Czy taki sam do jeansów i garnituru? Jak dobrać pasek do rodzaju spodni

Paski męskie to jeden z rodzajów dodatków, na który mogą sobie pozwolić mężczyźni kompletując garderobę do pracy czy na specjalne okazje. Jednak na wybór paska należy poświęcić trochę czasu, dobierając właściwy pasek do rodzaju spodni i okazji. Pod tym względem galanteria męska daje bardzo wiele możliwości.

Skórzany pasek do spodni

W zależności od okazji pasek do spodni będzie się znacząco różnić, także wtedy, gdy wybór padnie na pasek skórzany. Modele sportowe oraz przeznaczone do noszenia razem z ubraniami w stylu casual mogą być paskami plecionymi, wykonanymi z zamszu lub z materiału. Natomiast do eleganckich garniturów pasują jedynie paski wykonane z gładkiej skóry, których kolor powinien być dodatkowo dopasowany do koloru noszonego obuwia, także skórzanego. Wybierając pasek do spodni należy dobrać go pod kątem jego szerokości i długości. Elegancki pasek nie powinien być szerszy niż szerokość trzech palców, zwykle jednak jego szerokość sięga od 3 do 3,5 cm. Nieco bardziej skomplikowany jest dobór paska o odpowiedniej długości. W tym przypadku obowiązuje pięciostopniowa skala od XS do XL, która określa długość paska po jego zapięciu, przy czym pasek zapina się na środkową dziurkę. Po zapięciu pasek powinien mieć jeszcze jedną dziurkę wolną. W praktyce oznacza to, że długość paska powinna przekraczać o 10-15 cm obwód pasa. Jeśli pasek jest zbyt krótki, nie należy samodzielnie w nim dorabiać dziurek, a zakupić nowy pasek. Skale, według których ustalana jest długość paska, są dostępne na stronach sklepów z galanterią skórzaną oraz bezpośrednio na stronach producentów skórzanych akcesoriów. Najpopularniejsze są paski zapinane na klasyczną klamrę (paski z dziurkami), do ubrań sportowych można również wybrać modele z automatycznym zaciskiem. Do ubrań eleganckich należy obowiązkowo dopasować pasek czarny, do ubrań w stylu casual pasują paski brązowe, choć dobór kolorystyczny paska jest w dużej mierze uzależniony od koloru butów oraz pozostałych dodatków galanteryjnych.

Paski sportowe

Do tradycyjnych stylizacji sportowych najlepiej pasują paski parciane. Ubrania w stylu casual można z kolei łączyć z paskami z plecionki, które świetnie pasują do sportowej marynarki. Jednak w przypadku stylizacji letnich w kolorze białym należy unikać noszenia paska. Do jeansów pasują szerokie paski z dużymi klamrami, przy czym sprawdzą się zarówno paski skórzane, jak i skóropodobne. Przy doborze pasków obowiązuje również kilka zasad, czego nie należy robić. I tak gdy spodnie nie posiadają szlufek, nie wolno zakładać paska. Podobnie zakazane jest łączenie spodni o wysokim stanie z wąskim paskiem oraz noszenie jeansów z paskiem oraz wpuszczonym do nich T-shirtem.

Pasek elegancki na specjalne okazje

Skórzane paski męskie powinny swoim kolorem pasować do noszonych butów oraz współgrać kolorystycznie z torbą lub aktówką. Zazwyczaj specjaliści od wizerunku zalecają posiadanie dwóch eleganckich pasków w kolorze czarnym i brązowym, które zakłada się łącząc je z pozostałymi skórzanymi dodatkami. Przy formalnych spotkaniach sprawdzają się paski z metalowymi, srebrnymi klamrami o tradycyjnym stylu. Tutaj warto pamiętać, że eleganckie paski skórzane posiadają klamry w kolorze srebra, zatem podobnie stonowane kolorystycznie powinny być pozostałe dodatki biżuteryjne, w szczególności zegarek i spinki do mankietów. Natomiast jeśli mężczyzna sięga po smoking, wówczas zamiast klasycznego paska pojawia się pas smokingowy, zwany również pasem hiszpańskim. Przy stylizacjach eleganckich można zamiast paska sięgnąć po szelki, przy czym nie wolno ich jednocześnie łączyć.

Zestaw podstawowy modnego mężczyzny powinien obejmować cienki pasek elegancki, najlepiej w kolorze czarnym, oraz szerszy od niego pasek pasujący do stylizacji casual. Przy paskach kolorowych czy wykonanych z dwukolorowej plecionki warto zwrócić uwagę na to, aby przynajmniej jeden kolor skóry, wykorzystanej w pasku, korespondował z kolorem obuwia i pozostałych dodatków skórzanych, w tym teczki i rękawiczek. Klasyczne paski posiadają wybijane dziurki, które nie są wykończone dodatkowo metalowymi oczkami. W takich paskach może się pojawić oznaczenie producenta, przy czym takie informacje powinny być umieszczone w niewidocznych miejscach, najlepiej od wewnątrz. Najlepsze gatunkowo są paski skórzane wykonane z bydlęcego kruponu, który sprawia, że pasek nie zmienia swojego kształtu i długości. Taka skóra może być garbowana roślinnie, co ma zapewnić jej głębię koloru oraz przyjemność w dotyku. Cały pasek powinien być wykonany z jednego kawałka skóry.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij