Jakiej ziemi wymagają Hortensje – ozdoby polskich ogrodów?

Hortensje na stałe zagościły w naszych ogrodach, zyskując sobie opinie jednych z najpiękniejszych i najdłużej kwitnących krzewów liściastych. Ich okres kwitnienia trwa od wczesnej wiosny, do jesieni, dzięki czemu nawet kiedy w ogrodzie brak innych kwiatów, cieszą one nasze oko. Ponadto, również zimą, ich wyschnięte, oszronione lub przyprószone śniegiem kwiatostany upiększają ogrody.

Wymagania siedliskowe

Wszystkie odmiany hortensji wymagają łagodnego i wilgotnego klimatu. Dobrze jest sadzić je na stanowiskach osłoniętych od wiatru, półcienistych. Należy za to unikać miejsc silnie nasłonecznionych, ponieważ ziemia będzie szybko wysychała., a także pełnego cienia, w którym roślina będzie słabo kwitła. 

Za prawidłowy wzrost i kondycję hortensji odpowiada właściwie dobrane podłoże. Krzewy te lubią głęboko uprawione, żyzne, próchnicze i dobrze przepuszczalne gleby o kwaśnym lub lekko kwaśnym pH. Należy unikać gleb zasadowych, gdyż mogą one zaowocować wystąpieniem chlorozy, czyli żółknięciem liści.

Ziemia ogrodnicza do hortensji powinna być stale wilgotna; są to rośliny bardzo wrażliwe na suszę, ponieważ wytwarzają dużo zielonej masy i okazałe kwiatostany. Jeśli nie mamy w naszym ogrodzie odpowiednich warunków glebowych dla hortensji, dobrym rozwiązaniem będzie wykorzystanie mieszanki, którą możemy wykonać na bazie ziemi uniwersalnej zmieszanej z kwaśnym torfem, obornikiem bydlęcym lub innym nawozem dedykowanym do krzewów kwitnących. Takie mieszanki dostaniemy w dobrym sklepie ogrodniczym, takim jak choćby Euro Ogród

Przygotowawszy odpowiednią ziemię dla naszej hortensji, wykopujemy obszerny dół, wsypujemy ziemię do środka i umieszczamy w dole roślinę. Następnie obsypujemy hortensję resztą ziemi, mocno udeptujemy, ściółkujemy korą i obficie podlewamy.

Nawożenie

Jest to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych, jakie wykonujemy przy tej roślinie. Obecnie, na rynku ogrodniczym dostępne są specjalne, wieloskładnikowe nawozy przeznaczone dla hortensji. Należy je stosować 2-3 razy w ciągu sezonu wegetacyjnego. Natomiast w okresie jesiennym warto użyć nawozów potasowych, sprzyjających drewnieniu pędów i tym samym, ułatwiających wrażliwej na mrozy roślinie przezimowanie.

Cięcie

Prawidłowo wykonane cięcie pielęgnacyjne jest gwarantem silnego wzrostu i obfitego kwitnienia krzewu, natomiast jego zaniechanie może spowodować, że hortensja nie będzie kwitła wcale. O sposobie cięcia decyduje fakt, że roślina ta kwitnie na pędach zeszłorocznych.

Wiosną należy zawsze usunąć pędy martwe, przygięte ku ziemi, słabe lub złamane. Po okresie kwitnienia usuwamy z koli zeschnięte kwiatostany. Nie wolno natomiast wycinać ani skracać silnych pędów wyrastających u podstawy rośliny, ponieważ zmniejszenie ich liczby będzie skutkowało ograniczeniem kwitnienia. 

Zabezpieczanie przed przymrozkami

Hortensja zakwita na pędach zeszłorocznych, a zawiązane z końcem lata pąki łatwo przemarzają zimą, dlatego na okres mrozów musimy starannie zabezpieczyć roślinę. Najlepiej związać pędy sznurkiem w taki sposób, aby powstał kopczyk, a następnie nałożyć na cały krzew otulinę z agrowłókniny lub słomianej maty. Osłonę zdejmujemy wiosną, kiedy mija ryzyko wystąpienia przymrozków. 

Rozmnażanie

Hortensje rozmnaża się poprzez sadzonki pędowe, wybierając zdrowe, niezdrewniałe pędy niekwitnące z dwoma lub trzema parami liści. Sadzonki pozyskujemy od czerwca do sierpnia. Usuwamy z nich odcinek szczytowy, a resztę tniemy tak, aby zostały dwie pary liści. Następnie usuwamy dolną parę liści, zanurzamy gałązkę w ukorzeniaczu i umieszczamy w odpowiednio przygotowanym podłożu.

Najlepsza jest piaszczysta ziemia z dodatkiem kompostu. Inną metodą jest umieszczenie pobranych pędów w słoiku z wodą i przeniesienie do gleby po wykształceniu się korzonków. Sadzonki ukorzeniają się po około dwóch miesiącach, ale pierwszy rok powinny spędzić w inspekcie. Dopiero w kolejnym sezonie przenosimy je na stanowisko stałe w ogrodzie.

Ekspozycja hortensji w ogrodzie

Hortensje najlepiej wyglądają w towarzystwie wysokich traw (miskanty, rozplenice), żurawek, tawułek, czy zawilców japońskich. Warto zestawić je z późno kwitnącymi cyklamenami i roślinami o przebarwiających się jesienią liściach. Dobrze posadzić w okolicy krzewu kilka tulipanów, kępkę krokusów lub narcyzów, które zakwitną wiosną, zanim na hortensji pojawią się liście. 

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij