Olejowanie włosów – na czym polega?
Włosy to dla każdej kobiety synonim piękna i kobiecości. Jeśli są zadbane i gęste, stanowią piękną wizytówkę i dodają pewności siebie. Niestety, ilość składników chemicznych zawartych w niektórych lakierach do włosów, farbach czy innych specyfikach do układania fryzur, lub częste stosowanie suszarki czy prostownicy, sprawiają, że wiele kobiet boryka się z problemem łamliwych i matowych włosów. Jak można temu zaradzić? W ostatnim czasie bardzo popularny stał się zabieg olejowania. Olejowanie włosów to prosty, niedrogi i okazuje się, skuteczny sposób na ich zregenerowanie.
Olejowane włosów – jak to zrobić?
Zabieg olejowania włosów jest bardzo prosty. Polega na rozprowadzeniu oleju na włosy i skórę głowy, bądź też jedynie na końcówki włosów, w zależności od potrzeb. Następnie wykonujemy delikatny masaż głowy i zakładamy na nią foliowy czepek oraz owija ręcznikiem. Ta ostatnia czynność ma na celu rozgrzać olej i w ten sposób wzmocnić jego działanie. Zaleca się, by olejowanie włosów wykonywać 1 – 2 razy w tygodniu na 1 – 3 godzin przed myciem.
Rodzaje olejów, które można wykorzystać
Do olejowania włosów można użyć kilka rodzajów olejków. Do najpopularniejszych należy olej kokosowy. Idealnie nadaje się dla suchych, zniszczonych włosów, gdyż doskonale je odżywia, a także odbudowuje zniszczone końcówki. Oliwa z oliwek działa bardzo podobnie, gdyż zawiera silne właściwości nawilżające. Innymi polecanymi olejkami są olejek rycynowy i jojoba. Olejek rycynowy, oprócz wzmocnienia struktury włosów, zapobiega też ich wypadaniu i pomaga zwalczać łupież. Olejek jojoba również wspomaga walkę z łupieżem, a także nawilża i odżywia słabe, suche włosy. To oczywiście tylko kilka spośród wielu olejków, jakie można wykorzystać do olejowania włosów. Warto o nich więcej poczytać, jeśli zależy nam na dobraniu najlepszego olejka do rodzaju naszych włosów. Tylko wtedy możemy liczyć na szybkie i widoczne efekty.
Dla kogo olejowanie włosów?
Ale czy to oznacza, że olejowanie włosów to zabieg wyłącznie dla włosów suchych? Czy można wykonać olejowanie włosów przetłuszczających się? Pozornie mogłoby się wydawać, że jest to zabieg bezcelowy – po co natłuszczać włosy, które już mają problem z nadmiarem tłuszczu? Prawda jest jednak taka, że zabieg olejowania na przetłuszczających się włosach może spowolnić proces ich przetłuszczania, jeżeli jego powodem jest na przykład przesuszenie skóry głowy z powodu używania agresywnych kosmetyków do włosów. Dokładne zmycie oleju z włosów sprawi, że wcale nie będą one bardziej przetłuszczone niż normalnie, a na pewno będą lepiej odżywione i wzmocnione!
Olejowanie włosów jest wskazane także dla posiadaczek loków. Włosy kręcone, choć piękne, są trudne w pielęgnacji, często się puszą i ciężko je ujarzmić. Dlatego też potrzebują wyjątkowego silnego nawilżenia i ochrony przed utratą wilgoci. Olejowanie to najlepsze, co możemy dla nich zrobić! Olejowanie włosów kręconych warto wykonać z pomocą olejku z winogrona, z migdałów, z orzechów laskowych, makadamia czy z awokado. Olejki te wygładzą i uelastycznią kręcone włosy, nadając lokom sprężystość i blask.
Artykuł powstał we współpracy z https://lilay.pl/.