Ćwiczenia mięśni kegla w terapii nietrzymania moczu

Ćwiczenia mięśni kegla w terapii nietrzymania moczu

Problem nietrzymania moczu często pojawia się u kobiet po porodzie oraz w okresie menopauzy. Wiąże się to z osłabieniem mięśni dna miednicy, które odpowiadają za prawidłową mikcję. Mimo rosnącej świadomości na temat nietrzymania moczu, wiele kobiet w milczeniu znosi niedogodności wiążące się z tym problemem, podczas gdy można go skutecznie leczyć.

Grupą szczególnie narażoną na dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu są kobiety, które urodziły dziecko, podjęły ciężką pracę fizyczną lub są otyłe. Proces starzenia się organizmu również bywa przyczyną wystąpienia objawów osłabienia i rozciągnięcia aparatu wieszadłowego miednicy. Pełni on bardzo ważną funkcję w procesie oddawania moczu, a jego uszkodzenie prowadzi do niekontrolowanych mikcji. Dlatego ważne jest maksymalne wzmocnienie mięśni dna miednicy.

Terapię warto rozpocząć od prostych ćwiczeń, które w niektórych przypadkach pozwalają zniwelować nieprzyjemne dolegliwości. – Motywacją do skorzystania z fizjoterapii mogą być również dolegliwości bólowe podczas stosunku – mówi Karolina Kryczka, fizjoterapeutka z kliniki InviMed w Gdyni.

Jak ćwiczyć, aby pozbyć się problemu nietrzymania moczu?

W procesie rehabilitacji aparatu wieszadłowego miednicy ważną rolę odgrywają regularne ćwiczenia. Początkowo zaleca się zaciskanie i rozluźnianie mięśni krocza kilkanaście razy dziennie. Techniki ćwiczeń są różne – od zacisku wytrzymałościowego, który powinien trwać jak najdłużej, po krótkie szybkie zaciskanie, powtarzane kilka razy. Regularnie wykonywane ćwiczenia mięśni kegla oraz okolic odbytu pozwalają wzmocnić uszkodzone strefy mięśniowe i zmniejszyć problem nietrzymania moczu. Kobieta, która regularnie ćwiczy powinna wzmacniać mięśnie do momentu uzyskania zdolności zatrzymania strumienia moczu podczas mikcji, a następnie nie przerywać treningów, aby nie dopuścić do ponownego osłabienia mięśni.

Co robić, gdy ćwiczenia nie pomagają?

W niektórych przypadkach, pomimo regularnych ćwiczeń mięśni dna miednicy, problem nietrzymania moczu nie ustępuje. Wtedy warto sięgnąć po poradę lekarza specjalizującego się w ginekologii estetycznej, który pomoże trwale uporać się z problemem przy pomocy terapii laserowej. Ta metoda od kilku lat zyskuje na popularności ze względu na jej niską inwazyjność i  wysoką skuteczność. Zabieg można przeprowadzić u kobiet w każdym wieku, a jedyne przeciwwskazania do jego wykonania to ciąża, trwająca miesiączka, nowotwór lub infekcja dróg rodnych. Przed zabiegiem terapii laserowej należy wykonać badanie ginekologiczne oraz cytologię. Zabieg laseroterapii jest całkowicie bezbolesny – trwa około 5-10 minut, a po jego wykonaniu można wrócić do domu. Po terapii laserowej bardzo rzadko występują powikłania, dlatego wystarczy prowadzić oszczędny styl życia i zachować abstynencję seksualną przez 7 dni po jej przeprowadzeniu. Wysoka skuteczność w leczeniu nietrzymania moczu powoduje, że kobiety coraz częściej decydują się skorzystać z zabiegów ginekologii estetycznej.

 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij