Jak wybrać najlepszy peeling enzymatyczny? Na co zwracać uwagę podczas zakupu najlepszego peelingu enzymatycznego
Złuszczanie zrogowaciałego naskórka to jeden z niezbędnych elementów pielęgnacji twarzy. Zabieg zwany po angielsku peeling face przygotuje skórę na przyjęcie składników odżywczych zawartych w kremach. W tym celu warto stosować peelingi enzymatyczne, które delikatnie usuwają martwe komórki. Jak wybrać najlepszy peeling enzymatyczny i na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Złuszczanie martwego naskórka – ważny element pielęgnacji twarzy
Pielęgnacja twarzy nie powinna ograniczać się do stosowania kosmetyków nawilżających, regenerujących czy przeciwzmarszczkowych. Zanim wykonamy zabiegi z ich użyciem, powinniśmy zadbać o odpowiednie przygotowanie skóry. W innym przypadku nie będzie mogła wchłonąć wszystkich dobroczynnych składników aktywnych.
Niezwykle istotnym elementem codziennych rytuałów pielęgnacyjnych powinno być dokładne oczyszczenie twarzy. Nie wystarczy jedynie przemycie jej ciepłą wodą lub mleczkiem do demakijażu. Na twarzy znajdują się nie tylko resztki makijażu, ale też zanieczyszczenia i sebum. Nieprawidłowe oczyszczanie może powodować zatykanie się porów i powstawanie niedoskonałości. Docenić należy także rolę produktów złuszczających takich, jak peelingi enzymatyczne. Ich zadaniem jest pozbycie się martwych komórek naskórka. Zabieg ten przywraca skórze piękny wygląd, spłyci drobne zmarszczki i zniweluje przebarwienia, a także zwiększy wchłanianie składników aktywnych.
Dowiedz się więcej o pielęgnacji twarzy >>
Rodzaje peelingów do twarzy
Najlepszym sposobem na pozbycie się zrogowaciałego naskórka jest stosowanie zabiegów peeling face. Powinniśmy pamiętać jednak, że każdy typ skóry ma inne potrzeby, a co za tym idzie – nie każdy peeling będzie dla nas odpowiedni. W zależności od typu produktu, martwe komórki naskórka usuwa się za pomocą małych drobinek lub substancji o specjalnych złuszczających właściwościach.
Można wyróżnić 3 podstawowe typy peelingów:
- mechaniczny – naskórek złuszczany jest przy pomocy drobinek ścierających, przeznaczony głównie do cery tłustej i zanieczyszczonej,
- enzymatyczny – w jego składzie znajdują się enzymy, które rozpuszczają martwy naskórek, dedykowany szczególnie cerze wrażliwej i skłonnej do podrażnień,
- chemiczny – związki chemiczne złuszczają oraz pobudzają martwy naskórek, przeznaczony głównie do skóry trądzikowej i dojrzałej.
Pierwsze dwa peelingi można stosować raz w tygodniu, chemiczny najlepiej wykorzystywać raz na kilka miesięcy. Zawarte w nim mieszanki kwasów mają najczęściej silne działanie, dlatego nie powinno się ich stosować zbyt często.
Peeling enzymatyczny – delikatne i skuteczne złuszczanie
Dobry peeling enzymatyczny zawiera w swym składzie specjalne enzymy, które rozpuszczają zrogowaciały naskórek. Delikatnie usuwają martwe komórki, aktywnie dbając o kondycję skóry. W przeciwieństwie do jego mechanicznego odpowiednika, enzymatyczny peeling do twarzy nie zawiera drobinek. Dzięki temu nie wymaga pocierania skóry, a jedynie nałożenia produktu na twarz na tyle czasu, ile wskazuje producent. Enzymy wnikają w głębokie warstwy skóry, skutecznie ją oczyszczając i nie powodując podrażnień.
Peeling enzymatyczny przeznaczony jest szczególnie dla osób o cerze wrażliwej oraz skłonnej do podrażnień. Z powodzeniem mogą stosować go jednak osoby ze skórą normalną lub mieszaną. W zależności od wybranej formuły i potrzeb, można stosować go raz w tygodniu lub powtarzać zabieg co kilka dni. Działanie peelingu enzymatycznego będzie widoczne kilka dni od zastosowania, a regularne stosowanie przywraca skórze zdrowy, piękny i promienny wygląd.
Jak wybrać najlepszy peeling enzymatyczny?
Wybierając peeling enzymatyczny, należy kierować się podobną zasadą, jak w przypadku innych kosmetyków pielęgnacyjnych. Pierwszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę jest oczywiście jego skład. Im mniej sztucznych barwników, silikonów czy konserwantów, tym lepiej. Jednocześnie formuła produktu powinna zawierać znaczne stężenie enzymów, które odpowiedzialne są za złuszczanie. Regularne stosowanie dobrego peelingu enzymatycznego sprawi, że skóra będzie oczyszczona, zmiękczona i wygładzona. Zmniejszy się też widoczność porów, zaskórników oraz przebarwień.
Najlepszy peeling enzymatyczny to taki, w którego składzie znajdziemy mieszankę enzymów. Do najskuteczniejszych należą:
- papaina,
- bromelaina,
- keratolina.
Wspomniane enzymy stymulują naturalny proces złuszczenia i odnowy naskórka. Wykazują zdolność do niszczenia białek zawartych w martwych komórkach, ale jednocześnie nie niszczą tych, które są w dobrej kondycji. Atutem produktu będzie również fizjologiczne pH i przewaga naturalnych składników aktywnych. Ważne też, aby substancje zapachowe były wolne od alergenów, co zmniejszy ryzyko powstawania podrażnień i alergii.
Sprawdź najlepszy peeling enzymatyczny >>
Naturalny peeling enzymatyczny
Najlepszy peeling enzymatyczny powinien bazować na składnikach naturalnych. W wielu produktach można znaleźć substancje pochodzenia zwierzęcego (np. pepsyna, trypsyna) lub te otrzymywane wyłącznie syntetycznie. Warto postawić jednak na naturalny peeling enzymatyczny, w którego formule zawarte są składniki roślinne. Będą one łagodniejsze dla skóry, ale jednocześnie bardzo skuteczne. Skład może być wzbogacony też o kompleksy witamin, oleje roślinne, substancje nawilżające czy antyoksydanty. Wśród polecanych składników znajdują się między innymi: papaina z papai, bromelaina z ananasa, kompleks z kiełków pszenicy lub fucogel.
Czy krem może działać jak peeling enzymatyczny do twarzy?
Skuteczne złuszczanie martwych komórek można przeprowadzić nie tylko z pomocą peelingu enzymatycznego. W tym celu można stosować również kremy z retinolem, które działają na podobnej zasadzie. Zawarty w formule retinol delikatnie złuszcza zrogowaciały naskórek, jednocześnie ujędrniając i napinając skórę. Krem do twarzy z retinolem można z powodzeniem wykorzystywać w codziennej pielęgnacji. Na rynku znajdziemy też inne produkty zawierające w składzie ten składnik, np. serum lub maść z retinolem. Należy pamiętać jednak, że w tego typu produktach jego stężenie będzie większe, dlatego należy je stosować rzadziej, aby nie podrażnić skóry. Krem z retinolem ma delikatniejsze działanie, a jego regularne stosowanie pozwoli uzyskać te same efekty bez ryzyka uszkodzeń.
Retinol działanie
Retinol to postać witaminy A, która wykazuje działanie przeciwstarzeniowe, ujędrniające i wygładzające. Skutecznie likwiduje przebarwienia, stymuluje komórki oraz normalizuje wydzielanie sebum. Warto wspomnieć również o działaniu antyoksydacyjnym – retinol redukuje negatywny wpływ wolnych rodników.
Retinol efekty:
- redukcja przebarwień i zmarszczek,
- poprawa kondycji skóry,
- złuszczenie martwego naskórka,
- regulacja wydzielania sebum,
- wzmocnienie bariery ochronnej skóry,
- ujędrnienie i poprawa elastyczności.
Retinol zwany jest często witaminą młodości, ale znajduje zastosowanie nie tylko w pielęgnacji cery dojrzałej. Krem z retinolem polecany jest także osobom ze skórą tłustą i trądzikową lub z problem nierównomiernego kolorytu.