Problem nietrzymania moczu często pojawia się u kobiet po porodzie oraz w okresie menopauzy. Wiąże się to z osłabieniem mięśni dna miednicy, które odpowiadają za prawidłową mikcję. Mimo rosnącej świadomości na temat nietrzymania moczu, wiele kobiet w milczeniu znosi niedogodności wiążące się z tym problemem, podczas gdy można go skutecznie leczyć.

Grupą szczególnie narażoną na dolegliwości związane z nietrzymaniem moczu są kobiety, które urodziły dziecko, podjęły ciężką pracę fizyczną lub są otyłe. Proces starzenia się organizmu również bywa przyczyną wystąpienia objawów osłabienia i rozciągnięcia aparatu wieszadłowego miednicy. Pełni on bardzo ważną funkcję w procesie oddawania moczu, a jego uszkodzenie prowadzi do niekontrolowanych mikcji. Dlatego ważne jest maksymalne wzmocnienie mięśni dna miednicy.

Terapię warto rozpocząć od prostych ćwiczeń, które w niektórych przypadkach pozwalają zniwelować nieprzyjemne dolegliwości. – Motywacją do skorzystania z fizjoterapii mogą być również dolegliwości bólowe podczas stosunku – mówi Karolina Kryczka, fizjoterapeutka z kliniki InviMed w Gdyni.

Jak ćwiczyć, aby pozbyć się problemu nietrzymania moczu?

W procesie rehabilitacji aparatu wieszadłowego miednicy ważną rolę odgrywają regularne ćwiczenia. Początkowo zaleca się zaciskanie i rozluźnianie mięśni krocza kilkanaście razy dziennie. Techniki ćwiczeń są różne – od zacisku wytrzymałościowego, który powinien trwać jak najdłużej, po krótkie szybkie zaciskanie, powtarzane kilka razy. Regularnie wykonywane ćwiczenia mięśni kegla oraz okolic odbytu pozwalają wzmocnić uszkodzone strefy mięśniowe i zmniejszyć problem nietrzymania moczu. Kobieta, która regularnie ćwiczy powinna wzmacniać mięśnie do momentu uzyskania zdolności zatrzymania strumienia moczu podczas mikcji, a następnie nie przerywać treningów, aby nie dopuścić do ponownego osłabienia mięśni.

Co robić, gdy ćwiczenia nie pomagają?

W niektórych przypadkach, pomimo regularnych ćwiczeń mięśni dna miednicy, problem nietrzymania moczu nie ustępuje. Wtedy warto sięgnąć po poradę lekarza specjalizującego się w ginekologii estetycznej, który pomoże trwale uporać się z problemem przy pomocy terapii laserowej. Ta metoda od kilku lat zyskuje na popularności ze względu na jej niską inwazyjność i  wysoką skuteczność. Zabieg można przeprowadzić u kobiet w każdym wieku, a jedyne przeciwwskazania do jego wykonania to ciąża, trwająca miesiączka, nowotwór lub infekcja dróg rodnych. Przed zabiegiem terapii laserowej należy wykonać badanie ginekologiczne oraz cytologię. Zabieg laseroterapii jest całkowicie bezbolesny – trwa około 5-10 minut, a po jego wykonaniu można wrócić do domu. Po terapii laserowej bardzo rzadko występują powikłania, dlatego wystarczy prowadzić oszczędny styl życia i zachować abstynencję seksualną przez 7 dni po jej przeprowadzeniu. Wysoka skuteczność w leczeniu nietrzymania moczu powoduje, że kobiety coraz częściej decydują się skorzystać z zabiegów ginekologii estetycznej.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ