Badania prenatalne w ramach NFZ

Badania prenatalne w ramach NFZ

Coraz częściej kobiety decydują się na późne macierzyństwo. Statystki wskazują, że obecnie 8-10% kobiet zachodzi w ciążę powyżej 35. roku życia, co skutkuje wzrostem ryzyka wystąpienia choroby genetycznej u dziecka.

Stopień rozwoju dzisiejszej medycyny pozwala na wczesne wykrycie wad rozwojowych płodu oraz na wdrożenie odpowiedniego leczenia i bezpiecznego prowadzenia ciąży. NFZ wprowadził program mający na celu wczesną identyfikację wad genetycznych i rozwojowych. Program ten umożliwia dostęp do badań prenatalnych szerokiej grupie kobiet, zwłaszcza z grupy ryzyka.

Wskazania do skorzystania z Programu Badań Prenatalnych NFZ

Refundacja badań prenatalnych obejmuje kobiety w ciąży, które spełniają co najmniej jedno z poniższych kryteriów:

  • ukończony 35. rok życia;
  • wcześniejsze urodzenie dziecka z chorobą genetyczną lub wadą wrodzoną;
  • występowanie strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej bądź ojca dziecka;
  • stwierdzone ryzyko urodzenia dziecka z chorobą uwarunkowaną monogenetycznie lub wieloczynnikowo;
  • wystąpienie nieprawidłowości w badaniach USG i/lub badaniach biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu;

Do skorzystania z programu niezbędne jest skierowanie, w którym znajdują się informacja o wskazaniach do objęcia programem wraz z opisem nieprawidłowości.

Jakie badania prenatalne wykonywane są w ramach NFZ?

W ramach bezpłatnego Programu Badań Prenatalnych przyszła matka może wykonać:

  • badanie USG (wykonywane pomiędzy 11. a 13. tygodniem ciąży);
  • badanie USG połówkowe (pomiędzy 20. a 24. tygodniem ciąży);
  • test podwójny (tzw. test PAPP-A);
  • amniopunkcję (pobranie próbki płynu owodniowego w celu zdiagnozowania metabolicznych i genetycznych chorób płodu).

W przypadku wielu badań prenatalnych, bardzo ważne jest doświadczenie wykonującego je lekarza. Warto więc udać się na badania prenatalne do renomowanej przychodni, np. Centrum Diagnostyki Medycznej MULTI MED w Warszawie przy ul. Waryńskiego 6, gdzie realizowany jest program badań prenatalnych w ramach NFZ. Badania są tam wykonywane przez wykwalifikowaną kadrę, która dba o dokładność wykonywanego badania, a także o komfort pacjentki. Przyszłe mamy mogą liczyć nie tylko na doświadczonych lekarzy, ale także na nowoczesny i sprawdzony sprzęt medyczny oraz na szybkie terminy badań.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij