Jak ubierać dziecko do szkoły

Jak ubierać dziecko do szkoły?

Wysyłając dziecko do szkoły, chcemy, aby prezentowało się ono wśród innych uczniów jak najlepiej. Wygląd, choć nie jest najważniejszy, dla wielu rodziców odgrywa mimo wszystko bardzo istotną rolę. Jak ubrać dziecko do szkoły, na co zwracać uwagę i przed czym się wystrzegać?

Szkolny dress code – mundurki za i przeciw

W dawnych czasach posiadanie mundurków było pewnym standardem i każdy uczeń musiał ubierać się do szkoły w określony sposób. Nawet kilka lat temu podjęto próbę przywrócenia jednolitości stroju, co jednak nie spotkało się z dobrym przyjęciem i ostatecznie się od tego odeszło. Mimo wszystko niektóre szkoły wciąż to praktykują, a i obecnie są grupy rodziców i nauczycieli zastanawiających się nad tym tematem. Czy warto wprowadzić mundurki do szkół, rozważa www.babychic.pl, przedstawiają argumenty „za” i „przeciw” takiemu rozwiązaniu. Według prawa każda szkoła na wniosek dyrekcji, rady szkoły lub rodziców może wprowadzić ujednolicenie stroju, ale jak wiadomo, zdania na ten temat są podzielone i mimo wszystko zdecydowana większość osób uznaje, że mundurki to nic innego, jak ograniczenie wolności.

Dlaczego mundurki były brane pod uwagę?

Jednym z powodów, dla którego zaczęto rozważać mundurki, była zbytnia samowola wśród uczniów w kwestii ubioru, a także nadmiernej ambicji rodziców, którzy starali się ubierać dzieci aż nazbyt wystawnie. Szkoła to miejsce publiczne, placówka, gdzie najważniejsza powinna być edukacja. To nie rewia mody i wybieg, na którym każdy się pokazuje. Kierowanie się więc najnowszymi trendami, sięganie po ubrania z wyższej półki, a także nadmierne odsłanianie ciała spowodowało, że wreszcie powiedziano „dość”. Próba ujednolicenia wizerunku uczniów, choć nieudana, otwarła wielu osobom oczy i zaczęto się poważnie zastanawiać nad tym, jak właściwie powinno być ubrane dziecko w szkole.

Jakie są zasady ubioru w szkołach?

Obecnie w większości szkół nie ma obowiązkowych mundurków, choć statut placówek edukacyjnych zawiera w sobie punkty odnoszące się do wyglądu uczniów. Najczęściej spotykanym zapisem jest ten związany ze strojem odpowiednim, stonowanym i skromnym. Zabrania się więc noszenia koszulek na ramiączkach i odsłaniających brzuch, a także krótkich szortów, głębokich dekoltów oraz ubrań z przezroczystych tkanin, które więcej pokazują, niż zakrywają. Niewskazana jest także nadmierna ilość dodatków oraz ozdób, jak i niezbyt dobrze się patrzy na to, by w szkole chodzić w czapce i kapturze nasuniętym na głowę. Wszystko inne jest właściwie dozwolone, oczywiście w granicach dobrego smaku. Ważne też, by dopilnować, aby strój był czysty i schludny.

Jak ubrać dziecko do szkoły?

W pierwszych latach edukacji to właśnie rodzice odpowiadają za dobór odzieży do szkoły. Najlepiej pamiętać tu o zasadach podanych wyżej, żeby nie przesadzać. W przypadku dziewczynek dopuszczalne są sukienki i spódniczki do kolan i dłuższe, koszulki z długim i krótkim rękawem, długie spodnie lub takie ¾ oraz bluzy i sweterki. Wszelkiego rodzaju nadruki i ozdoby są dopuszczalne, ale z umiarem. Ubiór chłopców także powinien być schludny i odpowiedni – koszulki, T-shirty i bluzy są jak najbardziej na miejscu, tak samo, jak spodnie dżinsowe i dresowe. Najważniejsze jednak jest, by pamiętać o wygodzie dziecka, a strój nie powinien krępować ruchów. Dodatkowo maluchy dużo się ruszają, a ubrania lubią się brudzić i niszczyć, czy więc warto zakładać im najdroższe ciuchy, by były one do wyrzucenia pod jednym dniu?

Nieco inaczej wygląda to w przypadku dzieci starszych, które najczęściej już samodzielnie dobierają sobie garderobę. Oczywiście wiele będzie zależało od nas, jako rodziców i tego, jakie normy im się wpoi. Warto więc od najmłodszych lat uczyć je tego, jak należy się zachować oraz jak dobierać ubranie względem okoliczności i miejsca.

Leave a reply

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij