Ślub to bardzo ważny dzień w życiu każdego człowieka, przygotowania rozpoczynają się miesiące, a nawet lata przed ceremonią. Stres związany z doborem strojów dla pary młodej, muzyki czy fotografa, jest mocno odczuwalny, lecz nie możemy zapomnieć o gościach.
Sporządzenie listy gości jest nieodłącznym elementem przygotowań, tak samo jak przygotowanie odpowiednich zaproszeń ślubnych. No właśnie, jak dobrać wygląd zaproszenia, co w nim napisać oraz jak je doręczyć aby nie popełnić gafy i nikogo nie urazić?
Zła odmiana nazwisk lub pomylone imiona
To chyba najczęstsze pomyłki występujące na zaproszeniach. Należy pamiętać, że np. skrót Ala, nie odnosi się tylko do Alicji, ale również do Aliny, tak samo jak Ola, to nie tylko Aleksandra ale także Olga.
Jeśli chodzi o nazwiska, w języku polskim każde nazwisko które nie ma końcówki -a, odmieniamy, ale jeśli mimo to nie jesteśmy pewni, zdecydowanie lepiej nie odmieniać, jest to dużo mniejszy błąd.
Brak zwrotów grzecznościowych
To rzadkie, ale niektórym zaproszeniom ślubnym brak zwrotów grzecznościowych. Gdy przed imieniem i nazwiskiem osoby lub osób zapraszanych, nie stoi skrót grzecznościowy Sz. P., wówczas może to być uznane (zwłaszcza przez osoby starsze) za brak dobrych manier.
Zbyt krótki termin
Niepisana zasada mówi, że zaproszenie ślubne powinno się dostarczyć minimum miesiąc przed ślubem. Jeśli doręczymy zaproszenie mniej niż miesiąc przed ceremonią, owi goście mogą poczuć się tzw. “zapchaj dziurami”. Jeśli natomiast bardzo zależy wam aby przyszło jak najwięcej gości z listy, należy o tym pomyśleć przynajmniej 3 miesiące przed terminem ślubu.
Sposób zaproszenia
Zaproszenia ślubne powinno się dostarczać osobiście we dwójkę, zwłaszcza jeśli dostarczamy je najbliższym osobom.
Wysłać zaproszenia możemy wtedy, gdy osoba mieszka daleko od nas lub z jakiś powodów nie można się spotkać. Jednak jeśli decydujemy się zaproszenie gościa w taki sposób, należy również zadzwonić i zaprosić ustnie.
Jeśli zawiadomimy osobę o ślubie tylko przez telefon, może ona o nim zapomnieć lub poczuć się zlekceważona.
Wygląd zaproszenia
Zdarzają się sytuacje, że brakuje już czystych zaproszeń ślubnych a trzeba zaprosić jeszcze parę osób. Nie ma nic gorszego, niż danie zaproszenia różniącego się od innych.
Aby temu zapobiec należy zamówić z drukarni około 10% więcej zaproszeń ślubnych niż samych gości, oszczędzi nam to zmartwień w przypadku pomyłki podczas wypisywania zaproszeń.
Zapraszanie dzieci
Osoby które ukończyły 18 rok życia powinny dostać oddzielne zaproszenia. Jeśli chodzi o dzieci to bez problemu możemy napisać np. “Sz. P. Annę oraz Piotra Nowaków wraz z dziećmi (lub z rodziną)”, możemy również wymienić wszystkie dzieci z imienia.
Jeśli nie chcemy zapraszać również dzieci naszych gości, wystarczy tylko nie wspominać o nich w zaproszeniu ślubnym. W żadnym przypadku nie powinno się w nim znaleźć żadnych dopisków w stylu “proszę o przybycie bez dzieci” to może bardzo urazić zapraszanego. Jeśli wystąpią jakieś niedomówienia, ujawnią się one podczas potwierdzania zaproszenia.
Niedokładne informacje
Zaproszenie musi być klarowne i jasne, zbyt dużo ozdobników zmniejsza estetykę zaproszenia. Muszą się w nim znaleźć następujące informacje:
-nazwiska i imiona pary młodej,
-dokładną datę i godzinę ceremonii,
-miejsce uroczystości ślubnej i przyjęcia weselnego,
-prośbę o potwierdzenie zaproszenia oraz załączony numer telefonu.
W przypadku braku choć jednej informacji, zaproszenia staje się nieczytelne i wybrakowane. Może to spowodować konieczność zadzwonienia do każdego z zaproszonych i domówienie brakujących informacji lub wysłanie całkiem nowych zaproszeń.
Co opcjonalnie możemy zawrzeć w zaproszeniu ślubnym
Możemy umieścić w nim krótki wiersz czy rymowankę, jednak powinniśmy powstrzymać się od umieszczania w nim żartów, dla nie których osób mogą one być niestosowne. Możemy poprosić w nim o nie przynoszenie kwiatów, a zamiast nich np. zdrapki. Jest to dobry sposób gdy jesteśmy alergikami lub zwyczajnie nie lubimy kwiatów. Jeśli decydujemy się na umieszczenie tego typu próśb, musimy pamiętać aby brzmiały one w dobrym tonie.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem Slubi