabieniu pod wpływem różnych czynników. Jeśli nie do końca wiesz, w jaki sposób wybrać oraz jak i kiedy stosować probiotyki dla dzieci, mamy tu dla Ciebie garść przydatnych informacji.
Co warto wiedzieć o probiotykach dla niemowląt?
Przede wszystkim warto wspomnieć o tym, że mikrobiom i flora bakteryjna dziecka kształtuje się bardzo wcześnie. Dzieje się to już na etapie ciąży i rozwoju płodu, przy narodzinach, a także w pierwszych miesiącach życia dziecka. W późniejszych latach i na każdym etapie życia człowieka mikrobiom również stale się zmienia, jednak kluczowe dla prawidłowego ukształtowania mikroflory są te początkowe okresy.
Na mikrobiotę niemowlęcia ma wpływ przede wszystkim stan zdrowia matki, rodzaj porodu oraz sposób karmienia – piersią lub mlekiem modyfikowanym. Na tych wszystkich wstępnych etapach życia dziecko zyskuje bakterie od matki, które zasiedlają jego jelita i tworzą cały ekosystem zwany właśnie mikrobiomem. Niekiedy potrzebne jest wsparcie mikrobiomu malucha i w takim celu stosuje się między innymi odpowiednie probiotyki przeznaczone dla niemowląt i dzieci. Wygodną i nieinwazyjną dla małego dziecka formą takiego preparatu jest probiotyk dla dzieci w kroplach, które można łatwo dodać do mleka, wody albo soku.
Należy pamiętać, że probiotyki dla niemowląt i dzieci (jak również i te dla dorosłych) powinny być szczegółowo przebadane pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności, co powinno być potwierdzone na opakowaniu bądź na ulotce leku. Probiotyk dla dzieci w kroplach zawiera zazwyczaj jeden z najlepiej przebadanych szczepów bakterii Lactobacillus rhamnosus GG. Dobrze, gdy preparat probiotyczny zawiera prebiotyk, dzięki któremu namnażanie bakterii odbywa się szybciej, bo dostarczane są im składniki odżywcze.
Kiedy i jak stosować probiotyki dla dzieci?
Zastanawiasz się, kiedy i w jakich sytuacjach sięgnąć po probiotyk dla swojego dziecka? Otóż przede wszystkim poleca się podawanie probiotyków dzieciom, które z jakichś względów muszą przyjmować antybiotyk lub inny lek przeciwzapalny, osłabiający naturalną florę bakteryjną. Probiotyczne wsparcie mikrobiomu jest szczególnie ważne w trakcie antybiotykoterapii, ale także po jej zakończeniu, jak również podczas biegunek, w tym rotawirusowych.
Z kolei występowanie kolki u niemowląt często spowodowane jest jeszcze nie do końca rozwiniętym przewodem pokarmowym i problemami z trawieniem. Probiotyk dla dziecka może w takiej sytuacji wspomóc dojrzewanie układu pokarmowego oraz lepsze funkcjonowanie flory bakteryjnej. Probiotyk dla dzieci stosujemy również po odbytej już infekcji, aby odbudować osłabiony przez szkodliwe bakterie mikrobiom. Dobrze jest też podawać preparat probiotyczny w okresie wzmożonego ryzyka infekcji, czyli jesienią oraz zimą i szczególnie tym dzieciom, które przebywają w żłobkach i przedszkolach. To miejsca, w których dzieci są najbardziej narażone na ewentualne choroby i warto wesprzeć ich mikrobiom, który odpowiada za odporność.
Dla najlepszej skuteczności probiotyki dla dzieci należy stosować minimum 2-3 miesiące. Wygodny probiotyk w kroplach można stosować raz dziennie, a jego zaletą jest nie tylko komfort podawania, ale również możliwość precyzyjnego dawkowania.