5 najczęstszych chorób kobiecego układu moczowego

Każda przypadłość oraz chwilowa choroba przynosi swoje szkody oraz dyskomfort. O dość przykrych odczuciach można mówić, gdy dysfunkcja występuje w układzie moczowym – jednym z najważniejszych zlepku organów z ludzkim organizmie. Filtracja krwi, usuwanie mocznika, substancji trujących oraz innych produktach ubocznych przemiany materii – właśnie za to odpowiadają nerki.

Nic dziwnego, że nerki są organem, który najczęściej ulega chorobom, zakażeniom oraz zapaleniom. Skutki dysfunkcji nerek prowadzą do przykrych konsekwencji, w skrajnych przypadkach kończy się to dożywotnią dializą lub przeszczepem organu.

Statystycznie co czwarty Polak cierpi na schorzenia nerek lub dysfunkcję układu moczowego, nawet nie będąc tego świadomym. Największy odsetek chorych osób występuje w Białymstoku – prawie 30% badanych miało nieprawidłowe wyniki pracy nerek oraz układu moczowego. Dlatego też laserowe leczenie nietrzymania moczu w Białymstoku jest oferowane prawie w każdej placówce zdrowotnej. O szczegółach tej formy leczenia można przeczytać choćby pod tym adresem: http://www.arciszewski.pl/uslugi/leczenie-nietrzymania-moczu.

Taki stan pracy układu moczowego woła o alarm, dlatego prewencyjnie należy przejść kontrolne badania u lekarza rodzinnego lub w szpitalu. Badania oraz statystki wyróżniają pięć najczęściej występujących chorób układu moczowego wśród Polaków.

1. Zapalenie dróg moczowych

Występuje najczęściej u kobiet, a szczególnie w czasie „stanu błogosławionego”. To bolesne oraz niekomfortowe schorzenie daje się we znaki zwłaszcza w porze zimowej, kiedy zagrożenie przewianiem dróg moczowych jest największe. Częsta potrzeba oddawania moczu, a w skrajnych przypadkach krwiomocz, uczucie dyskomfortu oraz tzw.”parcia” w drogach moczowych oraz ciągłe pieczenie to typowe objawy tej przypadłości. Dodatkowo zapalenie dróg moczowych wiąże się z ciągłą chęcią oddawania moczu, jednak bez powodzenia ponieważ silny skurcz mięśni gładkich dróg moczowych sprawia, że potrzeba nie może zostać zaspokojona.

2. Zapalenie pęcherza

Mylnie jest określane jako zapalenie dróg moczowych. Pęcherz będąc w stanie zapalnym powoduje ból podbrzusza, pieczenie podczas oddawania moczu oraz skurcze. Jest ono silniejsze niż zapalenie dróg moczowych i bardziej przewlekłe, dlatego też trudne do wyleczenia – warto zatem zażyć leki rozkurczowe i pić dużo ciepłej wody.

3. Nietrzymanie moczu

Przypadłość dotycząca w szczególności kobiet w średnim i dojrzałym wieku, a wiążą się z zwiotczeniem mięśni gładkich dróg moczowych. Brak odpowiednich witamin i minerałów oraz wiek sprawiają, że ta przypadłość objawia się w coraz większej rzeszy kobiet.

Jest to przykre schorzenie, ponieważ wiąże się ono z poczuciem wstydu oraz wykluczeniem z społeczeństwa. Jednym z zabiegów proponowanych przez specjalistów jest leczenie laserowe, polegające na nieinwazyjnym uelastycznieniu i wzmocnieniu mięśni dróg moczowych oraz pęcherza. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, bezbolesny oraz szybki.

4. Kamica nerkowa

Mała ilość wody oraz innych płynów, nieodpowiedni styl życia oraz nadmiar substancji zatrzymujących się w nerkach sprawiają, że na narządach osadza się piasek oraz osady. Brak jakiejkolwiek prewencji oraz działania sprawia, że z czasem wykształcają się kamienie, które z upływem lat dają się we znaki. Uszkodzenie miąższu nerki to tylko jedna z przykrych doświadczeń związanych z kamicą nerkową. Takie mikrouszkodzenia zwiększają ryzyko zachorowań na choroby zakaźne nerek W skrajnych przypadkach kamienie wydostają się drogami moczowymi, powodując nieznośny ból oraz ucisk.

5. Kolka nerkowa

W większości przypadków dotyka kobiet w czasie ciąży. Skurcze mięśni gładkich nerek zadają nagłe ataki olbrzymiego bólu, który może zostać zniwelowany tylko dzięki lekom rozkurczowym. Większość ataków kolki nerkowej kończy się w szpitalu, ponieważ dokuczliwość tego schorzenia nie pozwala na normalne funkcjonowanie, co sprawia, że wymagana jest hospitalizacja. Przypadłości jest wiele, a świadomości o istotnej roli nerek w organizmie brakuje nadal, dlatego też warto rozszerzać wiedzę i rozpocząć profilaktyczne badania układu moczowego.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij