Odwieczny dylemat – buty skórzane czy syntetyczne?

Buty to słabość każdej kobiety. Kupując nowe dżinsy musimy się niesamowicie nachodzić, „naprzymierzać” i poznać wiele, albo naprzykrzających się pań ekspedientek, albo takich, które mierzą nas oceniającym wzrokiem jeszcze nawet przed wejściem do sklepu. Dobranie odpowiedniej pary nie dość, że już na wstępie jest dość karkołomnym zadaniem, to jeszcze spotyka nas tyle frustracji po drodze!

Rajd po sklepach, w przypadku kupno obuwia, to w porównaniu do powyższego sama przyjemność. Jedyny dylemat, jaki możemy tutaj napotkać, to jakie wybrać? A przecież tyle zasługuje na honorowe miejsce na półce w naszej szafie (przynajmniej na początku, zanim znudzone nie wyrzucimy pary do pawlacza, aby ponownie ją odkryć za jakiś czas). I czy lepiej wcielić się w bohatera japońskiego anime i „kupić je wszystkie”, czy być wybredną i zadowalać się najlepszymi egzemplarzami?

To pytanie zadaje sobie każda z nas. A jeśli chodzi o obuwie damskie jest to przede wszystkim kwestia związana z jego ceną (bo w przeciwnym razie, czemu nie zabawić się w kolekcjonera pokemonów?). A co za tym idzie materiałem z jakiego są wykonane.

Skóra czy wyrób skóropodobny?

Dla weganek wybór będzie oczywisty. Jednak jeśli zastanowić się nad tym chwilę, to wcale nie musi taki być. Buty skórzane w tradycyjnych sklepach są zazwyczaj około 100% droższe od ich wegańskiej konkurencji. To dość istotny faktor, zwłaszcza jeśli zdamy sobie sprawę, że różnica jest tak duża.

Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że buty damskie ze skóry są nie tylko droższe ze względu na naturalny materiał, ale i ze względu na samą jakość wykonania.

Obuwie skórzane, dlaczego warto je wybrać?

Skóra to materiał, który do produkcji obuwia od wielu pokoleń już naszym dziadkom. Nie bez powodu, gdyż buty wykonane z dobrej jakości skóry mogły przetrwać lata. I nie mowa tu o 2 czy 3, ale o kilkudziesięciu.

Służące przez całe życie ojcowskie, skórzane oficerki, które ojciec otrzymywał od swojego ojca, były przekazywane na jego syna. I nie było to spowodowane faktem, iż wyroby takie były szczególnie drogie*, ale ze względu na docenianie surowca oraz tradycję. To, czego w dzisiejszej erze konsumpcjonizmu nam trochę brakuje.

*Ciekawostka: biedni ludzie w ogóle butów nie posiadali.

Czy skórzane buty są w stanie służyć dziś latami?

Jak najbardziej tak! Warto wybrać takie, których skóra jest elastyczna i ładnie pracuje. Spotyka się, nawet w przypadku butów reklamowanych jako skórzane, buty słabszej jakości. Gdzie głównym materiałem jest tzw. „skóra wtórna”, czyli produkt uboczny po zmieleniu i rozpuszczeniu skór. Łączy się ją za pomocą środków chemicznych tworząc arkusze skóry, z czego produkowane są potem buty.

Nie trudno się domyślić, że taka skóra jest o wiele twardsza lub wiotka. Ponadto może ulegać deformacji.

Jeśli szukasz dobrych butów ze skóry, zwróć również uwagę na sposób mocowania skóry do podeszwy. Dziś najczęstszym sposobem mocowania jest klej. Wszyscy jednak doskonale znamy efekty stosowania tego rodzaju przytwierdzenia. W przypadku klasycznych skórzanych butów cholewka buta jest przyszywana do podeszwy. Dzięki temu ułatwisz pracę niejednemu szewcowi, a i Twoje buty służyć Ci będą o wiele dłużej, gdyż w przypadku zużycia podeszwy (co jest rzeczą naturalną pod wpływem dużej ilości tarcia) bez problemu się ja wymieni.

Dlaczego warto wybrać buty z materiałów sztucznych?

Jeśli szybko nudzą Ci się buty i zwyczajnie lubisz je wymieniać, wybierz buty z materiałów skóropodobnych. Buty z syntetyków są o wiele tańsze od swoich skórzanych odpowiedników, dzięki czemu wiele osób może pozwolić sobie na ich częstszy zakup.

Warto je również wybrać, jeśli potrzebujemy butów, w których nie będziemy chodzić na co dzień, a może nawet będą przeznaczone tylko do pojedynczej kreacji. Trudno na „jeden raz” ponosić koszt zakupu w granicach kilkuset złotych, gdy odpowiednik możemy znaleźć w promocji za „grosze”.

Oczywiście nie wszystkie buty z materiałów syntetycznych będą niskiej jakości. Znajdziemy również firmy, które będą specjalizowały się w produkcji obuwia tego typu i będą dokładały wszelkich starań, aby wykonywane przez nich obuwie służyło właścicielom długo i bezawaryjnie.

Gdzie najtaniej kupić buty?

Od kilkunastu lat przyjęło się, że po buty wybieramy się do galerii handlowych czy centr handlu, jednak niekoniecznie tam znajdziemy buty w najlepszym stosunku jakości do ceny. Zapomniana przez nas hurtownia obuwia, może okazać się w tym przypadku strzałem w dziesiątkę. Bez uciążliwych pań ekspedientek, z ogromnym wyborem i konkretnym doradztwem, z pewnością uda nam się dokonać dobrego wyboru.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij